1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Kolda Yanma Hissi Neden Olur? Neyin Belirtisidir?

Son güncelleme: 2 Mayıs 2023
kolda yanma hissi

Kolda yanma hissi çeşitli hastalıkların habercisi olabileceği gibi çarpma ya da düşme gibi nedenlere bağlı olarak da oluşmaktadır. Çoğu insanın çok önemsemediği bir durum olan kolda yanma hissine yönelik hekim kontrolünde olmak ve riskleri bilmek en doğrusudur. Aksi durumda hastalıkların tedavisinde ciddi problemlerle karşı karşıya kalınması söz konusu olabilecektir.

Kolda Yanma Hissinin Nedenleri Nelerdir?

Kolda yanma hissi, bireylerde öncelikli olarak lenfödem şüphesini akıllara getirmektedir. Çoğu zaman şişlikle birlikte seyreden bir durum olan kolda yanma hissi; şişlik olmadan da görülebilmektedir. Kolda beklenmedik ağrı ve yanma hissinin ortaya çıkması ve lenfödemden şüphe edilmesi halinde mutlaka hekime başvurulmalıdır. Çünkü bu hastalık ciddi sonuçlar barındıran bir duruma işaret etmektedir.

Kolda yanma hissinin meydana gelmesinde, kolun bir yere çarpılması nedeniyle oluşan sinir sıkışması ya da düşme kaynaklı durumlar da etkili olabilmektedir. Çoğu bireyin kolunu farkında olmadan bir yere çarpması ya da önemsemediği bir düşme sonrasında yanma hissi oluşabilmektedir. Genellikle basit spazmlara işaret eden yanma hissinin ciddi bir durum teşkil etmediğinden emin olmak gereklidir. Böylesi durumlara karşı hekim kontrolünde olunması şarttır.

Kol ve ellerde görülen yanma hissinin önemli nedenlerinden bir tanesi de diyabet hastalığıdır. Kan şekerindeki düzensizliklerin yol açtığı bu problemler bir dahiliye uzmanı gözetiminde giderilebilmektedir. Genellikle diyabet hastalığının farkında olmayan bireylerde görülen kolda yanma hissinin şekeri kontrol altına almadan geçmesi pek mümkün değildir.

Uzman Hekimlerden Destek Alın!

Kolda oluşan yanma hissi nedeniyle ortopedi uzmanına başvurmalısınız. Öncelikli olarak kırık, çıkık ve çatlak kontrolü yapılmalıdır. Ortopedi hekimi gerekli kontrolleri yaptıktan sonra sorunun daha net teşhisi için ilgili birime yönlendirme yapmaktadır. Şeker hastalığı kaynaklı kolda yanma hissine yönelik dahiliye uzmanına başvurmanız gerekir. Lenfödem gibi sorunlarda ise Kalp ve Damar Cerrahisi alanında uzman hekimlerden destek almalısınız.

Kolunuzda ortaya çıkan yanma hissinin nasıl geçeceğine yönelik önlemleri ve yöntemleri de mutlaka değerlendirmelisiniz. Bu durumda kolunuzdaki yanma hissinin nedenini belirlemeniz ve buna uygun bir şekilde hareket etmelisiniz. Daha sonra başvurduğunuz hekim size nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini de aktaracaktır. Böylelikle kolda yanma hissi nasıl geçer? sorusuna da yanıt bulmuş olacaksınız. Hekim tarafından önerilen ilaçları kullanarak kolda yanma hissinin geçmesini sağlayabilirsiniz.