1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Kol Dirsek Ağrısı Neden Olur? Kol Dirsek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Son güncelleme: 24 Nisan 2022
kol dirsek ağrısı

Kol dirsek ağrısı, dirsek bölgesinde bulunan pek çok yapının zarar görmesi durumunda ortaya çıkabilecek olan bir problemdir. Kolun aşırı zorlanması ya da spor etkinlikleri nedeniyle dirsek bölgesinde yaralanmalar meydana gelmektedir. Dirsekte ortaya çıkacak problemlerin en yaygın görüldüğü noktalar kaslar, dirsek ligamentleri, tendonlar, kemikler ve eklem bölgesinde bulunan yastıkçıklardır.

Kol dirsek ağrısının temel nedeni fiziksel olarak zorlanma şeklinde kabul edilse de bu ağrının ortaya çıkış şekli farklılaşabilmektedir. Bu nedenle de her kol dirsek ağrısını aynı şekilde değerlendirmemek gerekir.

Kol Dirsek Ağrısının Teşhisi Nasıl Gerçekleşir?

Dirseğinizde meydana gelen ağrıların ortadan kaldırılması adına teşhisin doğru bir şekilde konması gerekmektedir. Bu noktada en önemli husus kullanılan tanı yöntemlerinin doğru olmasıdır. Fiziki muayene gerçekleştirildikten sonra biyopsi alınması söz konusu olabilmektedir. Biyopsi uygulamasına ek olarak X-ray grafi, CT taraması, MRI ve EMG gibi uygulamalara başvurulmaktadır.

Dirseğinizde meydana gelen sorunları ortadan kaldırmak adına ideal tanı yöntemlerinden bir tanesini kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bu çerçevede zaman kaybetmeden hekime başvurmalı ve tedavi sürecinin başlaması için harekete geçmelisiniz.

Kol Dirsek Ağrısı Nasıl Geçer?

Kol dirsek ağrısı meydana geldiğinde hastaların uygun tedavi yöntemleri araştırmaları söz konusu olur. Bu durumda hekime başvurmak ve tedavi için ideal sonuçlara ulaşmak gerekir.

Peki, bir hekime başvurduğunuzda ilaç tedavisi dışında önereceği yöntemler neler olacaktır?

  • Dirsek bölgesine soğuk uygulama,
  • Kolun dinlendirilmesi,
  • Fizik tedavi tercih edilmesi,
  • Atel ve alçı uygulamaları,
  • Kortizonlu ilaç tedavisi,
  • Dirsek desteği sağlayan pedler.

Tedavi konusunda beklentilerinizi en iyi şekilde karşılayacak olan alternatifler arasında fizik tedavi ön plana çıkar. Kol dirsek bölgesinin ciddi manada hasar görmesi nedeniyle ortaya çıkan fonksiyon bozukluklarını ortadan kaldırmak adına fizik tedaviye yönelmek gerekir. Dirsekteki problem değerlendirildikten hemen sonra en uygun tedavi yöntemine başvurulmaktadır. Böylelikle ortaya çıkan bir problem en doğru tekniklerle çözüme ulaşmaktadır.

Kol Dirsek Ağrısı İlaçsız Geçer mi?

Kol dirsek ağrısının neden ortaya çıktığına bağlı olarak ilaç tedavisi olmaksızın geçmesi mümkündür. Bu nedenle de sorunun köküne inmek ve başarılı bir sonuca ulaşmak gerektiğini ifade etmek gerekir.