1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Kuyruk Sokumu Kayması Belirtileri Nelerdir?

Son güncelleme: 1 Şubat 2023
kuyruk sokumu kayması belirtileri

Kuyruk sokumu kayması, çeşitli belirtilerle kendini hissettirmektedir. Kuyruk sokumuna bastırıldığında hissedilen ağrı ve acı, kuyruk sokumu kayması belirtileri arasında yer almaktadır.

Kuyruk kemiğinde meydana gelen kayma, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir durumdur. Kuyruk kemiğinin kayması, sakatlıkla sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle kaymanın durumuna göre uygun bir tıbbi müdahale gerekir. Peki, kuyruk sokumu kayması nedir? Kuyruk sokumu kayması belirtileri nelerdir? Kuyruk sokumu kayması hakkında merak edilenleri makalemizde bulabilirsiniz.

Kuyruk Sokumu Kayması Nedir?

Kuyruk sokumu, halk dilinde pöçük olarak adlandırılır. Omurga, vücudun ağırlığını üstlenen ve omur adı verilen 24 küçük kemikten oluşmaktadır. Omurga yapısının en altındaki üçgen kemik, kuyruk sokumu olarak tanımlanmaktadır. Kuyruk sokumu bölgesinde çeşitli faktörlere bağlı şekil bozukluğu, kuyruk sokumu kayması olarak kabul edilir. Pöçük kemiği, oturmayı destekler. Ayrıca, pelvik taban kaslarının eklendiği merkezdir.

Kuyruk Sokumu Kayması Belirtileri

Kuyruk sokumu kayması; uzun süre oturarak çalışma, bölgede sinir sıkışması, kemik bozuklukları ve hızlı kilo alma gibi sebeplerle görülebilir.

Kuyruk sokumu kayması belirtileri, yaşam kalitesini etkileyen acı ve ağrı ile başlar. Düşme, darbe, zorlama ve kemik iltihabı gibi sebeplerle ortaya çıkabilir. Peki, kuyruk sokumu kayması belirtileri nelerdir? Kuyruk sokumu çıkığı kendini nasıl gösterir?

  • Koksiks kemiği ya da pöçük kemiği çıkığı sonucu bölgede rahatsız edici bir acı ve ağrı hissedilir.
  • Oturmak veya uzun süre ayakta durmak gibi eylemler bölgedeki ağrıyı arttırır.
  • Ayağa kalkarken ya da ağır kaldırırken ağrı ve acı artar.
  • Kuyruk kemiği bölgesine dokununca ağrı ve acı hissedilir.
  • Kuyruk sokumunda doku zedelenmesi, morarma veya şişlik ortaya çıkabilir.
  • Cinsel ilişki ve ıkınma gibi durumlarda acı meydana gelmektedir.

Kuyruk sokumu kayması belirtileri, özellikle oturup kalkarken belirgin bir şekilde hissedilir. Bu, kuyruk sokumu kaymasında en yaygın semptomdur. Belirtiler ve ağrının şiddeti, kişiye göre değişmektedir.

Kuyruk Sokumu Kaymasının Tedavisi

Kuyruk sokumu kaymasının teşhisi için alanında uzman bir doktora muayene olmak gerekir. Doktor, kuyruk sokumu kaymasının belirtileri ile birlikte tıbbi görüntüleme cihazları ile kuyruk sokumu kaymasını teşhis edecektir. Kuyruk sokumu kayması tedavisi için rektal muayene de gerekebilmektedir.