1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Midenin Sol Üst Tarafında Ağrı ve Şişlik Neden Olur?

Son güncelleme: 30 Nisan 2022
midenin sol üst tarafında ağrı ve şişlik

Midenin sol üst tarafında ağrı ve şişlik oluşmasının yemek borusu, on iki parmak bağırsağı ve mideden kaynaklanabileceği ifade edilmektedir. Bu organlarda görülen gastrit, reflü ve ülser ağrı ve şişliğe en yaygın şekilde neden olan problemler olarak kabul edilmektedir. Ancak bu ağrının şiddetli olması ve geçmemesi durumunda gastrit, ülser ve reflü gibi problemleri düşünmeden hekime başvurmak gerekir.

Midenin sol üst kısmında görülen ağrının çeşitli nedenleri vardır. Ancak ağrının uzun süre devam etmesi ciddi bir sorunun varlığına işaret eder. Bu durumda endişeye kapılmadan ve sorunu da ihmal etmeden sağlık kuruluşuna gitmek gerekir. Bir dahiliye uzmanı tarafından gerçekleştirilecek muayene ile en doğru teşhisi koymak muhtemeldir.

Hastaların daha önce çok defa tekrar eden mide ağrıları nedeniyle ağrı ve şişliği ihmal etmeleri mümkündür. Ancak midenin sol üst kısmında görülen sorunların her zamankinden farklı olabileceği unutulmamalıdır.

Midenin Sol Üst Tarafında Ağrı ve Şişliğe Ne İyi Gelir?

Midenin sol üst kısmında görülen ağrı ve şişliğe ne iyi gelir sorusunun cevabını vermeden önce sorunun nedenini bilmek gerekir. Çünkü bir iç hastalığının yanlış müdahale ile daha ciddi sorunlara neden olacağı açıktır. Bu nedenle hekim kontrolünden geçtikten sonra ağrı ve şişliğe iyi gelecek çözümlere başvurmak doğru olacaktır.

Midenin sol üst tarafında ağrı ve şişlik için iyi gelebilecek bazı yiyecekler;

  • Hazımsızlık nedeniyle meydana gelebilecek mide ağrısı ve şişliğine en etkili çözümlerden birisi zencefil tüketmektir.
  • Mide ağrısına ve şişliğine iyi gelen yiyeceklerden yoğurt tüketimi de geçici sürede olsa da sizi rahatlatacaktır.
  • Mide kaslarının fazla kasılması ağrı ve şişliğe neden olabilmektedir. Bu nedenle mide ağrınızın başlamasıyla, kas gevşetici özelliği olan papatya çayı tüketmeniz ağrı ve şişliğin hafiflemesine yardımcı olmaktadır.
  • Mide de oluşmuş olan yararlar ağrı ve şişliği tetiklemektedir. Daha önceden ülser teşhisi konulmuş bir mide probleminiz varsa acı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmanız problemlerinizi minimuma indirecektir.

Midenin sol üst kısmında görülen ağrı ve şişliğin yemek sonrasında görülebilmektedir. Yemek sonrası ortaya çıkan problemin geçici olabileceğini ifade etmek mümkündür. Bu durumda hafif buzlu su içmek ya da muz tüketmek iyi gelmektedir. Bunlara alternatif olarak tost yemek ya da elma suyu içmek de başarılı birer alternatif olacaktır.