Ana Sayfa Sağlık

Diz Kapağı Şişmesi Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Giriş: 27.02.2023 Güncelleme:
diz kapağında şişlik

Diz kapağı şişmesi, diz bağları ve dokularda ortaya çıkan bir hasar nedeniyle ya da diz zarında sıvı birikmesi gibi sebeplerle ortaya çıkan bir diz rahatsızlığıdır. Dizde acı ve ağrıya yol açabilen bir sorundur. Hafif boyutlu şişmelerde ağrı görülmeyebilir; ancak sıvı birikmesi ile meydana gelen ileri düzey diz kapağı şişmesi, zar gerginliği ile bağlantılı olarak aşırı ağrılara neden olmaktadır.

Halk arasında dizde su toplanması olarak da bilinen diz kapağı şişliği, birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir. Travmatik bir yaralanma gibi akut bir durum ya da zamanla gelişen kronik bir durum ile diz kapağında şişlik görülmektedir. Bazen diz ekleminde bazen de diz çevresindeki yumuşak dokularda meydana gelmektedir.

Diz Kapağında Şişlik Neden Olur?

Diz kapağının şişmesi nedenleri arasında birçok faktör sayılabilir. Tipik olarak görülen diz kapağı şişmesinin sebepleri şöyle sıralanmaktadır;

  • Dizde ani hareketler
  • Darbe veya travma
  • Yaralanmalar
  • Tendon yırtığı
  • Menisküs yırtığı
  • Hemartroz (eklem içi kanama)
  • Bağ zedelenmeleri
  • Diz kireçlenmesi
  • Septik artrit
  • Gut artriti (yalancı gut)

Bunlarla birlikte diz kapağı altındaki sinovyal sıvı seviyesinin yükselmesi de diz kapağı şişliği nedenleri arasında önemli bir yer tutar. Ayrıca, romatizmal hastalıklar, kıkırdakta çeşitli nedenlerle ortaya çıkan hasarlar ve diz üstünde uzun süre oturmak gibi faktörler de diz kapağında şişliğe yol açmaktadır. Dizin iç bölümlerindeki kanamalar ve sıvı birikmesi, diz kapağı şişmesi nedenleri arasında önemli bir yere sahiptir.

Diz Kapağı Şişmesine Ne İyi Gelir?

Diz kapağındaki şişlik dizde ağrı, acı ve sızlama hissi, uyuşma ve sıcaklık gibi durumlardır. Bu belirtiler, bazı basit uygulamalarla ortadan kalkabilir. Örneğin; dinlenmek, periyodik olarak 15 dakika buz uygulamak, dizi sargı ile sarmak ve dizi mümkün olduğunca yüksekte tutmak gibi evde uygulanabilecek tedaviler önerilebilir.

Diz kapağı şişmesine karşı diz kapağı altındaki sıvının aldırılması gibi uygulamalar, daha büyük sorunlara yol açabileceği için önerilmemektedir. Bu sebeple şişliğe sebep olan faktöre göre diz kapağı şişmesi tedavisi uygulanmalıdır.

Diz kapağı şişmesi günlük yaşamı olumsuz etkileyecek durumlara yol açarsa alanında uzman bir doktora muayene olunmalı ve diz şişmesi sebepleri araştırılmalıdır. Doktor, hastanın diz sağlığı öyküsüne uygun olarak diz kapağı şişmesi tedavisi önerecektir.