1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Karından Hamilelik Testi Yapılabilir Mi?

Son güncelleme: 20 Ekim 2022
karından hamilelik testi yapılabilir mi

Hamilelik, kadınlar için fizyolojik ve duygusal anlamda değişimi tetiklese de bu değişimi anlamak için çoğu zaman hamilelik testi gereklidir. Hamileliğin varlığından emin olmak ve yaşamı buna göre planlamak gerekir. Ancak çoğu durumda kadınlar hamilelik testi yaptıramayabiliyor. Bu durumda karından hamilelik testi gibi farklı yöntemlere başvurmak mümkün oluyor.

Hamilelik, kadınların ilk olarak karın bölgelerinde yaşanan değişimle kendini hissettirmektedir. Bu nedenle de karından hamilelik testi bir bakıma fiziksel gözlem olarak da kabul edilebilmektedir. Hamileliğin haftalara göre fiziksel anlamda kendini hissettirmesi testin tutarlılığı anlamında önemli bir husustur. Peki, sadece karından hamilelik testi ile doğru sonuca ulaşmak mümkün müdür?

Karından Hamilelik Testi Mümkün mü?

Hamile kadınlarda görülen ilk fiziksel değişim karın bölgesinde meydana gelse de hamileliğin erken dönemlerinde sadece kadınların farkına vardığı değişimler gerçekleşir. Adet dönemlerine görülmesi gereken kanamanın kesilmesi bu konuda en önemli göstergedir. Bir adet döneminin geçmesine rağmen kanama olmuyorsa hamilelik testi yapılması gerekir.

Adet kanamaları ile birlikte karın bölgesinde görülen şişlik ve ağrılar hamile olma şüphesini ortaya çıkarır. Ancak bu durum daima hamileliğe işaret etmemektedir. Çünkü bazı kadınlarda görülen hastalıklar hem adet kanamalarını geciktirir hem de karın bölgesinde şişkinliğe neden olmaktadır. Karından hamilelik testinin %100 doğru sonuç vermeyeceği bilinmelidir. Bu durumda kadının sağlığını riske etmemesi ve hamilelik testi yaptırması gereklidir.

Karından Hamilelik Anlaşılır mı?

Hamilelik testi yaptırmanın mümkün olmadığı bir ortamda hamileliğin karından anlaşılması söz konusu olabilir. Ancak bu adet kanamalarının durması ve karnın büyümesinden çok sonra gerçekleşir. Tıbbi olarak çocukların ilk 7 haftada anne karnında hissedilmesi pek mümkün değildir. 7. hafta itibarıyla hareket etmeye başlayan bebek anne karnında kendini hissettirmektedir. Öte yandan bebeğin büyümesiyle birlikte karında ciddi değişimler 11. haftadan sonra görülmektedir. Bu nedenle de karından hamilelik testi yapmak ilk dönemlerde pek mümkün değildir. Tıbbi anlamda risklerden kaçınmak ve bebek sağlığını riske atmamak adına bir hekime başvurmak gerekir. Eczanelerde satılan basit hamilelik testleri ya da evde uygulayabileceğiniz parmakla hamilelik testi gibi diğer yöntemler de bu konuda işe yarayacaktır.