1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Göbek Deliğinde İğne Batma Hissi Neden Olur?

Son güncelleme: 7 Mayıs 2023
göbek deliğine iğne batma hissi

Vücuttaki hassas noktalardan biri olan karın bölgesinde, farklı nedenlere bağlı olarak acı, ağrı ya da batma hissi gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bu durumlardan biri olan batma hissi, kişilerde özellikle göbek deliğinde deneyimlenen sorunlardan bir tanesidir. Sanki göbek deliğine bir iğne batırılıyormuş gibi bir his yaşanmaktadır.

Göbek deliğine iğne batma hissi nedenleri arasında birçok madde sayılabilir. Karında gerçekleşen bir durum olduğu için etkiye açık bir alan olduğunu söylemek mümkündür. Bu sebeple sayılacak olan nedenlerin net tespiti için uzmana danışmak ve destek almak gerekir.

Göbek Deliğine İğne Batma Hissi Nedenleri

Göbek deliğinde iğne batma hissi çoğunlukla idrar yolu enfeksiyonlarından dolayı ortaya çıkmaktadır. Daha çok kadınlarda görülen bu durum; adet dönemlerinde, hamilelikte, mide rahatsızlıklarında ve kullanılan bazı ilaçların etkisiyle de tetiklenmektedir. Erkeklerde ise karın bölgesinde fazla kıla sahip olma ve kir birikmesi gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

Göbek deliğinde iğne batma hissi nedenleri:

  • Enfeksiyon

Göbek deliği, içe doğru kıvrılan bir alan olduğu için enfeksiyon riski olan bir bölgedir. Dolayısıyla herhangi bir durumdan kaynaklı olarak göbek deliğinde enfeksiyon oluşmuş olabilir. Özellikle kadınlar idrar yolu enfeksiyonu yaşadıklarında göbek deliğine iğne batma hissi deneyimleyebilir.

  • Hamilelik

Hamilelik döneminde göbek deliği ile bebek arasında bir bağ vardır. Bebeğin ileriki dönemlerde büyümesi ve gelişmesi, anne karnına daha fazla baskı yapmasına neden olur. Bu baskı ve hareketlilikle kadınlarda göbek deliğinde batma hissi görülebilir.

  • Adet dönemi

Adet dönemi bazı kadınlar için sancılı ve güç geçebilir. Bu dönemde kimi zaman kadınlarda göbek deliğinde batma hissi de ağrıya eşlik edebilir.

  • İlaçların yan etkileri

Kullandığınız bazı ilaçların yan etkilerinden biri, karında ve göbekte hassasiyet olabilir. Dolayısıyla bu ilaçların etkisiyle batma hissi deneyimlemek olasıdır.

  • Kıl kökleri ve kir birikmesi

Özellikle erkeklerde karın bölgesinde aşırı kıllanma durumu iğne batma hissini tetikleyebilir. Kılların etkisiyle kirlerin birikmesi ve köklerde enfeksiyon oluşması, göbek deliğine iğne batma hissine yol açabilir.

Göbek deliğinde iğne batma hissi birçok nedenden kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Dolayısıyla en net tanı dahiliye uzmanı olan doktor tarafından verilir. Tedavi planı tanıya göre şekillenir. Cerrahi yöntemlerle ya da ilaç tedavileriyle bu batma hissinin ortadan kaldırılması amaçlanır.

Göbek deliğine iğne batma hissi yazımız bu kadar. Merak ediyorsanız vücutta iğne batma hissi yazımızı okuyabilirsiniz.