Ana Sayfa Sağlık

Tehlikeli İshalin Belirtileri Nelerdir?

Giriş: 15.05.2022 Güncelleme:
tehlikeli ishalin belirtileri nelerdir

Tehlikeli ishalin belirtileri, akut olarak devam eden ishalin sonucunda ortaya çıkmaktadır. Sindirim sisteminin en son basamağı olan bağırsaklarda meydana gelen hareketlerin düzensiz olması zaman içerisinde ishale neden olabilmektedir. Bu doğrultuda ishal bağırsaklardaki sıvının emilmesinin yeteri kadar yapılamaması sonucunda meydana gelmektedir. Hemen her yaştan insanı etkileyen ishal genel olarak zararsızdır. Ancak bazı durumlarda ishal çok tehlikeli bir hal alabilmektedir.

İshalin 7 günü geçmesi durumunda akut ishal olarak bilinen durum meydana gelmektedir. Akut ishal birçok rahatsızlığı beraberinde getirebilir. Bu noktada 7 günden fazla süren ishal tehlikeli bir durumun sonucu olabilmektedir.

Tehlikeli İshalin Belirtileri Nelerdir?

Tehlikeli ishalin belirtileri arasında en önemli olanlardan bir tanesi kanlı ve aşırı sulu dışkılamadır. İshalin içinde kan olmasının çeşitli nedenleri olabilmektedir. Bunun yanı sıra aşırı sulu ishal, çok fazla sıvı kaybına neden olacaktır. Bu nedenle uzun sürerse son derece tehlikelidir.

Tehlikeli ishalin belirtileri arasında yüksek ateşte bulunmaktadır. Ateşin 38.8’in üzerinde olması tehlikenin habercisidir. Aynı zamanda orta ya da şiddetli bir şekilde karın ağrısı varsa, bazı hastalıkların belirtisi olarak tehlikeli ishal görülebilmektedir. Eğer ishal ile birlikte kan, aşırı su, karında şiddetli ağrı varsa bu tehlikeli ishalin göstergesidir.

Tehlikeli ishalin AIDS, diyabet, kalp hastalığı gibi çeşitli önemli hastalıkların belirtisi olduğu da bilinmektedir. Bunun yanı sıra söz konusu belirtilerde herhangi bir iyileşmenin olmaması durumunda da kesinlikle bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Bebeklerde Tehlikeli İshal Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerin sindirim sistemi yetişkinlerinkinden çok daha farklı çalışır. Bebeklerin günde 5-6 kez veya 4-5 günde bir dışkılama yapması da normal sayılmaktadır. Bunun yanı sıra özellikle katı gıda almayan ve sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde sıvı dışkılama normal olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle bebeklerde ishalin varlığını anlamak yetişkinlere göre daha zor olabilmektedir.

Bebeklerin dışkısında kan olması, çok sıvı ve mukuslu olması bazı tehlikelerin belirtisi olabilir. Özellikle uzun süren ishal sıvı kaybına neden olmaktadır. Bu noktada tehlikeli ishali anlamak için renk çok önemlidir. Dışkı renginde normalden farklılık olması ve kan olması tehlikeli ishal nedeni ile hastaneye başvurulmasındaki temel nedenlerdir. Günlük rutinden farklı dışkılama, aşırı sıvı dışkı, bebekte huzursuzluk, karın ağrısı hissi, ateş ve kusma gibi durumlar bebeklerde tehlikeli ishalin belirtileri arasında yer almaktadır.

Bazı durumlarda ishal 1-2 haftayı bulabilmekte bazense 2 günde geçebilmektedir. Bu nedenle bebekte tehlikeli ishal söz konusu ise kesinlikle doktor kontrolünde olunması gerekir. Ayrıca kaybedilen sıvının da yerine konması çok önemlidir.