1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Tırnaklarda Çizgi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Son güncelleme: 9 Ekim 2022
tırnaklarda çizgi

Tırnaklarda çizgi zaman zaman anlam veremediğiniz bir durum olarak ortaya çıkar. Görsel anlamda görsel bir olumsuzluğa neden olmasının yanı sıra sağlık problemlerine neden olabileceği de kabul edilmektedir. Nedeninin ne olduğunu tam anlamıyla bilmediğiniz tırnaklarda çizgiyi daha yakından değerlendirerek sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz.

Tırnaklarda Çizgi Neden Olur?

Tırnaklar insan vücudunda canlı cilt hücrelerinin oluşturduğu yapılardır. Bu durum dikkate alındığında cilt sağlığında yaşanan herhangi bir problemin tırnaklarda sorunlara neden olduğu bilinmektedir. Söz konusu problemlerin en önemlisi çizgili bir tırnak yapısının ortaya çıkmasıdır. Bu tür bir tırnak yapısının ortaya çıkışında egzama ve cilt kuruluğu gibi nedenlerin çok büyük etkisi vardır.

Vücutta yaşanan kalsiyum, çinko, protein ve A vitamini gibi unsurların eksikliği nedeniyle yaşanan en büyük sorun tırnaklarda görülen çizgili yapıdır. Tırnakların sağlıklı bir şekilde uzamasına engel olan vitamin ve mineral eksikliğine ek olarak yaşlılık da tırnaklarda meydana gelen olumsuzlukların başlıca nedenlerindendir.

Yukarıdaki nedenlerin yanı sıra tırnaklarda çizgi ve dalgalanmanın görülmesinin diğer nedenleri olarak tırnak mantarı, tırnak sedefi, anemi ve şeker hastalığı, tiroid hastalığı, böbrek rahatsızlıkları ve yetersiz beslenme gibi sorunlarda tırnakta çizgili bir yapıya neden olabilmektedir.

Tırnakta Çizgi Nasıl Geçer?

Tırnaklarınızda görülen çizgilerin nedenleri çok farklıdır. Bu nedenle soruna yönelik tedavi edici uygulamaların da sayıca fazla olduğundan bahsetmek gerekir. Bu nedenle de tırnakları destekleyecek ve daha sağlıklı bir tırnak yapısına sahip olmanıza yardımcı olacak uygulamalara başvurmalısınız.

Tırnaklarda çizginin geçmesi adına tercih edilmesi gereken uygulamalar!

  • Yetersiz beslenme kaynaklı tırnakta çizgi oluşumunu engellemek adına dengeli ve yeterli beslenmeye özen göstermelisiniz.
  • Böbrek rahatsızlıklarına karşı gerekli önlemleri almalı ve tedavi sürecini aksatmamalısınız.
  • Vitamin eksiliği durumunda gerekli vitamin takviyeleri alınıp, vitaminlerin olması gereken değerlere getirilmesi sağlanmalıdır.
  • Anemi gibi iç hastalıklara karşı bir doktordan destek alınmalı ve sorunlar giderilmelidir.
  • Şeker hastalığından kaynaklanan tırnakta çizgiyi gidermek için vücudun şeker düzeyini normal seviyelerinde tutulmasını sağlamak adına tıbbi yardım almalısınız.

Tüm bu yöntemlere başvurduğunuzda tırnaklarda çizgi oluşumunu önleyebilir ve daha sağlıklı bir sonuca ulaşabilirsiniz. Ayrıca cilt ve tırnak bakımlarınızı da aksatmamalısınız.