1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Parmakla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır? Bütün Aşamalar!

Son güncelleme: 7 Ocak 2024
parmakla hamilelik testi

Hamile olduğundan şüphelenen bir kadın hamile olup olmadığını öğrenmek için genellikle idrar ya da kan testi yaptırır. Özellikle eczanelerden alınan idrar testleri günümüzde son derece yaygın bir kullanıma sahiptir. Her ne kadar %90’a kadar güvenilir olsa da bazı durumlarda idrar testlerinin yanılma payı vardır. Özellikle normalde pozitif olan ancak daha hamileliğin başında olan bireylerde test sonucu negatif çıkabilir.

Geçmişte ve bu testlerin yaygın olmadığı dönemlerde, kadınlar hamile olduklarını anlayabilmek için farklı yöntemler uygulamaktaydılar. Elle hamilelik testi ya da parmakla hamilelik testi olarak adlandırılan bu testler, eski usul bir testtir. Şimdi gelin, söz konusu testler ile ilgili detayları hep birlikte inceleyelim.

Parmakla Hamilelik Testi Nedir?

Parmakla hamilelik testi vajinal muayene şeklinde gerçekleştirilen bir testtir. Geçmişte hamilelik testlerinin yaygın olmadığı ve kullanılmadığı dönemde parmakla, elle ve farklı yöntemler ile hamilelik testleri yapılmıştır. Bu test, bebek ve anne adayına zarar vermez. Eski dönemde son derece yaygın olan bu test günümüzde nadiren de olsa talep görmektedir.

Parmakla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Parmak ile gerçekleştirilen hamilelik testinde izlenmesi gereken aşamalar ise şu şekilde;

  • Ellerin hijyenik bir biçimde yıkanması gerekir. Üreme sisteminde herhangi bir enfeksiyonun önüne geçilmesi için ellerin yıkanması çok önemlidir.
  • Kontrol sırasında rahat bir pozisyona geçilir. Parmak vajinanın içine doğru uzatılır.
  • Serviks vajina ve rahmin bağlantısını sağlayan kısımdır. Bu kısımda yumurtlama dönemi boyunca çok az bir açıklık meydana gelir. Bu test yardımı ile söz konusu açıklığı kontrol ederek gebeliğin olup olmadığı anlaşılmaktadır.
  • Serviks adetin hemen öncesinde ve sonrasında açık pozisyondadır. Regl dönemi boyunca serviks vajinadan aşağıda olacaktır. Bu kapsamda parmağın vajinanın içinde bir yere çarpması serviksin aşağıda olduğuna ve hamileliğin olmadığına işarettir. Eğer parmağın bir yere çarpmayıp ileri gitmesi halinde ise hamileliğin varlığına işaret etmektedir.

Yukarıda bahsedilenler doğrultusunda parmakla hamilelik testi yapanlar idrar ve kan testine göre daha güvensiz bir yöntem olduğunu bilmeliler. Hem hamileliğin anlaşılması çok daha zor hem de kesin sonuç vermemektedir. Bu nedenle eskiden kullanılan bu yöntemin günümüz modern koşullarında çok fazla tercih edilmediğini de söylemek mümkündür. Şimdi gelin eski usul elle hamilelik testini inceleyelim.

Eski Usul Elle Hamilelik Testi Nedir?

Eski usul elle hamilelik testi ebeler ve doktorlar tarafından gerçekleştirilen bir testtir. Modern dönemdeki test olanaklarına ulaşım sağlanamadığı durumlarda bu test yapılmaktaydı. El ile gerçekleştirilen bu testte ebe ya da doktor hamile olduğu düşünülen kadının rahmini eli ile kontrol etmektedir. Rahimde sertlik olması durumunda kadının hamile olmadığı ve regl olacağı ifade edilmektedir. Ancak herhangi bir sertliğin olmadığı ve rahmin yukarda olduğu durumlar ise bireyin bir bebek beklediği anlamına gelmektedir.

Elle Yapılan Hamilelik Testi Güvenilir Midir?

El ya da parmak ile gerçekleştirilen hamilelik testinin güvenilir olmadığını ifade edebiliriz. Kontrolü sağlayan doktor ya da ebenin yanılma payı son derece yüksektir. Bu kapsamda kesin bir sonuç vermediğini de söylemek mümkündür. Bir kadının hamile olduğu durumda gerçekleştirilen bu testte ebe muayenesi sonucunda hamile olmadığını söyleyerek yanılma payı yüksektir. Bu durumda elle yapılan hamilelik testinde yanılma payı son derece yüksektir.