Ana Sayfa Sağlık

İshal Neden Olur? İshale Ne İyi Gelir?

Giriş: 09.05.2022 Güncelleme:
su gibi ishal

Bebeklerden yetişkinlere kadar her insanda görülebilen ishal, insan hayatını derinden etkilemekte ve uzun sürerse vücutta su kaybına neden olmaktadır. Çok yaygın görülen bir rahatsızlık olmasına rağmen çok önemsenmeyen ishal, ihmal edilmesi durumunda çeşitli komplikasyonlara da neden olmaktadır. Aynı zamanda 5 yaşından küçük çocuklarda ishalin ölüme dahi neden olabileceğinden bahsedebiliriz.

Tıpta diare olarak bilinen ishal; normalden fazla, sulu ve gevşek bir şekilde dışkılama anlamına gelmektedir. Bağırsaklarda serbest halde bulunan sıvı dolaşımı ya da bağırsaklarda yer alan sıvının yeterli bir şekilde emilememesine neden olmaktadır. Genel olarak birkaç gün içerisinde geçmektedir ve herhangi bir şekilde kalıcılığı yoktur. Ancak bazı durumlarda tedavi gerekebilir ve kronik hale dönüşebilir.

İshal ile birlikte görülen bazı belirtiler; dışkıda mukus, karın ağrısı ve kramp, gaz, karında şişkinlik, ateş, bulantı ve kusma, dışkıyı tutamama ve sık sık tuvalete gitme isteği şeklindedir.

İshal Nedenleri Nelerdir?

İshalin en çok görülen nedeni bakteri, virüs ve parazitlerdir. Bunun yanı sıra beslenmeye bağlı bir şekilde de meydana gelebilmektedir. Özellikle çok uzun süren ishal durumunda besin zehirlenmelerinden söz etmek mümkündür. İshalin bazı nedenleri şu şekildedir;

  • Gıdaya karşı olan alerjileri ve besin zehirlenmeleri ishalin zararlı nedenleri arasındadır. Tedavi edilmemesi durumunda birçok sağlık problemini beraberinde getirebilir.
  • Bakteri, virüs ve parazitler ishalin bir diğer nedenidir. Bunlar genellikle tuvalet gibi yerlerden bulaşır.
  • Huzursuz bağırsak sendromu, sindirim bozuklukları ve laktoz intoleransı sulu ishalin nedenleri arasında yer almaktadır.

Aynı zamanda şeker hastalığı, bazı kanser hastalıkları, radyoterapi, hipertiroid gibi durumlarda ishale neden olabilmektedir.

İshale Ne İyi Gelir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

İshal nedeni ile vücutta yüksek oranda su kaybı meydana gelmektedir. Bu nedenle sıvı kaybını yerini koymak, ishali kesmek için en iyi yöntemlerden bir tanesidir. Su takviyesi sayesinde kaybedilen sodyum klorür tekrar yerine konulmaktadır. Bunun yanı sıra doğal meyve suları da sodyum ile potasyumun yerine konmasına büyük rol oynamaktadır. Sıvı takviyesi ile birlikte probiyotik içeriğe sahip olan ya da düşük lif içeriği bulunan gıdaların tüketilmesi ishale iyi gelmektedir. Aynı zamanda su gibi olan ishal devam ederken sık sık ve azar azar beslenmek gerekmektedir.

İshal tedavisi; ishalin süresine, belirtilerine ve şiddetine göre belirlenmektedir. Akut ishal genel olarak 1-2 gün süreceği için herhangi bir takviyesi olmadan, besin ve gıda takviyesi ile geçecektir. Ancak geçmeyen kronik ishal için ise ilaç tedavisi gerekir. Tedavi doktor tarafından ishalin şiddetine göre belirlenmektedir. Çinko, loperamid ve subsalisilat içerikler ilaçlar semptomları hafifletmek için tercih edilmektedir. Eğer sulu ishalin nedeni enfeksiyon, bakteri gibi nedenler ise hastanın enfeksiyondan kurtulması gerekmektedir. Bunun içinde antibiyotik önerilmektedir.