1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Oturup Kalkarken Belde Ağrı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Son güncelleme: 24 Kasım 2022
oturup kalkarken belde ağrı

Bel ağrısının yaşam standartlarını düşürmesi ve günlük yaşamda olumsuzluklara neden olması söz konusudur. Bu tür olumsuzluklar düşünüldüğünde oturup kalkarken belde oluşan ağrıya yönelik tedavi edici ve önleyici yöntemlere başvurmak gerekir. Oturup kalkarken belde meydana gelen bu ağrı sıklıkla bel fıtığı nedeniyle görülür. Ancak omurilikte meydana gelebilecek ciddi hasarlar nedeniyle de hissedilebilir.

Oturup Kalkarken Belde Ağrı Neden Olur?

Oturup kalkarken belde oluşan ağrılar değerlendirildiğinde öncelikle incelenmesi gereken bel fıtığının olup olmadığıdır. Ancak bel fıtığı bel ağrılarının sadece bir kısmını oluşturur. Belde aniden ortaya çıkan ağrıların kemik hastalıkları, kireçlenme, tümör ve travmalara bağlı olarak şekillenebileceğini vurgulamakta fayda var. Duruş bozuklukları ve belin aşırı zorlanmasına bağlı olarak meydana gelen ağrıya yönelik doğru tedavi yöntemlerine başvurmak gerekir.

Oturup Kalkarken Belde Ağrı Nasıl Geçer?

Oturup kalkarken belde ağrı meydana gelmesi durumunda ağrıya neden olacak faktörleri ortadan kaldıracak şekilde hareket etmek gerekir. Gerek fiziksel aktivite kaynaklı gerekse de travmatik durumlardan ortaya çıkan bel ağrılarına yönelik çeşitli uygulamalara başvurmak gerekir. Duruş bozukluklarının önüne geçmek adına ağır bir şey kaldırırken çömelerek kaldırmaya çalışmalısınız. Buna ek olarak bel egzersizleri yaparak da belinizde meydana gelen olumsuzlukları giderebilirsiniz.

Bel ağrılarını hafifletmek ve bele binen yükü azaltmak amacıyla çeşitli egzersizlere başvurabilirsiniz. Bel egzersizleri sayesinde daha sağlıklı bir belinizin olmasına da imkân tanıyabilirsiniz. Belinizde meydana gelen ağrılar tedavi edici yöntemlere rağmen geçmiyor olabilir. Üstelik bacaklarınızda da ağrı oluşmaya başlıyorsa en kısa sürede bir hekime başvurmanız gerekir. Zira bu tür durumlar bel fıtığı gibi egzersizle düzelmeyecek sorunların habercisi olabilir.

Belde Oluşan Ağrının Kesin Tedavisi Var mı?

Oturup kalkma esnasında belde meydana gelen ağrıların insan yaşamını ciddi manada olumsuz etkilemektedir. Bu tür sorunları ortadan kaldırmak adına hekim önerilerine kulak vermelisiniz. Ayrıca fizik tedavi uzmanlarının tedavi yöntemlerine başvurmak gerekir. Böylelikle kesin sonuçlarla bel ağrılarının üstesinden gelmek olası. Ancak bel ağrısının nedenini saptamadan bu konuda kesin bir sonuca ulaşmak güç.