1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Kürek Kemiği Ağrısı Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Son güncelleme: 17 Mayıs 2023
kürek kemiği ağrısı

Kürek kemiği ağrısı, çok sık görülmektedir. Kürek kemiği ve çevresinde, ağrıya neden olan sızlamalar ve acı hissi oluşabilir. Ağrı boyun ve kolun hareket ettirilmesi ile daha da şiddetlenebilir. Çoğunlukla kürek kemiği ağrısı kaslarda sorun olduğunu gösterse de bazı rahatsızlıkların belirtileri olarak da hissedilebilir.

Kürek Kemiği Ağrısı Neden Olur?

Kürek kemiği ağrısının en sık nedeni kas ve tendonda meydana gelen gerilme ve yırtılmalardır. Bunun nedeni duruş bozuklukları ve uzun süre hareketsiz geçirilen vakitlerdir. Aynı zamanda gereğinden fazla ağır yük kaldırmak ve yapılan yanlış egzersizler de kürek kemiği ağrısına neden olmaktadır.

Kürek kemiği ağrısı bir çok nedenle daha ilişkili olabilir. Bunlardan bazıları:

 • Omurgada oluşan kireçlenme
 • Skolyoz
 • Omurilik kanallarının daralması
 • Kas ve iskelet yapısında meydana gelen hasarlar
 • Sinir sıkışması
 • Omuz kaslarında oluşan yırtıklar
 • Fibromiyalji
 • Miyofasiyal ağrı sendromu

Enfeksiyonlarında kürek kemiği ağrısına neden olduğu bilinmektedir. Zara enfeksiyonu bunlardan birisidir. Zara enfeksiyonu sırt çevresinde yanma, acı hissi ve ağrı gibi şikayetlere de neden olmaktadır.

Fibromiyalji ve miyofasiyal ağrı sendromu halk arasında kas romatizması olarak bilinmektedir. Bu rahatsızlıklar kürek kemiği veya çevresinde ağrıya neden olabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz bütün sorunlar sağ kürek kemiği ağrısına da neden olmaktadır. Bunlara ek olarak karaciğer veya safra kesesinde bulunan sorunlarda sağ kürek kemiği ağrısına sebep olabilir.

Kas yırtılması ve doku hasarının yanı sıra kalple ilgili problemlerin de sol kürek kemiği ağrısına neden olduğu bilinmektedir.

Vücudumuzda ağrının kaslarda başlamasıyla tetik noktalar meydana gelmektedir. Bu sorun kasların tekrar tekrar zorlanmasıyla oluşmaktadır. Tetik noktalarda görülen ağrılar başka bölgelere sıçrayabilir. Buna yansıyan ağrı denilmektedir. Sıklıkla kürek kemiği ağrısına neden olmaktadır.

Kürek Kemiği Ağrısı için Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Kürek kemiğinizde hissettiğiniz ağrılar, çoğunlukla risk teşkil etmeyen kas problemleri nedeniyle görülür. Ancak kürek kemiği ağrısının fazla olması, zaman geçtikçe hafiflememesi halinde uzman bir hekime başvurulmasında yarar bulunmaktadır.

Kürek kemiği ağrısıyla birlikte görülen bazı belirtiler ciddi ve hayati bir sağlık sorununa işaret edebilir. Bu nedenle aşağıda bulunan belirtiler tıbbi bir durumun habercisi olabilir.

 • Kalp çarpıntısı ve ona eşlik eden nefes darlığı
 • Hareket ederken hissedilen güçsüzlük
 • Bacaklarda şişliklerin görülmesi
 • Bilinç bulanıklığı
 • Öksürme halinde kan gelmesi
 • Konuşmada zorluk çekilmesi
 • Görme işlevinin azalması

Kürek Kemiği Ağrısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kürek kemiği ağrısının tedavisi, ağrının durumuna göre şekillenmektedir. Ağrıya ek olarak başka belirtilerin görülmemesi, ağrının kas ve yumuşak doku zedelenmelerinin sonucunda görüldüğünü ifade etmektedir. Bu durumda ise ağrıyan bölgenin dinlendirilmesi gerekir. Bu nedenle gün içerisinde yapacağınız egzersiz ve hareketlerde kısıtlamaya gitmek son derece faydalı olmaktadır.

Kürek kemiği ağrısını azaltmak veya tamamen giderilmesi için belirli aralıklarla egzersiz yapılması tavsiye edilmektedir. Egzersiz yapıldıktan sonra bir gün dinlenilmeli ve tekrar hafif egzersizlere devam edilmelidir.

Kürek kemiği ağrınızı hızlı olarak gidermek için doktorunuzun reçete ettiği kas gevşetici ve ağrı giderici ilaçları da kullanabilirsiniz.

Sinir sıkışması gibi sorunlar nedeniyle görülen kürek kemiği ağrısının giderilmesi için tedavinin ona göre planlanması gerekir.

Boyun Fıtığı Kürek Kemiğinde Ağrı Yapar Mı?

Boyun fıtığı, boyun bölgesinin yanı sıra kol ve çevresini de etkilemektedir. Bu nedenle boyun bölgesindeki fıtık, omurga aşınması ve omurilik problemleri kürek kemiği ağrısına neden olmaktadır. Ağrı boyun hareketleri ile şiddetlenebilir ve kol omuz gibi bölgelerde de hissedilebilir.