1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Göze Vuran Baş Ağrısı Neden Olur?

Son güncelleme: 13 Mayıs 2023
göze vuran baş ağrısı

Başın ön bölgesinde veya şakaklarda hissedilen ağrı nedeniyle göze vuran baş ağrısı görülmektedir. Ağrıya gözlerde baskı veya ağırlık hissi de eşlik etmektedir.

Gözlere vuran baş ağrısı yaygın olarak görülen rahatsızlıklardandır. Hatta kadınlara oranla erkeklerde 5 kat daha fazla görülmektedir.

Baş ağrısının gözlere vurması yaklaşık olarak bir saat arasında geçse de ilerleyen saatlerde yeniden tekrarlayabilir. Bu tip baş ağrısının göze vurması şiddeti bazı zamanlarda dayanılması çok zor bir hale gelmektedir.

Göze Vuran Baş Ağrısının Nedenleri

Göze vuran baş ağrısı nedenlerinden biri de migren baş ağrısıdır. Genellikle tek taraflıdır ve zonklayıcı bir ağrı hissi oluşturmaktadır. Ağrı dönemleri bir aydan dört aya kadar devam edebildiği gibi aylarca da sürebilir. Bu ağrı türü gözlerde ağrı hissedilmesine neden olmaktadır. Bazı insanlar migren atağı sırasında gözlerinde çizgi veya nokta şeklinde ışık patlamaları veya görme kaybı da yaşamaktadır.

Sinüzit de gözlerde ağrıya neden olan bir baş ağrısı sebebidir. Sinüslerin iltihaplanması sinüzit olarak adlandırılmaktadır. Bu durum burun, boğaz, yüz ağrısı ve gözlerde ağrı hissedilmesine neden olmaktadır. Sinüslerin gözlerin altında ve üstünde yer almaları baş ağrısının göze vurmasının ana nedenlerindendir.

Miyop, hipermetrop ve astigmatizm de gözde baş ağrısı yapan önemli nedenlerin başında gelmektedir. Hasta, gözlerinde bu tür rahatsızlıkların olduğunu bilmiyorsa veya gözlük numarası değiştiği halde yetersiz gözlük kullanıyorsa baş ağrısının göze vurması kaçınılmazdır. Bu ağrı türü alın bölgesinden başlayıp daha sonra göz bölgesinde hissedilmektedir.

Baş ağrısının gözlere vurması, gözlerdeki gerilimden veya darbeden kaynaklanabilir. Özellikle bilgisayar ekranları veya diğer dijital cihazlarla uzun süre çalışanlarda sık görülmektedir.

Baş Ağrısının Göze Vurması Nasıl Tedavi Edilir?

Baş ağrısının gözlere vurması, yaşam kalitesini düşüren rahatsız edici bir durumdur. Gerekli tedavilerin uygulanmasıyla bu sorun ortadan kalkmaktadır.

Baş ağrısının gözlere vurması halinde öncelikle temel nedenin belirlenmesi gerekmektedir. Eğer migren veya sinüzit gibi tıbbi bir durum söz konusu ise uygun tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Göze vuran ağrının nedeni göz yorgunluğu ise düzenli olarak gözlerin dinlendirilmesi ve göz egzersizlerinin yapılması önerilmektedir.

Sonuç olarak baş ağrısının gözlerde hissedilmeye başlanması halinde nedenin tespit edilmesi ve uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir.