1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Darbe Sonucu Tırnak Morarmasına Ne İyi Gelir?

Son güncelleme: 29 Eylül 2022
darbe sonucu tırnak morarması

Darbe sonucu tırnak morarması; tırnak altında kanın meydana gelmesi ile tıbbi olarak subungual hematom olarak ifade edilmektedir. Özellikle el tırnakları çok daha hassas olduğu için darbe sonucunda çok daha fazla acı oluşmaktadır.

Kapıya çarpma, parmağa sert bir cisim düşmesi gibi durumlar tırnak morarmalarına neden olmaktadır. Oluşan morarmalar ile birlikte yaralar da son derece yaygındır. Üstelik bu durum son derece acı veren bir hal almaktadır.

Darbe sonucu tırnak morarması kısa sürede tedavi edilmemesi durumunda son derece can yakıcı bir hal almaktadır. Hem el tırnaklarında hem de ayak tırnaklarında meydana gelen bu morarmaların evde tedavi edilmesi mümkündür. Ağrıların durulmaz bir hal alması durumunda sizin için hazırladığımız evde tedavi yöntemleri ile ağrıları ortadan kaldırabilirsiniz.

Darbe sonucu oluşan tırnak morarmasını ortadan kaldırmak için aşağıdaki unsurları göz önünde bulundurmalısınız.

  • Hardal yağı acının hafifletilmesi ve morlukların ortadan kalkması için önemlidir. Hardal yağını bölgeye sürerek hafif ağrıların ortadan kaybolmasını sağlayabilirsiniz.
  • Ağrıyı ve şişliği azaltmak için buz uygulaması yapılmalıdır. Bu sayede morarmaların ağrısı da hafiflemiş olacaktır.
  • Tırnak morarmaları sonrasında tırnak altında biriken kanın azaltılması için sargı ile baskı uygulaması yapılması çok önemlidir.
  • Etkilenmiş olan parmakların kullanımının sınırlandırılması gerekmektedir. Bu sayede iyileşme süreci hızlanacaktır.

Ciddi yaralanmalar için bahsedilen yöntemlerin etkisi yoktur. Şiddetli tırnak yaralanmaları altta bulunan kemiğe zarar vermektedir. Bu nedenle alttaki kemiklere zarar gelmeden cildiye uzmanına görünmeniz çok daha doğru olacaktır.

Tırnaklardaki morluk nedeni ile ağrı ve acı meydana gelebilmektedir. Bu noktada lokal ısı artışı ve ağrının hafifletilmesi için ağrı kesici kullanımı son derece yaygındır. Doktor kontrolünde ağrı kesici kullanarak ağrıların etkisini en aza indirmek mümkündür.

Darbe sonucu oluşan tırnak morarmasında antienflamatuar ilaçlarda kullanılmaktadır. Etkilenen tırnak bölgesinde şişliği, genel ateşi ve ısı artışını kontrol altına almak için bu ilaç yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Anca bunun da doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Darbe sonucu tırnak morarması kaç günde iyileşir sorusunun cevabı ise doğru tedavi yöntemlerinin uygulanmasıyla 7 ile 14 gün arası sürmektedir.

Tırnak morarması İçin doktora Başvurulması: Tırnak darbelerinin etkilerinin büyümesini önlemek adına doktora başvurulması germektedir. Bu noktada aşağıdaki unsurların meydana gelmesi ile doktora başvurmanız gerekmektedir.

  • Dayanılmaz acı hissi oluştuğunda
  • Darbeyi bir bebek ya da çocuk aldığında
  • Kesik ya da yırtıkların oluşması durumunda
  • Tırnak tabanının zarar görmesi halinde

Sebebi olmayan bir durum nedeni ile tırnaklarda morarma oluştuğunda mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.