1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Evde Apandisit Testi Nasıl Yapılır?

Son güncelleme: 22 Ocak 2023
evde apandisit testi

Apandisit, apendiks’in enfeksiyonudur. Apendiks ise, ince ve küçük bir kesedir. Bu kesede ortaya çıkan iltihaplanma, apandisit sorunu ortaya çıkarır. Apandisit belirtileri, erken teşhis için önemlidir. Evde apandisit testi ile apendiks’teki enfeksiyonun erken tanısı konulabilir. Peki, apandisit nedir? Apandisit testleri nelerdir? Evde apandisit testi nasıl yapılır? İşte cevapları…

Apandisit Nedir?

Apendiks, bağışıklık sistemi ve sindirim florası tarafından hastalık gibi bazı dönemlerde kullanıldığı düşünülen bir kesedir. Tam işlevi net olarak bilinmeyen bir bağırsak bölümüdür. Kör bağırsak olarak da bilinir. Apendiks’te çeşitli sebeplerle enfeksiyon ortaya çıkabilir. Bu duruma apandisit adı verilir. Apandisit durumunda apendiks alınabilir. Peki, apandisit neden olur? Bu konuda da net veriler bulunmamaktadır. Apendiks’te üretilen maddeler ya da yabancı maddeler tarafından apendiks’te meydana gelen tıkanmanın sebep olduğu belirtilmektedir.

Apandisit Testleri Nelerdir?

Apandis ya da apandisit, riskli bir enfeksiyon durumudur. Apandisitte erken teşhis çok önemlidir. Çünkü apandisit patlaması durumunda ortaya çıkan iltihap, vücuda zararlı bakteriler yayabilir. Doğru teşhis ve tedavi için apandisit testleri yapılır. Evde apandisit testi de yapılabilir. Peki, apandisit testleri nelerdir?

  • Kan testi: Burada amaç, kandaki enfeksiyon belirtilerini gözlemlemektir. Beyaz kan hücrelerinin sayısı yüksekse, bu bir enfeksiyon belirtisidir.
  • İdrar testi: İdrar testinde de yine idrardaki iltihap gözlemlenir.
  • Ultrason: Karın veya bağırsak bölgesi ultrason veya CT görüntüleme testleri ile kontrol edilir.

Evde Apandisit Testi

Peki, hastaneye gitmeden evde apandisit testi nasıl yapılır? Apandisit ağrısı, şiddetli bir karın ağrısı veya sancı şeklinde kendini gösterir. Ayak parmaklarınızın ucunda yükseldiğinizde ağrı daha da şiddetli oluyorsa, bu ağrı muhtemelen apandisit ağrısıdır. Ayrıca, karnın sağ bölümünü parmaklarınızla bastırdığınızda ağrı şiddetleniyorsa, bu da apandisit belirtisidir. Mide bulantısı, kusma, iştahsızlık ve yüksek ateş gibi belirtilerde apandisit ihtimali vardır.

Bunlarla birlikte evde apandisit testi için sol tarafınıza yatarak, sağ kalça ve sağ dizinizi esneterek, sağ kalçayı döndürün. Bu pozisyonda karın bölgesindeki ağrı daha da artıyorsa apandisit belirtisidir. Evde apandisit testi sonrası apandisitten şüpheleniyorsanız bir an önce uzman doktora başvurmak gerekir. Aksi halde apandisit, ciddi komplikasyonlara sebep olabilir. Evde apandisit testinin riski ve yan etkisi yoktur.