1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Göze Vuran Baş Ağrısı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Son güncelleme: 10 Mart 2024
göze vuran baş ağrısı

Gözlere vuran baş ağrısı yaygın olarak görülen rahatsızlıklardandır. Gözlerde hissedilen baş ağrısı, kadınlara oranla erkeklerde 5 kat daha fazla görülmektedir. Çoğunlukla başın ön bölgesinde veya şakaklarda hissedilen ağrı nedeniyle göze vuran baş ağrısı görülür. Ağrıya gözlerde baskı veya ağırlık hissi de eşlik etmektedir.

Baş ağrısının gözlere vurması yaklaşık olarak bir saat arasında geçse de ilerleyen saatlerde yeniden tekrarlayabilmektedir. Bu tip baş ağrısının göze vurması şiddeti bazı zamanlarda dayanılması çok zor bir hale gelmektedir.

Göze Vuran Baş Ağrısı Neden Olur?

Göze vuran baş ağrısı nedenlerinden birisi migren tipi baş ağrısıdır. Bu ağrı, genellikle tek taraflıdır. Ayrıca, zonklayıcı bir ağrı hisside oluşturmaktadır. Ağrı dönemleri bir aydan dört aya kadar devam edebildiği gibi aylarca da sürebilmektedir. Bu ağrı türü gözlerde ağrı hissedilmesine de neden olmaktadır. Bazı insanlar migren atağı sırasında gözlerinde çizgi veya nokta şeklinde ışık patlamaları veya görme kaybı da yaşamaktadır.

Göze vuran baş ağrısının diğer nedenleri;

  • Sinüslerin iltihaplanması sinüzit olarak adlandırılmaktadır. Bu durum, burun, boğaz, yüz ağrısı ve gözlerde ağrı hissedilmesine neden olmaktadır. Sinüslerin gözlerin altında ve üstünde yer almaları baş ağrısının göze vurmasının ana nedenlerindendir.
  • Miyop, hipermetrop ve astigmatizm de gözde baş ağrısı yapan önemli nedenlerin başında gelmektedir. Hasta, gözlerinde bu tür rahatsızlıkların olduğunu bilmiyorsa veya gözlük numarası değiştiği halde yetersiz gözlük kullanıyorsa baş ağrısının göze vurması kaçınılmazdır. Bu ağrı türü alın bölgesinden başlayıp daha sonra göz bölgesinde hissedilmektedir.

Baş ağrısının gözlere vurması, gözlerdeki gerilimden veya darbeden kaynaklanabilir. Özellikle bilgisayar ekranları veya diğer dijital cihazlarla uzun süre çalışanlarda sık görülmektedir.

Baş Ağrısının Göze Vurması Nasıl Tedavi Edilir?

Baş ağrısının gözlere vurması, yaşam kalitesini düşüren rahatsız edici bir durumdur. Gerekli tedavilerin uygulanmasıyla bu sorun ortadan kalkmaktadır. Fakat, baş ağrısının gözlere vurması halinde öncelikle temel nedenin belirlenmesi gerekmektedir. Eğer migren veya sinüzit gibi tıbbi bir durum söz konusu ise uygun tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Göze vuran ağrının nedeni göz yorgunluğu ise düzenli olarak gözlerin dinlendirilmesi ve göz egzersizlerinin yapılması önerilmektedir. Sonuç olarak baş ağrısının gözlerde hissedilmeye başlanması halinde nedenin tespit edilmesi ve uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir.