1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Su gibi İshal Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Son güncelleme: 5 Mayıs 2023
su gibi ishal

Bebeklerden yetişkinlere kadar her insanın hayatını derinden etkilemekte olan su gibi ishal, uzun sürerse vücutta su kaybına neden olmaktadır. Çok yaygın görülen bir rahatsızlık olmasına rağmen, önemsenmeyen su gibi ishalin, ihmal edilmesi durumunda çeşitli komplikasyonlara neden olabilir.

Su gibi İshal Nedir?

Su gibi ishal, normalden fazla sulu ve gevşek bir şekilde dışkılama anlamına gelmektedir. Bağırsaklarda serbest halde bulunan sıvı dolaşımı ya da bağırsaklarda yer alan sıvının yeterli bir şekilde emilememesine neden olmaktadır. Genel olarak birkaç gün içerisinde geçmektedir ve herhangi bir şekilde kalıcılığı yoktur. Ancak bazı durumlarda tedavi gerekebilir ve kronik hale dönüşebilir.

Su gibi İshal Neden Olur?

Su gibi ishalin en çok görülen nedeni bakteri, virüs ve parazitlerdir. Bunun yanı sıra kötü beslenmeye bağlı oluşabilmektedir. Özellikle su gibi ishalin uzun süre devam etmesi halinde besin zehirlenmelerinden söz etmek mümkündür.

Su gibi ishal nedenleri:

  • Gıdaya karşı olan alerjiler ve besin zehirlenmeleri zararlı nedenleri arasındadır. Tedavi edilmemesi durumunda birçok sağlık problemini beraberinde getirebilmektedir.
  • Bakteri, virüs ve parazitler bir diğer nedenidir. Bunlar genellikle tuvalet gibi yerlerden bulaşmaktadır.
  • Huzursuz bağırsak sendromu, sindirim bozuklukları ve laktoz intoleransı sulu ishalin nedenleri arasında yer almaktadır.

Şeker hastalığı, bazı kanser hastalıkları, radyoterapi ve hipertiroid gibi durumlarda su gibi ishale neden olabilmektedir.

Su gibi İshale Ne İyi Gelir?

Su gibi ishal nedeni ile vücutta yüksek oranda su kaybı meydana gelmektedir. Bu nedenle sıvı kaybını yerini koymak su gibi ishali kesmek için en iyi yöntemlerden bir tanesidir. Su takviyesi sayesinde kaybedilen sodyum klorür tekrar yerine konulmaktadır. Bunun yanı sıra doğal meyve suları da sodyum ile potasyumun yerine konmasına büyük rol oynamaktadır. Sıvı takviyesi ile birlikte probiyotik içeriğe sahip olan ya da düşük lif içeriği bulunan gıdaların tüketilmesi de iyi gelmektedir. Aynı zamanda su gibi ishal devam ederken sık sık ve azar azar beslenmek tavsiye edilmektedir.

Sulu İshalin Tedavisi Nasıldır?

Tedavi sulu ishalin süresine, belirtilerine ve şiddetine göre belirlenmektedir. Akut olanı genel olarak 1 veya 2 gün süreceği için herhangi bir takviye almadan doğru besin ve gıdaların tüketimi ile geçmektedir. Ancak geçmeyen kronik olanı için ilaç tedavisi gerekmektedir. Çinko, loperamid ve subsalisilat ilaçlar semptomları hafifletmek için tercih edilmektedir.

Eğer sulu ishalin nedeni enfeksiyon, bakteri gibi nedenler ise hastanın enfeksiyondan kurtulması gerekmektedir. Bunun içinde antibiyotik önerilmektedir.