1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Vücut Durduk Yere Neden Morarır?

Son güncelleme: 3 Ekim 2022
vücutta durduk yere morarma

Vücutta durduk yere morarma, cilt pigmentlerinin darbe, kimyasal, ısıl işlem ve bazen de bir hastalık nedeniyle zarar görmesiyle oluşmaktadır. Vücuttaki durduk yere oluşan morarmaların neden ortaya çıktığı ile alakalı detayları yakından incelemek gerekir. Zira vücutta oluşan morarmalar çok ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabileceği gibi sıradan bir durumdan kaynaklanıyor da olabilmektedir.

Vücutta Durduk Yere Morarma Neden Olur?

Halk arasında vücutta durduk yere morarmanın bir çarpma ya da benzeri durumdan kaynaklandığı düşüncesi yer almaktadır. Ancak çeşitli faktörlere bağlı olarak morarmanın görülmesi mümkündür. Travmayla meydana gelmeyen ve bir anda ortaya çıkan vücuttaki morarmaların genel itibarıyla nedenleri aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

Fazla Güneşlenme

Güneş, insanların D vitamini almak adına mutlaka maruz kalmaları gereken bir olgu olsa da aşırı güneşlenmenin olumsuz sonuçları bulunmaktadır. Cildin alt kısmında yer alan kılcal damarlarda olumsuz etki bırakan güneşlenme vücutta morarmayı tetiklemektedir. Bu nedenle de gereğinden fazla güneşlenen bireylerde el ve kollarda morarmalar görülmektedir. Üstelik vücutta durduk yere çıkan morarma güneş kaynaklıysa iyileşme süresi uzun sürmektedir.

Aşırı Egzersiz ve Spor

Spor yapmak vücuttaki kan akışını hızlandırırken damarlardan geçen kan miktarının olması gerekenden çok daha fazla seviyeye çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle aşırı spor yapanlar için bu durumun çok daha yaygın olduğundan bahsetmek gerekmektedir. Maraton koşucuları ve halter gibi ağırlık ile alakalı sporlarla ilgilenen kimselerde vücutta durduk yere morarmalar görülmesi çok daha yüksek bir ihtimal taşımaktadır.

Alkol Tüketmek

Alkol kemik iliğinde toksik etki yaparak kan pulcuklarının üretilmesini engellemektedir. Bu durumun sonucu olarak vücutta morarmalar görülmektedir. Fazla tüketilen alkol karaciğer hasarına yol açmaktadır. Bu nedenle karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirememesi halinde de vücutta morarmalar meydana gelebilmektedir.

C Vitamini Eksikliği

C vitamini, insan vücudunda olumlu etkiler yapan ve sağlıklı kalmayı destekleyen bir vitamindir. Soğuk algınlığına karşı etkili olması kadar bağışıklık sistemini de güçlendiren C vitaminini eksik olması halinde vücutta morarmalar görülebilmektedir. Bu nedenle de C vitamini takviyesi yaptırmak sorunu çözmede etkili olmaktadır.

Kullanılan İlaçların Yan Etkisi

İnsanların çeşitli hastalıklara karşı ilaç kullanmaları bazen vücutta istenmeyen sonuçlar doğurmaktadır. Bunlardan bir tanesi de vücutta durduk yere morarma olmasıdır. Vücutta trombosit sayısının düşmesi sonrasında ortaya çıkan morarmaya karşı ilaçları kullanmayı bırakmak gerekebilmektedir.

Yaşlılık

İlerleyen yaşla birlikte damarların daha kırılgan hale gelmesi ve cildin de incelmesi morarmaların temel nedenlerinden bir tanesidir. Bu durumda çok hafif darbeler dahi bir anda morarmaları tetiklemektedir.

Vücudunuzda durduk yere morarma ortaya çıkmışsa yapmanız gereken derhal bir hekime başvurmaktır. Çünkü vücutta durduk yere morarma olması lösemi gibi ciddi sağlık problemlerinin belirtilerinden olabilmektedir.