1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Yeni Çıkmaya Başlayan Uçuk Nasıl Geçer?

Son güncelleme: 25 Nisan 2022
yeni çıkmaya başlayan uçuk

Yeni çıkmaya başlayan uçuk dış görünüşü doğrudan etkileyen ve son derece acılı bir enfeksiyon olan bir tür virüs nedeni ile meydana gelmektedir. Yeni çıkmaya başlayan uçuğun can sıkıcı ağrı ve sızılara neden olmasıyla birlikte kötü bir görüntüsü bulunmaktadır.

Uçuğun meydana gelmesinde ki temel neden Herpes Simpleks virüsüdür. Bu virüs vücuttan tamamen atılamamaktadır. Bu nedenle bireylerde zaman zaman uçuk problemi görülmektedir. Bunun yanı sıra uçuğun bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi, korku ve stres gibi nedenlerden dolayı da oluşması mümkündür.

Uçuk yeni çıkmaya başlarken bazı belirtiler vermektedir. Bu belirtiler aşağıdaki gibidir;

  • Yanma ve ağrı
  • Dudak etrafında ve deride kaşıntı hissi
  • Dudak ve çevresinde karıncalanma

Ağır uçuk durumlarında ise ateş, kas ağrısı, lenf bezlerinde şişlik, yutkunma sırasında ağrı gibi belirtiler bulunmaktadır.

Yeni çıkmaya başlayan uçuk ile baş etmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz;

Süt: Yeni çıkmaya başlayan uçuk tedavisinde son derece etkilidir. Bu nedenle bir pamuğa sütü batırarak uçuğun üzerine uygulamalısınız. Kısa bir süre içerisinde uçuğun geçtiğini göreceksiniz.

Nane Yağı: İçerisinde bulunan antiviral bileşenler uçuğun geçmesini sağlamaktadır. Bu doğrultuda uçuğun çıkacağını hissettiğiniz anda 1-2 damla nane yağını bölgeye sürmelisiniz.

Siyah Çay: Uçuğun üzerine bir miktar siyah çay koyabilirsiniz. Bu sayede ağrınızda azalma meydana gelecek ve kabarcık sönecektir.

Sarımsak: Mikrop öldürücü özelliği ile bilinen sarımsak uçuk tedavisinde de çok etkilidir. Bu doğrultuda bir diş sarımsağı ikiye keserek uçuğun üzerine yerleştirmelisiniz. Uçuk geçene kadar bu işlemi her gün tekrarlamalısınız. Kısa sürede uçuktan kurtulabilirsiniz.

Bal ve Sirke: Antiviral özelliklere sahiptirler. Bu doğrultuda 1 yemek kaşığı kadar balı sirke ile karıştırarak uçuğun üzerine uygulamalısınız. Bal ve sirke uçuğun kısa sürede iyileşmesini sağlamaktadır.

Diş Macunu: Uçuğa bir miktar diş macunu uyguladığınızda iltihabın kuruduğunu göreceksiniz. Dolayısıyla diş macunundan bir miktar uygulayarak sonucu bekleyebilirsiniz.

Soğuk Kompres: Nemli ve soğuk bir bezi bölgedeki kızarıklığın üzerine koymalısınız. Bu sayede kabuklanma meydana gelmez ve kızarıklıkta da azalma oluşmaktadır. Ağrıyı hafifletmek için de soğuk kompres kullanabilirsiniz.

Yeni Çıkmaya Başlayan Uçuk Bulaşıcı Mıdır?

Uçuk, kuru ve kabuklu bir şekilde meydana gelmektedir. Bulaşıcı bir yapıda olmaması ile birlikte iltihaplı bir yapıdadır. Uçuk ilerledikçe yaradan sıvı şeklinde bir iltihap akmaya başlarsa bu yeni çıkmaya başlayan uçuğu bulaşıcı yapabilir. Ancak bu aşamaya gelmeden önce uçuğun tedavi edilmesi çok önemlidir.

Uçuğun nedeni olan virüs cilde temas ile yayılmaktadır. Uçuğa uygulanan tedavi yöntemlerinden sonra ellerin başka bölgelere temasından kaçınılmalı ve yeterince steril olduğundan emin olunmalıdır.