1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Yeni Çıkmaya Başlayan Sivilce Nasıl Geçer?

Son güncelleme: 25 Nisan 2022
yeni çıkmaya başlayan sivilce

Yeni çıkmaya başlayan sivilce deri altında bir iltihaplanmanın meydana geldiğini göstermektedir. Bu nedenle yeni çıkmaya başlayan sivilcelerin tamamen oluşmadan engellenebilmesi için bazı uygulayabileceğiniz yöntemler bulunmaktadır. Peki, yeni oluşma aşamasında ki sivilcelerden kurtulmak için ne yapmak gerekmektedir?

Yeni çıkmaya başlayan sivilcelerden evinizde uygulayabileceğiniz basit bir kaç yöntem ile kurtulabilirsiniz. Evinizde uygulayabileceğiniz bu yöntemlerin etkisi sivilcenin büyüklüğüne ve çokluğuna göre değişkenlik gösterebilmektedir.

İşte! Yeni çıkmaya başlayan sivilce oluşumunu engellemek için yapılması gerekenler;

Aspirin: Sivilcelerinizden kurtulmak için en iyi yöntem aspirindir. Her yerde rahatlıkla bulabileceğiniz aspirinin üç kaşık su ekleyin ve aspirinin yumuşamasını sağlayın. Elde ettiğiniz yumuşak aspirini bölgeye sürün ve 30 dakika kadar bekletin. Kuruduğunda kendiliğinden dökülmeye başlayacaktır. Dökülmeler olunca yüzünüzü bol su ile durulayın.

Bal ve Tarçın: Bal doğal bir antibiyotik kaynağıdır. Bu nedenle sivilcelerinizden kurtulmanız için büyük bir fayda sağlar. Bunun yanı sıra ciltte ki kirlerin de temizlenmesine yardımcı olur ve gözeneklerinizi açar. Bal ve tarçını karıştırarak cildinize uygulayın ve 10 dakika bekletin. Temizlemek için ılık sudan yardım alın.

Diş Macunu: Sivilcelerinize etkili bir çözüm arıyorsanız diş macunundan yararlanabilirsiniz. Makyaj yapmaya başlamadan önce problemli bölgeye diş macunu sürerek sivilcelerinizden kısa bir süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

Deniz Tuzu: Sivilcelerden kurtulmanız için bir diğer yöntemdir. Bu tuzun akne ve sivilceleri kurutma etkisi vardır. Bu nedenle düzenli bir şekilde deniz tuzunu cildinize sürerek sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz. Deniz tuzunu sürdükten sonra nemlendirici krem sürmek cildinizin kurumasını önlemektedir.

Aloe Vera: Her cilt problemine olduğu gibi sivilcelere bir çözüm sunmaktadır. Sivilcelerinizin üzerine baskı yapan aloe vera, ciltteki fazla yağı alır ve cilt dengesinin korunmasını sağlar. Bu sayede çok daha sağlıklı ve temiz bir cilt elde edebilirsiniz.

Salatalık: Salatalık içerdiği vitaminler sayesinde cildin çok daha sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra sivilcelerinizden kurtulmanız içinde salatalığın mucizevi bir etkisi olduğunu ifade edebiliriz. Salatalıkları rendeledikten sonra birkaç damla limon suyu ekleyin ve sivilceli bölgede 15 dakika bekletin.

Yeni Çıkmaya Başlayan Sivilce Nasıl Engellenir?

Sivilceler farklı nedenlerden dolayı çıkabilmektedir. Önemli bir cilt hastalığı olan sivilceler ergenlik çağında daha çok meydana gelmektedir. Tedavi edilmediği durumda sivilcelerin kalıcı etkisinden söz edebilmek mümkündür. Bu noktada yeni çıkmaya başlayan sivilcelerin oluşumunu engellemekte mümkündür.

Yeni çıkmaya başlayan sivilceleri engellemek için aşağıdakileri uygulayabilirsiniz.

Bol Su İçin: Bol su tüketmek sivilcelerin oluşumunu engellemektedir. Özellikle kurumuş ve çatlamış ciltlerde sivilce yoğundur. Bu ciltlerin nedeni ise susuzluktur. Bu nedenle vücudun nem oranını artırarak sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Sivilcelere Dokunmayın: Sivilcelerinizi bir takıntı haline dönüştürmeyin ve onlara sürekli dokunmaktan kaçının.

Sivilceleri Önleyen Besinler Tüketilmeli: Yeşil çay, detoks içecekler, probiyotikler, taze meyveler ve balık sivilce oluşumunu engellemektedir. Bu nedenle söz konusu besinleri sık sık tüketmelisiniz.

Cilt Bakımı: Cildin temizlenmesini ve günlük kirden arındırılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle cilt bakımızı düzenli bir şekilde yaparak sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz.