Ana Sayfa Sağlık

Bacaklarda Ağrı ve Sızlama! Bacak Ağrısı ve Sızlamasına Ne İyi Gelir?

Giriş: 27.10.2021 Güncelleme:
bacaklarda ağrı ve sızlama

Bacaklarda ağrı ve sızlama ileri yaşlarda kemik sorunları, bacak damar tıkanıklıkları ve sinir hasarları gibi nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Bacaklarda meydana gelen karıncalanma, gerginlik, yanma hissi, baldırlarda veya uyluklarda kaşıntı ve kas ağrısı gibi bütün semptomlarda bacaklarda ağrı ve sızlama kategorisine dahil edilmektedir.

Bacaklarda Ağrı ve Sızlama

Bacaklarda ağrı ve sızlama korona, yanma ve romatizma gibi rahatsızlıklar sonucu meydana gelebileceği gibi bazı ciddi dolaşım bozuklukları sonucunda da görülebilmektedir. Bacak ağrısı ve sızlaması kas, kemik, sinir veya bacak damarlarında iltihaplanma sonucu hissedilmektedir. Ayrıca bir sarsıntı veya fiziksel efordan sonra yavaş yavaş veya aniden görülebilmektedir.

Bacaklarda ağrı ve sızlama aşağıdaki durumların görülmesi halinde oluşabilir;

Kas Yırtılması

Ani veya tekrarlayan hareketlerden sonra ortaya çıkan ve sonrasında da devam eden ağrı durumudur. Çoğu zaman ağrı, kramplar, bacaklarda sertlik, kas çekmesi, gerilmeler veya yırtılmalardan kaynaklanmaktadır.

Kemik Sorunları

Belirli bir fiziksel aktivite ile ilişkili ağrı veya bir yaralanmadan sonra ortaya çıkan ağrı durumudur. Dolayısıyla bu ağrı, kırık kemikler ve ince kırıklar gibi yaralanmaların veya hatta kemik tümörleri gibi durumların belirtisidir.

Sinir Hasarı

Sıklıkla uyluğa veya tüm bacağa yayılan kalıcı ağrı durumudur. Alt sırttaki sıkışmış bir sinirle bağlantılı olan bu ağrı türü, siyatik veya kruraljiyi göstermektedir.

Vasküler Orijin

Çoğu zaman, bu tür ağrı sadece bir bacağı etkiler ve flebit (iltihaplı bir damar), arteriyel tromboz (bir atardamarda kan pıhtısı) veya venöz yetmezlik (ağır bacak) gibi ciddi dolaşım problemlerinin bir işaretidir.

Ağır Bacak Sendromu

Birçok insan ağır bacaklar olarak bilinen bir durum yaşar. Bu adı alan hastaların bacaklarında şişme ve bacaklarını sürüklüyormuş hissi yaşadığını ifade etmek gerekir. Ağır bacak sendromu venöz yetmezlikle ilişkilidir. Varisli damarların erken uyarı işareti olabilmektedir.

Bacaklarda ağrı ve sızlama, diyabet veya aşırı alkol tüketimi gibi diğer faktörlerle de ilişkili olabilmektedir. Bu da bacaklardaki sinirlerin dejenerasyonuna yol açabilir. Akabinde ağrı ve his kaybına sebebiyet verebilir.

Bacak Ağrısı ve Sızlamasına Ne İyi Gelir?

Bacak ağrısı ve sızlamasının çok çeşitli olası nedenleri göz önüne alındığında evinizde uygulayabileceğiniz kısıtlı yollardan bazılarını uygulayarak bacaklardaki ağrı ve sızlamayı hafifletebilirsiniz.

Bacaklarda meydana gelen ağrı ve sızlamaya iyi gelen tedaviler;

Örneğin, zamanla iyileşen akut kas ağrısı durumunda, doktorlar genellikle bacağın dinlenmesini ve kaldırılmasını önerir. Venöz problemlerde, doktor çoğu zaman anti-inflamatuar ilaçlara dayalı bir tedavi ile birlikte bacağın kaldırılmasını önerecektir.

Flebit veya venöz yetmezlik gibi daha ciddi vakalarda kan sulandırıcı ilaçlar almanız ve kompresyon çorabı giymeniz gerekmektedir. Hatta ameliyat olmanız gerekebilmektedir.

İlaç kullanmadan bacak ağrısını azaltmaya yardımcı olan başka çözümler de vardır. Bu, kas ve eklem ağrısını hafifletmeye yardımcı olmak için deri altı elektriksel nörostimülasyonu kullanan elektrostimülatörlerin devreye girdiği yerdir.

Bacak ağrısı ve sızlamasını hafifletmek için atabileceğiniz bazı basit adımlar vardır. Ağrıyan bacağınızı kaldırın, dinlendirin, buz uygulayın ve ardından ağrıyı gidermek için basınçlı bir bandaj uygulayın.

Bacaklarda Ağrı ve Sızlama Nasıl Önlenir?

Bacakta görülen ağrı ve sızlamanın önlenmesi söz konusu olduğunda, düzenli yürüyüş özellikle yararlıdır. Çünkü bu, bacaklardaki kan dolaşımının artmasını sağlayacaktır.

Bacaklarda ağrı ve sızlamayı önleyebilecek bazı durumlar;

Bacaklara soğuk bir şey uygulamak, uygulanan bölgede kan akışını hızlandırdığı için bacaklarda ağrı ve sızı oluşmasını engeller. Benzer şekilde, özellikle uçuşlar sırasında çok uzun oturmaktan kaçınmalısınız. Bu durumda kompresyon çorabı giymeniz önerilmektedir.

Ayrıca karın kaslarınızı güçlendirmeniz, belinizde oluşabilecek sinir sıkışmalarını azaltabileceğinden, sinir sıkışması kaynaklı bacak ağrılarını azaltmaktadır.

Siz de bacaklarınızda meydana gelen ağrı ve sızıların kısa sürede ortadan kalkmasını istiyorsanız öncelikle bacaklarda ağrı ve sızlama için ortopedi doktoruna başvurmalısınız. Hekim, bacak ağrınızın nedenini tespit ederek bir çözüm önerisi sunacaktır. Bunun yanı sıra bacaklarınızın ağrımasına neden olacak hareket ve davranışlardan da kaçınmanız gerekmektedir.