1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Bacakta Kıl Dökülmesi: Bacak Kılları Neden Dökülür?

Son güncelleme: 6 Ekim 2022
bacakta kıl dökülmesi

Erkeklerde ve kadınlarda görülen bacakta kıl dökülmesi bazı hormonal, stres ve piskolojik nedenlerin belirtileri arasında yer almaktadır.

Bacaklarda görülen kıl dökülmesinin bir hastalık belirtisi mi yoksa farklı bir şey mi olduğu konusunda endişe duyulmaktadır. Bu bağlamda bacak kıllarının dökülmesi nedenlerine daha yakından bir göz atalım!

Bacaklardaki kıl dökülmesinin ortaya çıkışında zaman zaman endişe dolu araştırmalar yapılmaktadır. Merak ve küçük endişelere yol açan bu durumun temelinde kılların zayıflaması olabileceği ihtimali üzerinde durulmaktadır. Ancak tıbbi değerlendirmeler bu durumun bir hastalıktan kaynaklanabileceğini vurguluyor.

Tıpta Alopesi Areata olarak da bilinen problem nedeniyle vücudun farklı noktalarındaki kılların dökülmesi söz konusu olmaktadır. Bu dökülmeler genellikle bacak kıllarında meydana gelir. Vücudun savunma mekanizmasının neden olduğu bu durum çoğu zaman kıl köklerine zarar verir. Bu da dökülmelerin temelidir. Nedeni tam olarak anlaşılamamış olsa da bacak kıllarındaki dökülmenin Alopesi Areata’dan kaynaklandığını bilmelisiniz.

Bacakta Kıl Dökülmesi Nedenleri

Bacak kıllarının dökülmesi konusunda ilk ve en büyük şüphe Alopesi Areata’ya yönelik olsa da bacakta kıl dökülmesi durumuna yol açan farklı nedenler de vardır. Bu kapsamda bacaklarınızdaki kılların dökülmesine neden olan diğer faktörlere bir göz atmalısınız. Bütün faktörleri aşağıda sizler için derledik!

  • Bacak kısmındaki atardamarlarda oluşan rahatsızlıklar nedeniyle kıl köklerinde görülen zayıflamalar,
  • Banyo sırasında kıl köklerine yönelik kese uygulamaları,
  • Vitamin eksikliğinden kaynaklanan ve kıl köklerinde zayıflama nedeniyle görülen dökülmeler,
  • Bacak kıllarının dökülmesi için başvurulan uygulamalar,
  • Kemoterapi tedavisi nedeniyle bireyin vücudundaki değişimler,
  • Çeşitli nedenlere bağlı olarak yaşanan hormonal değişiklikler.

Tüm bu nedenlere bağlı olarak bacakta kıl dökülmesi ortaya çıkması muhtemel olacaktır. Siz de bu sorunlardan bir ya da birden fazlasını yaşıyorsanız bacaklarda kıl dökülmesine karşı çözümleri değerlendirmelisiniz.

Erkeklerde Bacak Kılları Neden Dökülür?

Erkeklerde bacak kıllarında görülen dökülme ile alakalı çok ciddi endişeler duymamak gerekir. Zira kadınlara nazaran bacak kılı yoğunluğu fazla olan erkeklerde bir sağlık sorunu olmasa dahi kıllarda dökülmeler yaşanabilir. Saç ile benzer özellikler gösteren ve düşük sayıda dökülmenin makul karşılanması gerekir.

Aşağıda sıralanan nedenler erkeklerde bacak kılı dökülmesine yol açan faktörler arasındadır.

TelogenEffluvium

Saç ve vücutta dökülmelere yol açan bu problemin temelinde fiziksel ya da duygusal bir travma vardır.

Aile yakınlarından birinin vefatı ya da beslenme bozuklukları vücutta farklı etkileri tetikler. Bu nedenle de bacak kıllarının dökülmesi söz konusu olur.

AnagenEffluvium

İnsan vücudu çok hassas olduğundan bazı ilaçları kullanmak dökülmelere yol açabilmektedir. Bu nedenle de borik asit ve ışın tedavisi gibi unsurları içeren tedavilerin bacak kılı dökülmesi konusunda tetikleyici olacağını bilmelisiniz.

Trikotilomani

Bireyin kendi vücudundaki kılları koparma arzusu olarak görülen bu rahatsızlığın genellikle bir bağımlılık kaynaklı ortaya çıktığı bilinmektedir. Kendiliğinden geçecek olan bu hastalık nedeniyle bacak kıllarında ciddi dökülmeler görülebilmektedir.

Diğer Nedenler

Erkeklerle kadınlar arasında dökülmeyi tetikleyebilecek farkı bir neden olarak kıyafetleri dikkate almak söz konusu olabilir. Bu bağlamda erkekler pantolon giyerek kılların sürekli sürtünmeye maruz kalmasına yol açar. Uzun süre sürtünen kılların dökülmesi de çok yüksek bir ihtimaldir.

Erkeklerin bacak kıllarındaki pantolon kaynaklı dökülmeleri önlemek adına daha bol kıyafetler tercih edilmelidir.

Erkeklerde kıl dökülmesi bir sağlık sorununun yanı sıra temizlik konusunda da bazen sorunlar yaşanır. Çünkü sürekli dökülen kıllar yaşam alanının her yerinde kılların görülmesine yol açar. Sadece bu durum için dahi erkeklerde bacak kılı dökülmesi için bir tedaviye başvurmak gerekir.

Bacakta Kıl Dökülmesi Tedavisi

Bacakta kısmi kıl dökülmesi olması ya da yoğun kıl dökülmeleri yaşanmasına yönelik çözümlere başvurmak gerekir. Bu sayede bacakta kıl dökülmesi sorunu giderilebilirken psikolojik rahatlama da elde edilmektedir.

Peki, bacakta kıl dökülmesine neden olan faktörlere yönelik çözümler nelerdir?

Bacaklarda görülen dökülmelerin üstesinden gelmek adına öncelikle nedeni saptamak gerekir.

Vitamin eksikliği, hormonal değişiklik ya da travma gibi nedenler arasından hangisinin etkili olduğunu belirledikten sonra çözümlere başvurabilirsiniz.

Travma kaynaklı dökülmeler zamanla azalacaktır. Öte yandan hormonal değişiklikler de dönemsel bir dökülme anlamına gelir.

Vitamin eksikliği veya ilaçların yan etkileri olarak görülen dökülmelerde vitamin almak ya da ilaçları kullanmayı bırakmak etkilidir.

Tüm bu yöntemleri denedikten sonra hala bir çözüme ulaşamıyorsanız bir hekime başvurarak tıbbi yardım almanız doğru olacaktır.

Bacak kılları neden dökülür yazımız bu kadar. Merak ediyorsanız parmakla hamilelik testi yazımızı okuyabilirsiniz.