Ana Sayfa Sağlık

Su Gibi İshal Neden Olur? Su Gibi İshale Ne İyi Gelir?

Giriş: 09.05.2022 Güncelleme:
su gibi ishal

Su gibi ishal bebeklerden yetişkinlere kadar her insanın hayatını derinden etkilemekte ve uzun sürerse vücutta su kaybına neden olmaktadır. Çok yaygın görülen bir rahatsızlık olmasına rağmen çok önemsenmeyen su gibi ishal, ihmal edilmesi durumunda çeşitli komplikasyonlara da neden olmaktadır. Aynı zamanda 5 yaşından küçük çocuklarda ölüme dahi neden olmaktadır.

Su gibi ishal; normalden fazla, sulu ve gevşek bir şekilde dışkılama anlamına gelmektedir. Bağırsaklarda serbest halde bulunan sıvı dolaşımı ya da bağırsaklarda yer alan sıvının yeterli bir şekilde emilememesine neden olmaktadır. Genel olarak birkaç gün içerisinde geçmektedir ve herhangi bir şekilde kalıcılığı yoktur. Ancak bazı durumlarda tedavi gerekebilir ve kronik hale dönüşebilir.

Su gibi İshal Neden Olur?

Su gibi ishalin en çok görülen nedeni bakteri, virüs ve parazitlerdir. Bunun yanı sıra beslenmeye bağlı bir şekilde de meydana gelmektedir. Özellikle çok uzun süren su gibi ishal durumunda besin zehirlenmelerinden söz etmek mümkündür.

Su gibi ishal görülmesinin bazı nedenleri;

  • Gıdaya karşı olan alerjiler ve besin zehirlenmeleri zararlı nedenleri arasındadır. Tedavi edilmemesi durumunda birçok sağlık problemini beraberinde getirebilmektedir.
  • Bakteri, virüs ve parazitler bir diğer nedenidir. Bunlar genellikle tuvalet gibi yerlerden bulaşmaktadır.
  • Huzursuz bağırsak sendromu, sindirim bozuklukları ve laktoz intoleransı sulu ishalin nedenleri arasında yer almaktadır.

Aynı zamanda şeker hastalığı, bazı kanser hastalıkları, radyoterapi ve hipertiroid gibi durumlarda su gibi ishale neden olabilmektedir.

Su Gibi İshale Ne İyi Gelir?

Su gibi ishal nedeni ile vücutta yüksek oranda su kaybı meydana gelmektedir. Bu nedenle sıvı kaybını yerini koymak, su gibi ishali kesmek için en iyi yöntemlerden bir tanesidir. Su takviyesi sayesinde kaybedilen sodyum klorür tekrar yerine konulmaktadır. Bunun yanı sıra doğal meyve suları da sodyum ile potasyumun yerine konmasına büyük rol oynamaktadır. Sıvı takviyesi ile birlikte probiyotik içeriğe sahip olan ya da düşük lif içeriği bulunan gıdaların tüketilmesi de iyi gelmektedir. Aynı zamanda su gibi ishal devam ederken sık sık ve azar azar beslenmek gerekmektedir.

Su Gibi İshalin Tedavisi Nasıldır?

Su gibi İshalin tedavisi; ishalin süresine, belirtilerine ve şiddetine göre belirlenmektedir. Akut olanı genel olarak 1 veya 2 gün süreceği için herhangi bir takviye almadan, doğru besin ve gıdaların tüketimi ile geçmektedir. Ancak geçmeyen kronik olanı için ilaç tedavisi gerekmektedir. Çinko, loperamid ve subsalisilat ilaçlar semptomları hafifletmek için tercih edilmektedir. Eğer sulu ishalin nedeni enfeksiyon, bakteri gibi nedenler ise hastanın enfeksiyondan kurtulması gerekmektedir. Bunun içinde antibiyotik önerilmektedir.