1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Gece Ayak Yanması Neden Olur?

Son güncelleme: 26 Ağustos 2022
gece ayak yanması

Gece ayak yanması görülmesinin en büyük nedeni vücutta meydana gelen Grierson – Gopalan Sendromu olarak bilinen rahatsızlığın oluşmasıdır. Halk arasında yanan ayak sendromu olarak da bilinen bu rahatsızlığın ayak bileklerine varan ağrı, karıncalanma ve yanma hissine neden olduğu biliniyor. Geceleri meydana gelen ayak yanmalarının nedenleri tiroid sorunları, eklem rahatsızlıkları ve halsizlik de olabilmektedir.

Geceleri ortaya çıkan ayak yanmasının araştırmalar sonucunda genetik bir rahatsızlık olduğu kanısına varılmıştır. Bu nedenle de ailede geceleri ayak yanması sorunu yaşayan birileri varsa bu sorunu sizin de yaşamanız hayli muhtemeldir. Kadınlarda daha sık görülen bazı ayak yanması durumları ise geçici nitelikler taşımaktadır.

Gece ayak yanması vücutta meydana gelen hormonal ve fiziksel değişimler nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra B12 eksikliği gibi vitamin kaynaklı sorunlar da geceleri ayaklarda yanmanın ortaya çıkmasında rol oynamaktadır.

Diyabet, dolaşım yetmezliği ve sinirsel rahatsızlıklar da geceleri ayaklarda yanmaya neden olabilecek durumlardır. Hatta çorap seçimindeki yanlışlar dahi zaman zaman gece ayak yanmalarına yol açabilmektedir.

Hangi Çeşit Gece Ayak Yanması Rahatsızlığa İşaret Eder?

Geceleri ayakta yanmanın ortaya çıkması nedeniyle uyumak neredeyse imkansız hale geliyor. Dinlenme zamanlarında görülmesi bu yanmanın daha da can sıkıcı olmasına yol açabiliyor. Peki, geceleri ayaklarda yanma ile alakalı bir rahatsızlığın olduğunu nasıl anlayabilirsiniz?

İşte geceleri ayaklarda görülen yanmanın rahatsızlık teşkil edebildiği durumlar;

  • Ayak tabanlarından baldırlara doğru yükselen bir yanma hissi meydana gelmesi,
  • Ayaktaki yanmaya zaman zaman karıncalanmanın da eşlik etmesi,
  • Geceleri ayak yanmasının zamanla dayanılmayacak bir seviyeye ulaşması.

Yukarıdaki gibi sıralanan geceleri ayak yanması, bazı hastalıklar sonucunda görülmektedir. Bu nedenle de gece ayaklarında yanma hissedenlerin bir hekime başvurmaları önerilmektedir.

Gece Ayak Yanmasına Ne İyi Gelir?

Gece ayak yanmasının ortadan kaldırılması amacıyla öncelikle sorunun nedenini doğru bir şekilde saptamak gerekmektedir. Nedenler belirlendikten sonra hastalığın tedavisi amacıyla ağrı kesici ve soğuk su banyolarının tercih edilmesi mümkündür. Aynı zamanda uygun tabanlık ve ayakkabı seçiminin de önemli birer seçenek olacağını unutmamak gerekir.

Tüm bunların yanı sıra çorapsız ayakkabı giymemek, ayakkabı kalitesine dikkat etmek ve dolaşım yetmezliğini önleyecek yöntemlere başvurmak gece ayak yanması sorununu ortadan kaldırmada önemlidir.