1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Bacakta Çıkan Küçük Kırmızı Noktalar Nasıl Geçer?

Son güncelleme: 4 Ekim 2022
bacakta çıkan küçük kırmızı noktalar

Bacakta çıkan küçük kırmızı noktalar cilt derisinin alerji, ürtiker, sedef ve böcek sokmaları gibi bazı durumlara karşı tepki vermesi sonucunda oluşmaktadır.

Bacaklarda çıkan küçük kırmızı noktaların nedenleri hem bir hastalık hem de geçici bir etki olarak değerlendirilebilmektedir. Kaşıntıyla birlikte seyreden zaman zaman da tek başına ortaya çıkan kırmızı noktalarla alakalı doğru bilgileri ele alarak çözüme ulaşmanız mümkündür.

Bacakta çıkan küçük kırmızı noktalara neden olan bazı sebepler;

  • Bacaklarda egzama görülmesi.
  • Vücudun bazı gıdalara tepki olarak verdiği alerjik reaksiyon.
  • Bacaklarda meydana gelen deri kuruması sonucunda tahrişin neden olduğu kırmızı noktalar.
  • Fazla Güneşlenme.
  • Yabani Hayvan Sokması.
  • Halk dilinde kurdeşen olarak bilinen ürtiker oluşması.

Yukarıda belirtilen bu nedenler bacakta küçük kırmızı noktalar oluşmasına sebep olabilmektedir.

Bacakta Çıkan Kırmızı Noktalar Nasıl Tedavi Edilebilir?

İnsan bacağı normal koşullarda çevresel faktörlere kapalı bir alandır. Gerek kadınlar gerekse erkeklerin giyim alışkanlıkları bacakların dışarıda olmasının çok yaygın olmamasına neden olur. Ancak yaz aylarında şort ve benzeri kıyafetler giyilmesi çevresel etkileri arttırmaktadır. Bu durumda da bacakta çıkan kırmızı noktalar, böcek ısırığı veya bir hastalıktan kaynaklı mı olduğunu değerlendirmek gerekmektedir.

Bacaklarda görülen kırmızı noktalara yönelik tedavi için öncelikle doğru tanı konması gerekmektedir. Bu durumda da cildiye uzmanına başvurmanızı önerilmektedir. Cildiye uzmanı kızarıklıklarla alakalı en net tanıyı koyarak size nasıl bir tedaviye başvurmanız gerektiğini söyleyecektir.

Bacakta Çıkan Kırmızı Noktalar Nasıl Geçer?

İnsan bacağında görülen küçük kırmızı noktalar için kullanılabilecek üç farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedaviler sayesinde hem başarılı bir sonuç alabilir, hem de sizi endişeye sevk eden sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Bal’ın Muhteşem Etkisi

Kahvaltıda tatlı niyetine tüketilen balın doğal bir tedavi seçeneği olması da oldukça özeldir. Bu nedenle de bacakta çıkan küçük kırmızı noktalar için bal kullanımını tercih edebilirsiniz.

Bacağınızda çıkan kırmızı noktaların olduğu yere bal sürmek ve aynı zamanda balı tüketmek problemin üstesinden gelmenizi yardımcı olacaktır. Bal tedavisinde düzenli uygulama en önemli husustur.

Krem ile Bacaklarda Kırmızı Noktalara Son!

Hekime başvurduğunuzda size muhtemelen bir krem önerecektir. Bu kremler E vitamini ve antioksidan özellikleriyle vücudunuzdaki problemi ortadan kaldırmaktadır.

Kırmızı noktaların yanı sıra başka lekelerin de giderilmesini sağlayacak olan kremleri düzenli kullanmalısınız. Bu sayede hem kaliteli bir sonuca ulaşabilir hem de daha sağlıklı bir şekilde yaşamınızı sürdürebilirsiniz.

Aloe Vera İle Bacaktaki Kırmızı Noktalardan Kurtul!

Aloe Vera, cilt rahatsızlıklarına karşı en güçlü tedavi seçeneklerinden bir tanesi olarak kabul görmektedir. Bu nedenle de vücutta kırmızı noktalar kaynaklı problemlerde Aloe Vera tedavisi uygulamak gerektiğini unutmamalısınız. Mucizevi bir bitki olarak kabul edilen Aloe Vera ile hemen tedaviye başlayın ve sonuçlara ulaşın!