1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Parmak Uyuşması Neden Meydana Gelir?

Son güncelleme: 18 Ağustos 2022
parmak uyuşması

Parmak uyuşması, sinir sistemine bağlı olarak gelişen hastalıklar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Periferik sinir problemleri ile beyin ve omuriliğini etkileyen sinir hastalıklarının uyuşmalara neden olduğu bilinmektedir. Parmaklarda görülen uyuşmanın genellikle kan akışının yavaşlaması ya da durması nedeniyle meydana geldiği ifade edilmektedir. Bunun yanı sıra vitamin ve mineral eksikliklerinin de parmak uyuşmasına neden olabileceği söylenebilir.

Parmak uyuşması konusunda çok farklı nedenlerin ortaya atılması parmakların uyuşukluğunun tek bir nedene bağlı olmadığını kanıtlar. Bu çerçevede bütün nedenleri değerlendirerek parmaklarınızdaki uyuşmayı önleyecek yaklaşımlar benimsemek doğru olacaktır.

Sağ El Parmak Uyuşması Neden Olur?

Sağ el parmak uyuşmasına neden olan en önemli faktörler arasında B-12 vitamini, potasyum ve kalsiyum eksikliği yer almaktadır. Bunun yanı sıra boyun bölgesinde zarar gören sinirlerin ya da omurilik iltihabının uyuşmalara neden olacağını da söylemek gerekir. Sağ el parmağında uyuşukluğa neden olan bu faktörlerin geçici etkiler olabileceği gibi kalıcı olması da mümkündür. Bu nedenle de uyuşukluk görülen parmaklarla ilgili hekime başvurmak çok değerlidir.

Uyuşukluğun insanlar için hafif dokunuşları hissetmeme ve ağrıları duymama gibi durumlarla karşı karşıya kalmalarına yol açtığı söylenmelidir. Konum hissinin ortadan kalkması ya da denge kayıplarının yaşanması da sağ el parmak uyuşması ile alakalı en önemli sonuçlardır. Günlük yaşamın ciddi manada etkilenmesine yol açan bu durumları önlemek adına önlemler almak mümkündür.

Parmak Uyuşması Nasıl Geçer?

Parmak uyuşmasının nasıl geçeceğini net olarak değerlendirebilmek için öncelikle uyuşmanın nedenini iyi bilmek gerekir. Fiziksel olarak uzun süre aynı pozisyonda olmak, el parmaklarının kan akışını kesecek uygulamalar yapmak ya da boyun sinirlerine zarar verecek uygulamalardan kaçınmak gerekir. Tüm bu uygulamaların yanında aşağıda sıralanan hususları dikkate alabilirsiniz. Böylece parmak uyuşmasını önleyecek bir yaklaşım sergileyebilirsiniz.

  • Vücudunuza uygun olmayan fiziksel egzersizleri yapmaktan kaçınmalısınız,
  • Akıllı telefon ve tablet gibi cihazları uzun süre kullanmamalısınız,
  • B12, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller konusunda değerlerinizi kontrol etmelisiniz,
  • Parmak uyuşması sorununu sık sık yaşıyorsanız bir nöroloji uzmanına başvurmalısınız.

Ciddi sağlık sorunlarına işaret edecek bir sorun olan parmak uyuşması ile ilgili erken davranmanız önerilmektedir. Böylelikle tedavi süreci de kolaylaştıracaktır.