1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

El Bilek İncinmesine Ne İyi Gelir?

Son güncelleme: 9 Kasım 2022
el bilek incinmesi

El bilek incinmesi, egzersiz yaparken, düşme durumunda destek kullanırken ya da romatizmal rahatsızlıklar sonucunda meydana gelebilmektedir. El bileği incinmesinin görüldüğü bilekte hafif ya da şiddetli ağrılar meydana gelebilir. Ancak bu ağrılar genellikle birkaç hafta içinde geçmektedir. El bileğinin ağrılarını dindirmek ve incinmesini iyileştirmek için hemen müdahale de bulunulması gerekir. Bu durumda bazen eklemin uzun süre hareketsiz kalması önerilebilir. Bunun nedeni hareketli bileğin iyileşmesinin zor olmasıdır.

El Bileği İncinmesinin Nedenleri Nelerdir?

Düşerken ve kendinizi desteklemeye çalışırken bileğinizi zorlayarak incinmesine neden olabilirsiniz. El bileği aşırı gergin veya aşırı bükülmüşse kapsül, bağlar ve kemikler zarar görebilmektedir. Bu tür kazalar genellikle spor sırasında olmaktadır.

El bileği incinmesi günlük hayatta da özellikle yaşlı insanlarda düşmeler ve yaralanmalar sebebiyle meydana gelebilmektedir. Tıpta farklı el bilek incinmesi türleri bulunmaktadır. Bu doğrultuda el bileği incinmesi türleri aşağıdaki gibidir.

El Bilek İncinmesi Türleri Nelerdir?

El bileği incinmesi dört ana başlıkta incelenmektedir. Bunlar burkulma ve zorlanma, yırtık bağ, çıkık ve kemik kırığı şeklindedir.

Burkulma ve Zorlanma

Bileğin aşırı gerilmesine veya aşırı bükülmesine ve bağların aşırı gerilmesine neden olmaktadır.

Yırtık bağ

Bilekteki bir bağ kısmen veya tamamen yırtılmaktadır.

Çıkık

Kemik yuvadan dışarı fırlamaktadır. Kaslara, bağlara ve eklem kapsüllerine zarar verebilmektedir.

Kemik Kırığı

Ulna, karpal kemikler (örneğin naviküler kemik) veya metakarpal kemikler kırılabilmektedir. Kırık tipine bağlı olarak kısmi eklemlerde, bağlarda ve sinirlerde de hasar meydana gelmektedir.

El Bileği İncinmesi Kaç Günde geçer?

Yaralanmanın türüne bağlı olarak iyileşme birkaç hafta veya birkaç ay sürebilmektedir. El bileğinin küçük burkulmalar nedeniyle incinmesi, herhangi bir sonuç olmaksızın 2 ila 3 hafta içinde iyileşmektedir. Öte yandan, bir çatlak veya kırığın tamamen iyileşmesi 6 ayı bulabilmektedir.

El Bileği Sorunları Nasıl Teşhis Edilir?

El bileği sorunları teşhis edilirken ilk olarak, doktor etkilenen bileği incelemektedir. Eklemin ne kadar esnek olduğunu, şişip şişmediğini ve tam olarak nerenin ağrıdığının kontrol edilmesini içermektedir. Yaralanmaya bağlı olarak bu muayene hafif bir burkulmayı belirlemek için genellikle yeterli gelmektedir. Bununla birlikte, kemiğin durumunu kontrol etmek için bir röntgen çekmek de gerekli olabilmektedir. Doktor bir çıkık, yırtık bir bağ veya kırık bir kemikten şüpheleniyorsa veya tamamen ekarte edemiyorsa durumu netleştirmek için bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi diğer görüntüleme yöntemlerini kullanabilmektedir.

El Bileği İncinmesi Nasıl Tedavi Edilir?

El bilek incinmesinden hemen sonra, bilek mümkün olduğunca hareketsiz hale getirilmeli ve korunmalıdır. Şişmeyi önlemek veya azaltmak için bileğin yukarıya gelecek şekilde kolun kaldırılması gerekmektedir. Doktor el bilek incinmesine bağlı olarak, elastik bir bandaj bir atel veya bir paris alçısı ile bileği sarabilmektedir.

El bileği iyileşme süreci fizyoterapi veya uğraşı terapisi ile desteklenebilmektedir. Hareket egzersizleri hareketliliği teşvik eder ve bilek kaslarını güçlendirmektedir. El bilek incinmesine parasetamol veya ibuprofen içeren kremlerde iyi gelmektedir.

El Bileği İncinmesine Evde İyi Gelebilecek Uygulamalar

Evinizde kendinizin uygulayabileceği, el bilek incinmesine iyi gelebilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi el bilek incinmesi durumunda buz uygulaması yapılmasıdır. Buz incinen bileğin acısını hafifletirken şişme ve ödemi de engellemektedir. Buzun bölgede en fazla 15 dakika bekletilmesi gerekmektedir. Buz uygulaması yapılırken incinen bileğin ağrısının artması halinde uygulamaya son verilmelidir. Bilekteki ağrının azaltılması için bölgeye bandaj sarılmalıdır. Bandajın çok sıkı olmamasına dikkat etmelisiniz.