Ana Sayfa Sağlık

Tansiyon Düşmesi Belirtileri Nelerdir? Tansiyon Neden Düşer?

Giriş: 08.09.2022 Güncelleme:
tansiyon düşmesi

Tansiyon düşmesi, kan basıncının 9 / 6 olarak belirlenen sınır değerlerinin de altına düşmesi sonucu meydana gelmektedir. Tansiyonun belirlenen sınır değerler altına düşmesi daima bir hastalığın habercisi değildir. Ancak tansiyon düşmesinin günlük yaşamda bazı sorunlara neden olması, tansiyon düşmesine karşı önlem alınmasını gerektirmektedir. Tansiyonun gereğinden fazla düşmesi durumunu öncelikli olarak belirtileri kontrol ederek değerlendirmek, daha doğru sonucu ulaşabilmek için önemlidir.

Tansiyon Düşmesi Belirtileri Nelerdir?

Tansiyon düşmesi belirtileri her bireyde benzer şekilde görülmemektedir. Bu nedenle de bütün belirtileri dikkate alarak hangi belirtinin görüldüğünü değerlendirmek gerekmektedir.

Tansiyon düşmesi yaşayan bireylerde görülen belirtiler;

  • Tansiyonun belirli bir miktar düşmesi halinde beyine yeterli miktarda kan taşınamaz bu durumda baş dönmesi meydana gelmektedir.
  • Tansiyonun olması gereken değerlerin altında görülmesi, vücutta hayati önem taşıyan organlara yeterli oksijenin taşınamamasına neden olabilmektedir. Bu durumda baygınlık, sersemlik ve kafa karışıklığı gibi durumlar yaşanabilmektedir.
  • Tansiyonun bir miktar düşmesi halinde vücutta kan basıncı azalmaktadır. Bunun sonucu olarak nabız düşmesi ve soğuk cilt yapısı görülmektedir.
  • Tansiyon düşmesinin diğer belirtileri ise bulanık görme, yorgunluk ve konsantrasyon bozukluğudur.

Yukarıdaki yer verilen belirtiler, tansiyon düşmesi halinde sıklıkla karşılaşılan durumlardandır. Bu belirtilerin ağır veya hafif geçmesi hastanın başka sağlık problemlerin olup olmaması ile ilgilidir.

Tansiyon Neden Düşer?

Tansiyon düşmesinin nedenleri değerlendirildiğinde ciddi sağlık sorunları ortaya çıkacağı gibi yorgunluk gibi basit nedenler de görülebilmektedir. Bu çerçevede tansiyon düşmesinin neden ortaya çıktığını aşağıdaki faktörler ışığında değerlendirmek mümkündür;

  • Düşük kalp atış hızı olarak bilinen bradikardi, kalp kapağı problemleri, kalp krizi ve kalp yetmezliği tansiyon düşmesi konusunda başlıca nedenlerdendir.
  • Vücudun alması gereken miktardan az su alması durumunda ortaya çıkan dehidrasyon da tansiyon düşmesine neden olabilmektedir.
  • Yaralanma ve ciddi kan kayıpları da tansiyonda beklenmedik düşüşlere neden olabilmektedir.
  • Bazı ilaçların yan etkisi olarak görülmektedir.
  • Kansızlığa neden olabilen vitamin ve mineral eksiklikleri nedeniyle görülebilmektedir.
  • Dolaşım sisteminin gebelik döneminde yavaşlaması nedeniyle hamilelikte tansiyon düşmesi meydana gelebilmektedir.

Tansiyon düşmesi nedeniyle görülen sorunların giderilmesi adına tedavi çok nadiren de olsa tercih edilmektedir. Bu çerçevede hekim tarafından çeşitli ilaçlar önerilmektedir. Tansiyon düşmesinin kronik bir hal alması durumunda ilaç tedavisi ömür boyu devam edebilmektedir.

Tansiyon Kaça Düşerse Tehlikeli Olur?

Tansiyonun neden olabileceği tehlikelerden söz edebilmek adına kan basıncı değerlerinin üst sayı olarak bilinen sistolik için 90 mm Hg altında değerin ya da alt sayı olarak bilinen diastolik için 60 mm Hg değerinin altında bir sonuç ortaya çıkması gerekmektedir. Bu değerlerin ikisi ya da bir tanesinde görülen düşüş, tansiyon düşmesinin başlaması olarak ifade edilmektedir. Aynı zamanda bu sınır değerlerin altında olan tansiyon tehlikeli olabilmektedir.