1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Darbe Sonucu Parmak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Son güncelleme: 13 Kasım 2021
darbe sonucu parmak şişmesi

Darbe sonucu parmak şişmesi el parmaklarınız ya da ayak parmaklarınızın herhangi bir nedenle hasar görmesi sonucu meydana gelmektedir.

Yürürken ayak parmağınızı bir yere çarpmanız ya da bir tadilat sırasında çekici yanlışlıkla parmağına isabet ettirmeniz söz konusu olabilir. Bu tür durumlarda ortaya çıkan şişkinlik sadece canınızı yakmakla kalmaz. Aynı zamanda psikolojik olarak kendinizi kötü hissetmenize yol açar.

Peki, darbe sonucu oluşan parmak şişmesine karşı nasıl bir çözüm yolu izlenmeli?

Parmak Şişmesi Teşhisi

Parmakta nedeni bilinen ya da bilinmeyen bir şekilde şişme olması sizi endişeye sevk edebilmektedir. Bu noktada teşhisin konması en önemli durumdur.

Darbe alan parmağınızda şişkinlik varsa öncelikle doku ve kemiğin zarar görüp görmediğini değerlendirmek gerekir. Bu durumda da bir hekime başvurmak doğru olacaktır.

Röntgen çekilerek ya da fiziki olarak kontrol edilecek parmakta sorunun ne olduğunu anlamak daha kolay olacaktır. Bu da teşhis konmasını ve tedaviye başlanmasını sağlayacaktır.

Şişkinlik öncesi yaşanan bütün detayları hekime aktarmanız daha başarılı sonuçlar elde etmede oldukça değerli olacaktır.

Darbe Sonucu Parmak Şişmesi Tedavisi

Parmağınızdaki şişkinliğin nasıl tedavi edileceği ile alakalı farklı senaryolar vardır.

Teşhis konduktan sonra bölgede bir doku hasarı mı yoksa kemik hasarı mı olduğuna kanaat getirilir. Daha sonra da hekim tarafından belirlenecek yöntemle tedavinin başlaması mümkün olur.

Peki, parmağın şişmesine yönelik hangi işlemlere başvurmak gerekir?

Soğuk Kompres

Parmakta hafif bir doku zedelenmesi varsa herhangi bir ilaç kullanmadan soğuk baskı yaparak tedavi uygulamak mümkündür. Bu kapsamda hastanın parmağına çok yük bindirmemesi gerekir.

Kısa süreli bir dinlenme parmağınızın tekrar eskisi gibi olmasını sağlayacaktır. Soğuk kompres yapıp dinlenmenize rağmen herhangi bir değişiklik olmuyorsa mutlaka hekiminize başvurmalısınız.

İlaç Tedavisi

Darbe sonucu parmak şişmesi görülmesi durumunda parmakta ödem oluşması oldukça yüksek bir ihtimaldir. Ödemin giderilmesi içinse yapılması gereken en doğru şey ilaç tedavisine başlamaktır.

Ortopedi uzmanınızın önerisi ile ilaç kullanarak ödemin dağılmasını sağlayabilirsiniz. Ödem dağıldıkça parmaktaki şişkinlik gidecektir.

Şişkinliğin ilaç tedavisine rağmen devam etmesi ve ağrıların şiddetlenmesi halinde hekiminize başvurmayı ihmal etmemelisiniz.

Kırık Tedavisi

Darbe sonucu parmak şişmesi ile alakalı yaygın görülen nedenlerden bir tanesi de kırıktır.

Kemik kırılması sonrasında dokuda oluşan hasar nedeniyle şişkinlik oluşması mümkündür. Bu durumda kırığın yerine oturtulması ve alçı/atel uygulamasının yapılması gerekmektedir.

Kırık tedavileri hekimler tarafından gerçekleştirildiğinden hastanın bu tür bir eylemi tek başına gerçekleştirmemesi gerekir.

Ayrıca darbe sonucu şişen parmağın kırık olabileceği ihtimaline karşı parmağı çok hareket ettirmemek gerekir.

Darbe Sonucu Parmak Şişmesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Darbe sonucunda şişen parmağınızın neden şiştiği ve sorunun ne olduğu hayli önemlidir. Bu durumda doku kaybı ya da kırık olması parmakta daha kalıcı bir hasarın ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Öte yandan parmakta geçici bir problemin olması tedavi olmasa dahi iyileşmeyi sağlayabilmektedir. Ancak her ne olursa olsun darbe sonucu parmakta şişlik varsa hekim desteği almalısınız.