Ana Sayfa Sağlık

Midede Polip Nedir? Neden Olur? Tehlikeli midir?

Giriş: 22.10.2022 Güncelleme:
midede polip

Midede polip genellikle kansere benzetilen ancak çoğu kansere neden olmayan yapılardır. Kimi mide polipleri ilerleyen evrelerde kansere dönüşmektedir. Çoğu mide polipinin herhangi bir belirti göstermemesi nedeniyle bu polip türü rastlantısal olarak tespit edilmektedir. Ancak varlığı tespit edilen mide poliplerinin ciddi riske yol açabileceği düşüncesiyle hekim kontrolünde olmak gereklidir.

Midede Polip Neden Olur?

Midede ortaya çıkan poliplerin nedenleri oldukça değişkendir. Yaşamsal faktörler, genetik faktörler ve beslenme alışkanlıkları midede polip oluşmasına neden olmaktadır. Bu çerçevede bir polip oluşumunun en büyük faktörlerini şu şekilde sıralamak mümkündür. İltihaplar, kistler, kronik mide iltihapları, tümörler ve yabancı nesneler nedeniyle ortaya çıkabilmektedir.

Polipler, kanser hücrelerinde olduğu gibi hızlı bir şekilde bölünerek çoğalırlar. Kısa sürede büyüyen mide polipleri genellikle iyi huylu birer kist olarak kabul edilmektedir. Ancak poliplerin kansere dönüşebilme ihtimali pek çok hastayı endişelendirmektedir. Bu tür durumları dikkate alarak belirtilerin farkına vardığınızda hemen doktora başvurmalısınız.

Midede Polip Tehlikeli midir?

Mide poliplerinin bazı bireylerde riskli olması çok daha muhtemeldir. Bu nedenle de midede polip durumunun riske neden olacağı durumları ele almak gerekir. Aşağıda sıralanan durumlarla karşılaştığınızda mide poliplerinin riskli olabileceğini göz ardı etmemelisiniz.

  • Orta yaş ve yaşlılık döneminde görülen mide polipleri
  • Bakteriyel mide enfeksiyonlarının görülmesi
  • Ailesel Adenomatöz Polipoziis (FAP) olarak da bilinen nadir genetik sendromların görülmesi
  • Proton pompası inhibitörleri olarak bilinen unsurların düzenli olarak kullanılması

Midesinde Polip Olanlar Ne Yemeli?

Midede polip problemi ile karşı karşıya kalanlar için besin tüketimi oldukça ciddi bir durumdur. Bu nedenle de mide kanseri riskini arttırma potansiyeli olan gıdalardan uzak durmak gerekmektedir. Midesinde polip bulunanların aşırı tuzlu gıdalar, hazır yiyecekler, konserveler, nitrit tuzu içeren gıdalar, tütsülenmiş et ve balık ürünleri ve yanmış ya da çiğ haldeki et ürünlerini tüketmekten kaçınmalıdırlar. Bu tür besinleri tercih etmek yerine daha doğal gıdaları tercih etmek gerekmektedir. Böylelikle de hem polipin neden olacağı riskleri ortadan kaldırabilirsiniz hem de kanser riskini düşürebilirsiniz.