1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Antibiyotik İle Geçmeyen Diş İltihabı Nasıl Geçer?

Son güncelleme: 7 Ekim 2022
antibiyotik ile geçmeyen diş iltihabı

Antibiyotik ile geçmeyen diş iltihabı ağız ve diş sağlığınız açısından ciddi bir sorun olarak kabul edilmektedir. İltihabın geçmesi ve dişlerinizin daha sağlıklı olması açısından antibiyotik tercih etmek yerine daha sağlıklı bir seçenek bulmanız mümkündür. Doğanın insanoğluna sunduğu mucizevi bitki ve bitki kökleri sayesinde sonuç tatmin edici olacaktır. İşte dişlerinizde görülen iltihaba yönelik antibiyotik dışı bitkisel çözümler!

Zerdeçal: Diş iltihabına yönelik oldukça önemli bir besin maddesidir. İçerisinde bol miktarda kukumin bulunan zerdeçalın hem mikroplara hem de bakterilere karşı etkili olduğu söylenebilir. Yarım çay kaşığı zerdeçal ile 1 çorba kaşığı suyun karıştırılmasıyla elde edilen macun kıvamı sayesinde dişlerinizde iltihabı ortadan kaldıracak bir etkiye ulaşmak mümkündür.

Elma sirkesi: Dişlerde görülen iltihaba karşı en etkili yöntemlerden bir tanesidir. İltihaplı dişin iyileşmesi adına elma sirkesi ile günde 2 – 3 kez gargara yapmanın çok etkili olacağını bilmelisiniz. Mikrop ve bakterilere karşı oldukça ideal bir çözüm olan elma sirkesi sayesinde doğal sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Çilek: Diş ve diş eti hastalıklarına karşı etkili bir besindir. İçeriğinde bulunan asitler ve C vitamini sayesinde dişlerinizde karşılaştığınız iltihabı ortadan kaldırmayı yardımcı olur. Üstelik diş plakları gibi istenmeyen durumlarla savaşmanızı da destekler.

Karbonat: Diş ve diş eti rahatsızlıklarına karşı etkili bir seçenektir. Özellikle su ile karıştırılarak hazırlanan gargaraların günde birkaç kez tekrarlanması sayesinde diş iltihabından kurtulmak mümkündür. Antibiyotik ile geçmeyen diş iltihabı ile mücadele etmek istediğinizde karbonat ve su hayat kurtarıcı olacaktır.

Karanfil yağı: İçerisinde bol miktarda ojenol barındıran bir özdür. Doğal anestezik bir madde olan ojenol aynı zamanda bakterilerle mücadelede de başarılıdır. Bu nedenle antibiyotik ile geçmeyen diş iltihabı karanfil yağı kullanarak geçirmeniz mümkün.

Ada çayı: Ağız kokularını gidermede ve enfeksiyonlarla mücadele etmede çok başarılı bir besindir. Aynı zamanda dişlerde meydana gelen iltihabı gidermenize yardımcı olur. Kullanım olarak günde 2 defa sabah akşam gargara yaparak kullanabilirsiniz.

Tüm bu seçeneklerle siz de antibiyotik ile geçmeyen diş iltihabına karşı mücadele edebilirsiniz.