1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Göğsün Sağ Tarafında Ağrı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Son güncelleme: 28 Kasım 2022
göğsün sağ tarafında ağrı

Göğsün sağ tarafında ağrı oluşması çoğu zaman endişeye neden olan bir durumdur. Sağ göğüs çevresinde bulunan kaslarda şekillenen gerginlik, iltihaplanma, yaralanmalar ve sindirim sistemi bozuklukları nedeniyle de sağ göğüs çevresinde sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu durumda bireylerin göğsün sağ tarafında meydana gelen ağrıya yönelik çeşitli önlemler alması gerekir. Ancak öncesinde bu ağrının ortaya çıkışında altta yatan nedenleri değerlendirmek önemlidir.

Göğsün Sağ Tarafında Ağrı Neden Olur?

Sağ göğsün altında ortaya çıkan ağrıların neden şekillendiği pek çok bireyi endişelendirmekte ve meraka sevk etmektedir. Sağ göğüs altındaki ağrı endişe verici olabilir. Ancak nedenlere bakıldığında korkuya neden olmayacak durumlar da bu ağrının nedeni olabilmektedir.

1- Kas Sorunları

Sağ göğsün altında ortaya çıkan bıçak saplanma gibi ağrının kaslarda meydana gelen zorlanma ile oluşan minik yırtılmalar nedeniyle görülmektedir. Bu nedenle de kaslarda gerilmeye ve hasara neden olan olumsuzlukları önlemek adına dikkatli davranmanız gerekir. Fırlatma, ağır kaldırma ya da ağır ekipmanlarla spor yapmak göğüs bölgesindeki kasların gerilmesine neden olur. Bu tip durumları önleyerek kas sorunlarının yol açtığı ağrıları giderebilirsiniz.

2- Akciğer İltihabı ve Zatürre

Tıp literatüründe pnömani olarak da bilinen zatürre nedeniyle nefes alma ve verme esnasında göğüsün sağ tarafında da ağrı hissedilmektedir. Sağ göğsün altında ağrıya neden olan zatürreye yönelik mutlaka bir hekimden destek almanız gerekir. Zira bu sorun daha ciddi durumlara yol açarak hayati bir tehlikeye neden olabilmektedir.

3- Yaralanma

Kaburga yaralanması ya da göğüs yaralanması insanlarda sık sık meydana gelen problemlerden bir tanesidir. Bu tür yaralanmalar ağrıların ciddi manada artışına neden olur. Göğüs bölgesine alınan darbe, düşme, çarpma veya şiddetli öksürük nedeniyle göğüste yaralanmalar olabilmektedir. Şişme ve morarma ile seyreden bu tip yaralanmalar ciddi ağrılara yol açar. Bu nedenle de yaralanmanın göğüs bölgesindeki ağrıları önemli ölçüde tetiklediğini göz ardı etmemek gerekir.

Göğsün Sağ Tarafında Ağrı Nasıl Geçer?

Sağ göğsün altında meydana gelen ağrının ortadan kaldırılması amacıyla öncelikli olarak bu hissin oluşmasına neden olan faktörleri değerlendirmek gerekir. Çünkü bu hisse neden olan faktörleri anlayıp ortadan kaldırmadan göğüs ağrısını gidermek mümkün değildir. Kas ağrıları, yaralanmalar, iltihaplanmalar ya da diğer sorunları değerlendirerek hekime başvurmak gerekir. Bu sayede ağrı hissini gidererek daha kaliteli bir yaşam sürmek mümkündür.