1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Bacak Kasılması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Son güncelleme: 20 Kasım 2022
bacak kasılması neden olur? nasıl geçer?

Bacak kasılması bacaklarda bulunan bir kasın aniden ve kontrol dışı kasılması sonucunda ortaya çıkan duruma denilir. Bacaklarda meydana gelen bu kasılmanın yoğunluk ve süre bağlamında farklılıklar gösteren bir durum olduğu ve buna nazaran bacak kasılmasının ne zaman ortaya çıkacağını tahmin etmek zordur.

Bacak kasılmasının en yaygın görüldüğü kısımlar baldır, hamstring ve kuadriseps olarak bilinen bölgelerdir. Bu bölgelerde görülen bacak kasılmasının temel nedeni ise burada bulunan kas yapısıdır. Peki bacak kasılması neden olur?

Bacak Kasılması Neden Olur?

Bacak kasılmasının neden olduğu bu probleme yönelik önlem almak adına çok büyük önem taşır. Bu nedenle de bacaklarınızda yaşadığınız kasılmaları önlemek adına aşağıda sıralanan nedenleri değerlendirmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Bacak kasılmasının nedenleri;

 • Ağır spor yapan ya da vücuduna bir anda yüklenen bireylerde kas yorgunluğuna bağlı olarak oluşur.
 • Dehidrasyon nedeniyle kaslarda görülen elektrolit dengesizlikleri bacak kasılmalarına neden olur.
 • Aşırı kilo nedeniyle vücuda yük binmesi ve hamilelik döneminde vücutta görülen değişimlere bağlı olarak meydana gelir.
 • Tiroid ve sinir hastalıkları da bacak kasılmasına neden olur. Aynı zamanda bazı ilaç ve kimyasal maddelerin yan etkisi nedeniyle görülür.
 • Ergenlik ve 65 yaş üzeri bireylerde yaygın olarak görülür. Bunun nedeni de yaşın ilerlemesiyle kas kasılmalarının daha sık görülmesidir.

Bacak Kasılması Nasıl Geçer?

Bacak kasılması geçici bir durum olarak yaşanılmasından dolayı kasılma sırasında uygulanacak tedavi yöntemleri az çok belirlidir. Ancak bireylerin bacak kasılmasına neden olan faktörleri ortadan kaldırmaları bacakta kasılmayı önlemede oldukça etkilidir. Aşağıda sıralanan uygulamalar bacak kasılması sırasında ya da sonrasında vücudu rahatlatmak adına tercih edilen oldukça önemli uygulamalar olarak kabul edilir.

 • Kasın kasılması sırasında germe uygulamasına başvurmak.
 • Cilde temas edecek soğuk ve nemli bir bez kullanmak.
 • Bol bol sıvı tüketmek.
 • Vücudu çok yormamaya dikkat etmek.
 • Spor yaparken adım adım tempoyu arttırmak.

Şiddetli bacak kas kasılmaları günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir. Ancak yorgunluğun etkisini en çok hissettirdiği dönem gece ve sabah saatleridir. Bu nedenle de bacakta görülen kas kasılmaları durumlarına karşı dikkatli davranmak ve önlemleri almak gerekir. Aksi takdirde ister sağ bacak kasılması ister sol bacak kasılması nedeniyle sorunlar yaşamanız muhtemel olacaktır.