1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

El ve Ayak Üşümesi Neden Olur? Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Son güncelleme: 17 Kasım 2022
el ve ayak üşümesi

El ve ayak üşümesi soğuyan havalarla birlikte pek çok insanın karşılaştığı bir durum. Ancak durduk yere el ve ayaklarda görülen üşüme hissi bir hastalığın ortaya çıkışı ile alakalı ciddi belirtiler olarak kabul edilmektedir. Peki, el ve ayaklarda ortaya çıkan üşüme hissi neden olur?

El ve Ayak Üşümesi Neden Olur?

El ayak üşümesi başlı başına rahatsız edici bir durum olarak kabul edilir. Havanın soğumasıyla ellerde ve ayaklarda görülen üşüme normal olarak kabul edilir. Ancak bu sorunun hava soğuk değilken görülmesi durumunda hastalıklara işaret ettiğini belirtmek gerekir. İşte el ve ayak üşümesinin neden olduğu hastalıklar!

Diyabet Tip 1 ve Tip 2

Diyabet tip 1 ve tip 2 türü rahatsızlıklarla karşı karşıya kalan kimselerin yaşadığı sorunların başında el ve ayak üşümesi gelir. Özellikle yüksek kan şekerinin atardamarlarda neden olduğu daralma kan akış hızını yavaşlatır. Bu da bölgesel olarak üşümelere yol açar. Diyabet hastalarının el ayak üşümesi problemlerini dikkate almaları gerekir. Bu çerçevede belirtileri dikkate alan bireylerin diyabet hastası olmadıkları durumlarda test yaptırmaları gerekir.

Anemi ( Kansızlık)

El ve ayak üşümesinin en önemli nedenlerinden bir tanesi kansızlık ya da tıp literatüründe bilinen adıyla anemidir. Kırmızı kan hücrelerinin yetersiz kaldığı durumlarda görülen bu rahatsızlık vücudun genel olarak üşümesine neden olur. Anemi kaynaklı el ve ayak üşümelerinin önlenmesi adına anemiyi tedavi etmeye yönelik besinler tüketilmesi gerekir. Aynı zamanda doktor kontrolünde olmak ve hastalığa karşı tedavi sürecini yürütmek de el ve ayak üşümesine karşı önemli bir çözüm olarak kabul edilmektedir.

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi rahatsızlıkları el ve ayak üşümesine neden olan en ciddi durumlar olarak kabul edilir. Bu bağlamda gündelik hayatı doğrudan etkileyen üşümenin anksiyete bozukluğu olarak da bilinen nedenlere bağlı olduğunu vurgulamakta fayda vardır. Anksiyete bozukluğunu giderecek tedavi edici yöntemleri tercih ederek el ayak üşümesi gibi problemlere karşı çözüm üretmek mümkündür.

Tiroid Bezi Hastalıkları

Tiroid bezi hastalıkları insan vücudunda metabolizmanın zayıflamasına neden olan oldukça önemli faktörlerdir. Bu nedenle de tiroid bezi tarafından salgılanan tiroid hormonu sorunları ortaya çıkması durumunda hipotiroidi hastalığı meydana gelir. Bu hastalığın en önemli belirtisi ise ayak üşümesi olarak kabul edilmektedir. Ayak üşümesinin görülmesi ve bu soruna anlam verilememesi muhtemeldir. Bu durumda dahiliye uzmanına başvurmak en doğru yöntem olacaktır.

El ve Ayak Üşümesi Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Genellikle el ve ayak üşümesi başlı başına bir hastalık nedeniyle meydana gelmez. Bu nedenle de sağlık sorunu olarak görülmeyen bu duruma yol açan problemlere yönelmek gerekir. Ancak bazı hastalıklar el ve ayak üşümesine neden olur. Bunlar;

  • Tiroid bezi sorunları
  • Şeker hastalığı
  • Kansızlık
  • Sinir sistemi problemleri

Doktor kontrolü sayesinde el ve ayak üşümesine neden olan faktörleri değerlendirerek tedavi sürecini tamamlamak mümkündür. Siz de el ve ayaklarınızda üşüme hissi yaşıyorsanız bu konuda bir hekime başvurabilirsiniz.