1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Topuk Kaşıntısı Neden Olur? Doğal Olarak Nasıl Geçer?

Son güncelleme: 17 Aralık 2023
topuk kaşıntısı

Topuk kaşıntısı genellikle rahatsız edici seviyede görülen ve pek çok hastalığın habercisi olarak dikkate alınması gereken sorunlardandır. Çoğu zaman geceleri ortaya çıkmaktadır. Topuk kaşıntısının bir topukta görülmesi söz konusu olabileceği gibi aynı anda iki topukta birden meydana gelebilir.

Topuktaki kaşıntının önlenebilmesi adına öncelikle bu sorunun neden ortaya çıktığını belirlemek gerekir. Sonrasında uygun tedavi yöntemleriyle kaşıntıyla baş edilmelidir.

Topuk Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir?

İnsanlarda hareket sisteminin önemli bir parçası olan topukta meydana gelen kaşıntının pek çok nedene bağlı olarak oluşacağını ifade etmek gerekir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

Topuk kaşıntısının nedenleri:

 • Ayak mantarı
 • Vitamin B12 eksiliği
 • Besinlere olan alerjiler
 • Böbreklerde ve karaciğerde meydana gelen sorunlar
 • Şeker hastalığı
 • Hamile kadınlarda görülen hormon değişimleri
 • Kalitesiz çorap kullanımı
 • Liken planus hastalığı
 • Periferik nöropati
 • Topuk dikeni
 • Cilt yapısına uygun olmayan krem ve jellerin kullanımı
 • Sporcularda sıklıkla rastlanan atlet ayağı hastalığı
 • Bağışıklık sisteminin neden olduğu dermatit ve sedef gibi deri rahatsızlıkları

Topuk Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Topukta görülen kaşıntıyı gidermenin en ideal yolu bir cildiye uzmanına başvurmaktır. Cildiye uzmanı kan tahlilinize ek olarak B12 testi, folik asit değerleri, tam kan sayımı ve şeker hastalığı testi gibi pek çok konuda kontrollerin yapılmasını da sağlayacaktır. Uzman hekim, tahlil sonuçlarınıza göre kaşıntıya neden olan asıl durumu saptayarak uygun krem ya da ilaç kullanımını tavsiye edebilir.

Topuklarda kaşıntıya yönelik ilaç kullanmak istemeyen kimselerin doğal yöntemlerle çözüm araması da mümkündür. Bu çerçevede topuk kaşıntısına yönelik doğal önerilere bir göz atılmalıdır.

Topuk Kaşıntısına Doğal Çözümler!

Topuklarınızda meydana gelen kaşıntıları gidermek adına ilaç ya da krem tercih etmek yerine pek çok doğal yönteme yönelebilirsiniz.

Aşağıda sıralanan çözümler kaşıntılara karşı herhangi bir yan etkisi olmayan doğal çözümlerdir.

Zeytinyağı, yumuşatıcı etkisi ve nemlendirici özellikleri sayesinde topuklarınızdaki kaşıntıyı ortadan kaldırabilecek bir üründür. Topuklarınızda kaşıntı olan bölgeye zeytinyağı ile masaj yaparak kaşıntıları ortadan kaldırabilirsiniz. Böylelikle krem ya da ilaç kullanmaya gerek kalmadan problemlerinizi çözebilirsiniz.

Topuk bölgesinde ortaya çıkan kaşıntıları gidermek için yatıştırıcı etkisi bulunan soğuk kompresi tercih edebilirsiniz. Temiz bir beze sardığınız buz kalıbını ilgili bölgeye bastırın. Bir süre bu şekilde beklediğinizde topuk kaşıntılarının hafiflediğini gözlemleyebilirsiniz.

Topuktaki kaşıntıları yatıştırmak için en doğru yöntemlerden bir tanesi de hiç şüphesiz aloe vera jel olacaktır. Genellikle sedef hastalığı sorunları yaşayan kimselerin tercih ettiği aloe vera jel kaşıntılara karşı da çok başarılı bir yöntem olarak kabul edilmektedir.

Topuğunuzdaki kaşıntıyı gidermek için bir miktar karbonat ve suyu karıştırarak ilgili bölgeye sürmeniz yeterlidir. Bu yöntemi tercih ettiğinizde 1-2 saat içerisinde topuklarınızda rahatlama olacağını gözlemleyebilirsiniz.

Topuk kaşıntısı yazısı sona ermiştir. Merak ediyorsanız ayak baş parmağı uyuşması içeriğini inceleyebilirsiniz.