1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Gripte Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Son güncelleme: 19 Kasım 2022
gripte burun tıkanıklığı

Gripte burun tıkanıklığı nefes alıp vermeyi zorlaştıran ve konuşurken sesin değişmesine neden olan geçici bir rahatsızlık durumudur. Bu sorunu gidermek için farklı yöntemlere başvurmak mümkündür. Doğal ve sağlıklı yöntemler deneyerek giderebileceğiniz gripte burun tıkanıklığına iyi gelen detaylara bir göz atalım!

  • Zeytinyağı: Doğal zeytinyağının pek çok probleme iyi geldiği bilinir. Tıkalı burnunuza damlatacağınız 1-2 damla zeytinyağı sayesinde burun tıkanıklığını gidermek mümkündür. Üstelik doğal olması herhangi bir yan etki oluşmasının da önüne geçmektedir.
  • Tuzlu su: Gripte burun tıkanıklığına yönelik en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesi de tuzlu sudur. Bir bardak ılık suya 1 çay kaşığı tuz eklenmesiyle elde edilen karışımı tıkalı burnunuza damlatarak sonuç alabilirsiniz. Doğal ve etkili bir yöntem olması sayesinde sıklıkla tercih edilmektedir.
  • Zencefil çayı: Yapısı gereği mukozanın daha akışkan olmasını sağlayan bir unsurdur. Geniz kanallarının açılmasında da etkisi olan zencefili 2 bardak su ile kaynattıktan sonra suyun içerisine 2 tatlı kaşığı zencefil ekleyerek kullanabilirsiniz. 10 dakika beklettiğiniz suyu süzün ve için. Bu sayede mukozanın daha akışkan olmasını sağlayarak gripte burun tıkanıklığını gidermenize yardımcı olur.
  • Elma sirkesi: Gripte burun tıkanıklığına karşı en etkili yöntemlerden bir tanesi de elma sirkesidir. Mukusun daha akışkan olmasını desteklerken bakteri oluşumunun da önüne geçer. Bir bardak ılık su içerisinde 1 tatlı kaşığı bal ile 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Daha sonra sirke, su ve balı karıştırıp tüketebilirsiniz.
  • Nane: Keskin kokusu sayesinde gripte burun tıkanıklığı denildiğinde akla gelen en önemli seçeneklerden bir tanesidir. Burnunuza gün içerisinde damlatacağınız 2 damla nane yağı gripte görülen burun tıkanıklığını gidermede oldukça etkilidir.
  • Lavanta: Kokusu ve aromasının kusursuzluğuna ek olarak lavantayı 10 dakika demleyerek elde edeceğiniz karışımı gripte burun tıkanıklığına karşı kullanabilirsiniz. Özellikle lavantanın özünden elde edeceğiniz suyu burnunuza damlatarak tıkanıklığın giderilmesini sağlayabilirsiniz.
  • Burun masajı: Kan akışını doğrudan etkileyen bir durumdur. Gripte yaşanan burun tıkanıklıklarında tercih edilecek burun masajı kan akışını desteklerken aynı zamanda burun tıkanıklığını önlemektedir.

Sizde yukarıda bahsedilen doğal yöntemleri deneyerek gripte görülen burun tıkanıklığının kısa sürede açılmasını sağlayabilirsiniz.