1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Kolda Sinir Sıkışması Belirtileri Nelerdir ve Ne İyi Gelir?

Son güncelleme: 13 Temmuz 2022
kolda sinir sıkışması

Kolda sinir sıkışması belirtileri, kollarda bulunan sinirlerin ince kanallardan geçerken baskıya uğraması sonucunda his kaybı, uyuşma, ağrı ve hareket kabiliyetinde zorlanma gibi sorunlar ile hissedilmektedir.

Kolda ortaya çıkan sinir sıkışmasının giderilmesi adına öncelikle hissedilen belirtilerin bir sinir sıkışması olduğunu saptamak gerekmektedir. Bu noktada kolda sinir sıkışması belirtilerini değerlendirmek doğru olacaktır.

Kolda Sinir Sıkışması Belirtileri Nelerdir?

İnsanlarda kolların ağrıması ya da uyuşmaların ortaya çıkması pek çok hastalığın habercisi olabilir. Ancak kolda sinir sıkışması da bu tür belirtilere neden olabilmektedir. Bu nedenle belirtilerin doğru bir şekilde değerlendirilmesi zorunluluğunu doğurur.

Kolda sinir sıkışması belirtileri ise şu şekilde;

  • Kolda sinir sıkışmasının görüldüğüne dair en yaygın belirti uyku halinde el bileğinde ve parmaklarda ortaya çıkan uyuşmadır.
  • Uyuşmanın yanı sıra farklı yoğunluklarda ağrıların da görülmesi kolda sinir sıkışmasına dair en önemli belirtiler arasındadır.

Bu tür belirtilerin ortaya çıkışı sonrasında elin silkelenmesi ağrının geçici olarak hafiflemesine neden olur. Gün boyunca ağrı ve uyuşukluğun hissedilmesi kolda sinir sıkışmasına dair en önemli belirtiler arasındadır.

Kol Sinir Sıkışmasına Ne İyi Gelir?

Kolda sinir sıkışmasının ortaya çıkması durumunda tanının konulması ve tedavi sürecinin başlatılması gerekir. Hastaların genellikle hekim tedavisini tercih ettikleri bir konu olan kolda sinir sıkışması, aynı zamanda bitkisel tedavilerin de tercih edildiği bir rahatsızlıktır.

Bu durumda aşağıda sıralanan bitkilerle koldaki sinir sıkışmasını hafifletmek mümkündür.

Kiraz sapı: Vücudun pek çok noktasında görülen sorunları çözmek adına tercih edilen ideal bir alternatiftir. Kolda sinir sıkışmasına yönelik su ile kaynatılarak hazırlanacak kiraz sapı sayesinde sinirlerin gevşemesi sağlanır. Böylelikle sinir sıkışmasının ortaya çıkaracağı olumsuz etkilerden kurtulmak mümkündür.

Isırgan otu çayı: Doğada hırçın bir bitki olarak bilinse de insan vücudu üzerindeki etkileriyle yatıştırıcı bir seçenektir. Bitkisel bir çözüm olarak tercih edebileceğiniz ısırgan otu çayı sayesinde hem kas ve sinirleri rahatlatacak hem de kolda ortaya çıkan ağrıları dindirebileceksiniz.

Kereviz: Vücudun bütün fonksiyonlarını düzenleyici bir etkiye sahip bitkiler arasındadır. Bu yönüyle de kolda sinir sıkışması görülmesinde başvurulacak başlıca alternatiflerdendir. Sinir sıkışmasını rahatlatırken kaliteli bir yaşama kapı aralayan bu bitkiyi siz de mutlaka tercih etmelisiniz.

Tarçınlı Bal: Bal, insan bedenine girdiğinde pek çok etkisi sayesinde düzenleyici ve iyileştirici etki yapar. Üstelik bala tarçın gibi yoğun etkili bir baharat eklendiğinde ağrıların dinmesi ve kasılmaların gevşemesi için çok uzun zaman beklemek zorunda kalmayacaksınız.

Zeytinyağı: Lezzet konusundaki iddialı özellikleri kadar yumuşatıcı rolü sayesinde de insan vücuduna etki eder. Bu nedenle de vücutta bir gerilme ya da kasılma olduğunda zeytinyağı tercih edilmektedir. İster sertleşmenin olduğu bölgeye masajla uygulayabilir ister oral yolla tüketerek zeytinyağı mucizesinin kendisini hissettirmesini bekleyebilirsiniz.

Papatya: İnsanların gergin ve stresli hissettiklerinde yatışmak amacıyla kullandıkları bir bitkidir. Çayını hazırlayarak tüketebileceğiniz papatyanın sadece lezzet değil kolda sinir sıkışması problemine yönelik beklentilere cevap vereceğini bilmelisiniz.

Susam: Vitamin ve mineraller bakımından zengin bir bitki olması kadar lezzet beklentilerinizi de iyi bir şekilde karşılar. Tüm bu özelliklerinin yanında yatıştırıcı ve dindirici etkisi kolda sinir sıkışmasına yönelik gevşemeyi beraberinde getirir.

Kol Sinir Sıkışması Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Kollarda meydana gelen sinir sıkışmasının yaşamınızı olumsuz etkilediği düşünülmelidir. Bu durumda gerek kola uygulama gerekse de ağızdan tüketerek yukarıdaki bitkisel çözümleri değerlendirmelisiniz. İlaç tedavisi arzu etmeyen bireyler için bitkisel yöntemler oldukça başarılıdır. Üstelik bitkisel çözümlerin herhangi bir yan etkisi de yoktur. Bu nedenle de sağlıklı bir sinir yapısına kavuşmak mümkündür.

Siz de kol ağrıları ve uyuşmasına yönelik ideal çözümlerle sinir sıkışması sorunlarınızı giderebilirsiniz. Üstelik düzenli tüketimle bitkisel çözümlerin sorunu kökten gidermesine yardımcı olabilirsiniz.