1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Sinirsel Baş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Son güncelleme: 23 Eylül 2022
sinirsel baş ağrısı belirtileri

Sinirsel baş ağrısı belirtileri, stres nedeniyle baş bölgesinde meydana gelen ağrıya karşı vücudun tepki göstermesiyle hissedilen durumlardır. Bireylerin günlük yaşantıda zorlanmasına neden olan sinirsel baş ağrısının diğer nedenleri konusunda net bilgiler bulunmamaktadır. Ancak en sık görülen baş ağrısı tiplerinden biri olması belirtiler ve önlem konusunda önemli bir durum olduğunu göstermektedir. Bu nedenle de sinirsel baş ağrısı konusunda hastanın dikkatli olması ve belirtileri titizlikle değerlendirmesi gerekmektedir.

Sinirsel Baş Ağrısı Belirtileri

Sinirsel baş ağrısı belirtileri ile migren ağrıları sık sık karıştırılmaktadır. Ancak migrende görülen mide bulantısı, kusma ve görme bozuklukları gibi problemler sinirsel ve strese bağlı baş ağrısı arasında yer almamaktadır.

Sinirsel baş ağrısının ortaya çıkması durumunda bazı belirtiler meydana gelmektedir. Bu belirtiler ise şu şekilde;

  • Kafada doluluk hissinin meydana gelmesi
  • Konsantrasyon bozukluklarına neden olması
  • Alın ve şakak bölgesinde dayanılmaz basınç hissinin görülmesi
  • Kafa derisi, boyun ve omuz kaslarında hassasiyet ortaya çıkması
  • Ağrının iki taraflı başın ön ve arka kısmında hafif olarak hissedilmesi

Yukarıdaki sinirsel ve stres nedeniyle meydana gelen baş ağrısı belirtileri dikkate alınarak episodik gerilim baş ağrısı ve kronik gerilim baş ağrısı türleri konusunda bilgi sahibi olunmalıdır. Zira bu iki baş ağrısı tipi de sinirsel baş ağrısı olarak değerlendirilmektedir.

Sinirsel baş ağrısına neden olan episodik gerilim baş ağrısı, süresi 30 dakika ile 1 hafta arasında değişkenlik gösteren bir baş ağrısı çeşididir. 3 aylık bir süre içerisinde en az 15 gün boyunca ağrı çekmenize neden olabilmektedir. Geçici bir durum olsa da kontrol altına alınmadığında kronik bir hal alması mümkün olmaktadır.

Kronik gerilim baş ağrısı değerlendirildiğinde ağrıların saatler sürmesi ve sürekliliğin ortaya çıkması söz konusudur. Kronik gerilim baş ağrısının en önemli özelliklerinden bir tanesi geçici olmamasıdır. Bu nedenle de sürekli tekrar eden ağrılara yönelik bireylerin hekimden destek almaları gerekmektedir.

Sinirsel ve stres kaynaklı baş ağrısı durumlarında belirtilerin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi ve ciddi durumlarda hekime başvurulması gerekmektedir. Aksi takdirde sinirsel baş ağrısı kaynaklı günlük yaşamda ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.