1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Darbe Sonucu Oluşan Ödem Nasıl Geçer?

Son güncelleme: 7 Mayıs 2022
darbe sonucu oluşan ödem

Darbe sonucu oluşan ödem, düşme ya da çarpma gibi çeşitli nedenler ile vücutta şişliklerin meydana gelmesi durumudur. Bu noktada vücut, çeşitli yaralanmalar durumunda ağrı ve şişlik olarak tepki göstermektedir. Protein, beyaz kan hücreleri, antikorlar ve destek sıvıları şişliğin iyileşebilmesi adına darbe alan bölgede yoğunluk göstermektedir. Bu sürecin vücutta meydana gelmesi hasar gören yerde ağrının ve şişliğin oluşmasına neden olmaktadır.

Darbe sonucunda meydana gelen hasarlarda öncelikle ağrı gelişir ve şişlik meydana gelir. Darbe sonucu ödem, bölgede kızarıklık ile birlikte gelişmektedir. Bölgeye çeşitli kimyasalların salınması, sinirlerde ki sıkışma ve ağrının artmasına neden olmaktadır. Bu noktada şişlik, ağrı gibi etkenler kişilerin hasarlı bölgesini kullanmasını engeller ve meydana gelebilecek diğer darbe ve hasarlara karşıda korumaktadır.

Darbeye Bağlı Ödem Nasıl İyileşir?

Darbeye bağlı ödem, çeşitli yöntemler uygulanarak kısa sürede ortadan kaldırılabilir. Vücudun doğal enflamatuar tepkisinin kontrol edilmesini sağlamak için oluşan ödemin iyileşmesi için aşağıdaki yöntemlere başvurulabilir.

Soğuk Terapi

Darbeden sonra bölgeye hemen soğuk terapi uygulaması yapılmalıdır. Soğuk terapi kan akışını kısıtlar ve hücresel metabolizmanın yavaşlamasını sağlar. Bu da ödemin en kısa sürede azalmasına yardımcı olur. Etkilenen bölgenin soğumasını sağlamak için soğuk kompres ve buz torbası uygulanmaktadır. Birkaç gün boyunca bu uygulamanın yapılması şişliğin kısa sürede ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Bandaj Uygulaması

Etkilenen bölgenin sarılarak dış basınç meydana getirmesi, vücuttaki kan ve sıvıların akışını kısıtlamaktadır. Bu da şişliğin azalmasına yardımcı olmaktadır. Bu kapsamda statik bandajlar, elastik bandajlar ve kompresyon bandajlar tercih edilmektedir.

Yüksekte Tutmak

Darbe sonucunda hasar gören bölgenin kalp seviyesinin üzerinde tutulması gerekmektedir. Bu hareket kan akışının azalmasına yardımcı olmaktadır. Sürekli oturmak ve darbe alan bölgeyi aşağıda tutmak kan pıhtılaşmasına neden olabilmektedir.

Dinlenmek

Vücuttaki şişliğin meydana gelen bölgesinin kesinlikle kullanıma devam edilmemesi gerekir. Hareketli bir şekilde davranmak, kan akışını arttırır. Bu da hasarlı hücrelerin tahriş olmasına neden olur. İyileşme süresi uzarken ağrılarda artacaktır.

İlaç Tedavileri

Darbe sonucunda meydana gelen şişlik ve ödemin tedavi edilmesi için bir diğer yöntem ilaç tedavileridir. Çeşitli merhemler, kremler ve ilaçlar darbe sonucunda meydana gelen ağrı ve şişliğin inmesi için kullanılmaktadır. Ağrının çok şiddetli olması durumunda ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Ağrı kesici ve kremlerin kesinlikle doktor tavsiyesi ile alınması gerekmektedir.