Ana Sayfa Sağlık

Vücut Durduk Yere Neden Morarır?

Giriş: 17.11.2021 Güncelleme:
vücutta durduk yere morarma

Vücutta durduk yere morarma, cilt pigmentlerinin darbe, kimyasal, ısıl işlem ve bazen de gizli bir hastalık nedeniyle zarar görmesiyle oluşabilmektedir.

Halk dilinde “Bere” olarak anılan morarmaların neden ortaya çıktığı ile alakalı detayları yakından incelemek gerekir. Zira morarma çok ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabileceği gibi sıradan bir durumdan kaynaklanıyor da olabilir.

Vücutta Durduk Yere Morarma Neden Ortaya Çıkar?

Halk arasında morarmanın bir çarpma ya da benzeri durumdan kaynaklandığı düşüncesi yer almaktadır. Ancak çeşitli faktörlere bağlı olarak morarmanın görülmesi mümkündür.

Travmatik olmayan ve bir anda ortaya çıkan morarmaların genel itibarıyla nedenlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

Fazla Güneşlenme

Güneş, insanların D vitamini almak adına mutlaka maruz kalmaları gereken bir olgu olsa da aşırı güneşlenmenin olumsuz sonuçları bulunmaktadır.

Cildin alt kısmında yer alan kılcal damarlarda olumsuz etki bırakan güneşlenme morarmayı tetiklemektedir. Bu nedenle de gereğinden fazla güneşlenen bireylerde el ve kollarda morarmalar görülmesi muhtemeldir.

Üstelik vücutta durduk yere çıkan morarma güneş kaynaklıysa iyileşme süresi uzun sürmektedir.

Aşırı Egzersiz ve Spor

Spor yapmak vücuttaki kan akışını hızlandırırken damarlardan geçen kan miktarının olması gerekenden çok daha fazla seviyeye çıkmasına neden olur. Özellikle aşırı spor yapanlar için bu durumun çok daha yaygın olduğundan bahsetmek gerekir.

Maraton koşucuları ve halter gibi ağırlık ile alakalı sporlarla ilgilenen kimselerde vücutta durduk yere morarmalar görülmesi çok daha yüksek bir ihtimaldir.

Alkol Tüketmek

Alkol tüketmek, insan vücudunda çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek alışkanlıklardan bir tanesidir. Bu nedenle de alkol tüketenlerin vücutlarında bir anda ortaya çıkan farklılıkları çok da yadırgamamaları gerekir.

Vücutta morarma olması kemik iliğinde toksik etki yapan alkolden kaynaklı olarak kan pulcuklarının üretilmesini engellemektedir. Bu nedenle de morarmalar görülmektedir.

Alkolün karaciğer hasarına yol açması ve karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirmemesi halinde de vücutta morarma görülmesi mümkündür.

C Vitamini Eksikliği

C vitamini, insan vücudunda olumlu etkiler yapan ve sağlıklı kalmayı destekleyen bir vitamindir.

Soğuk algınlığına karşı etkili olması kadar bağışıklık sistemini de güçlendiren C vitaminini eksik olması halinde vücutta morarma olması doğaldır. Bu nedenle de C vitamini takviyesi yaptırmak sorunu çözmede etkili olmaktadır.

Kullanılan İlaçların Yan Etkisi

İnsanların çeşitli hastalıklara karşı ilaç kullanmaları bazen vücutta istenmeyen sonuçlar doğurur. Bunlardan bir tanesi de vücutta durduk yere morarma olmasıdır.

Vücutta trombosit sayısının düşmesi sonrasında ortaya çıkan morarmaya karşı ilaçları kullanmayı bırakmak gerekebilir.

Yaşlılık

İlerleyen yaşla birlikte damarların daha kırılgan hale gelmesi ve cildin de incelmesi morarmaların temel nedenlerinden bir tanesidir. Bu durumda çok hafif darbeler dahi bir anda morarmaları tetiklemektedir.

Vücudunuzda durduk yere morarma ortaya çıkmışsa yapmanız gereken derhal bir hekime başvurmaktır. Çünkü vücutta durduk yere morarma olması lösemi gibi ciddi sağlık problemlerinin belirtilerinden olabilmektedir.