1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Burun Soyulması Neden Olur? Burun Soyulmasına Ne İyi Gelir?

Son güncelleme: 27 Mayıs 2022
burun soyulması

Burun soyulması, burun derisinin dış etmenlere bağlı olarak ve vücudun bazı cilt problemleri nedeniyle üzerinde bulunan epidermis yapısının sürekli kendini yenilemesi durumudur. Burun soyulması nedeni konusunda çeşitli faktörlerden söz edilebilse de görsel anlamda ortaya çıkardığı olumsuzluk nedeniyle pek çok insan tarafından hoş karşılanmaz. Bu nedenle de burunda ortaya çıkan soyulmanın giderilmesi adına yöntemler araştırılmaktadır. Ancak burun soyulmasının tedavisini değerlendirmeden önce nedenleri iyi saptamak gerekir.

Burun Soyulması Neden Olur?

Burun soyulması, önemli bir sorun olmadığı sürece çok önemsenmeyen bir durum olsa da burun derisi yapısında tahrişe ve soyulmaya neden olan bazı rahatsızlıklar sonucunda da ortaya çıkabilmektedir.

 • Sıcak Suyla Uzun Süre Duş Almak

Sıcak suyla duş almanın ferahlatıcı bir etki ortaya çıkaracağı kabul edilmektedir. Ancak suyun sıcak olması ve duşun gereğinden fazla uzaması ciltte sebum adı verilen yağın azalmasını tetiklemektedir. Kuruluğun başlıca nedeni olan sebum azlığı burunda kuruma ve soyulmalara yol açmaktadır. Bu tür problemlerle karşı karşıya kalmamak adına su sıcaklığını doğru bir şekilde belirlemek şart. Öte yandan duş süresini de çok uzatmamak burun soyulmasına karşı ideal bir önlem olabilir.

 • Güneş Işınları

Yaz aylarında güneşe çok fazla maruz kalmanın en ciddi sonuçlarından bir tanesi de ciltte yanıklar ve soyulmalardır. Burnun güneşe en fazla maruz kalan organlardan biri olması nedeniyle burunda soyulmanın görülmesi çok büyük bir sürpriz değildir. Güneş ışınlarının zararlı etkilerini ortadan kaldırmak ve burnunuzun soyulmasına engel olmak adına güneş kremi kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra burnunuzun güneşe maruz kalmasını önleyecek şapka ya da şemsiye de ideal bir seçenek olacaktır.

 • Cildin Çok Yağlı Olması

Burun soyulmalarının başlıca nedeni ciltte kuruluk olsa da cildin gereğinden fazla yağ üretiyor olması da soyulmaları beraberinde getirir. Ölü cilt hücrelerinin artışı sonrasında burunda pul pul dökülmeler ortaya çıkar. Görsel anlamda çok kötü bir sonucu olan bu dökülmeyi önlemek adına cilt yağlanmasını kontrol altına almak oldukça isabetli bir çözümdür.

 • Cilt Problemleri

Bazı bireylerde cilt hastalıklarının bulunması dökülmelerin başlıca nedenidir. Burun üzerinde bulunan cilt tabakasının daha hassas olması ve çevresel etkileri de düşündüğünüzde burun soyulması oldukça doğaldır. Cildinde herhangi bir hastalığı olan kimselerin bu sorunlara yönelik tedavilere başvurarak soyulmaları önlemesi gerekir. Aksi takdirde burun soyulması cilt rahatsızlığı sürdükçe görülecektir.

 • Yeterince Su Tüketmemek

Su tüketmek, insan vücudunun nemlenmesi açısından en önemli faktörler arasında kabul edilmektedir. Ciltte kuruluğu tetikleyen su tüketme problemlerinin en yaygın etkilerini burunda görülen soyulma ile hissedebilirsiniz. Burun soyulmasının ortaya çıkmasıyla birlikte yaşanan olumsuzlukları önlemek adına ciltte nemlenmeyi destekleyecek önlemlere başvurmak çok önemlidir. Eşzamanlı bir şekilde su tüketimini arttırmanız da ihtiyacınız olan sonuçlara ulaşmanızda faydalı olacaktır.

 • Yaşlılık

Yaşlanmak, vücutta pek çok değişimin tetiklenmesine neden olan faktörlerin başında gelmektedir. Bu konuda en çok karşı karşıya kalınan sorun ciltte yaşanan kuruluktur. Bireylerin ciltlerinde yaşadıkları kuruluğun sonucunda burun bölgesinde soyulmalar ortaya çıkar. Bu da 50 yaş ve üzeri kimselerde çok daha yaygın görülür. Böylesi bir problemi çözmek için cilt kuruluğuna karşı ürünler tercih etmek gerekir.

Burun Soyulmasına Ne İyi Gelir?

Burun soyulmasının ortaya çıkmasında etkili faktörler yukarıda ifade edildiği üzere oldukça çeşitlidir. Bu çerçevede burnunuzda neden soyulma olduğunu öğrendiğinize göre tedavi ve çözümlerin neler olacağını da değerlendirmeniz gerektiğini söylemeliyiz. Peki, burnunuzda görülen soyulmalara karşı ne tür çözümlere başvurmanız gerekir?

 • Sert sabun ya da alkol içeren temizlik ürünleri kullanmamaya özen gösterin.
 • Cildinizin kuruluğa yatkın olması durumunda gün içerisinde cildinizi defalarca kez yıkayın.
 • Banyoda çok fazla durmamaya ve çok sıcak suyla duş almamaya özen gösterin.
 • Günde en az iki defa nemlendirici kullanarak cildinizi yumuşatın.
 • Su tüketimini yeterli seviyede tutarak nemlenmeyi destekleyin.
 • Omega-3 ve antioksidan özelliği yüksek besinleri tercih edin.
 • Rüzgâr, güneş ışını ve soğuk nedeniyle oluşacak yanıkları önleyecek kıyafetler tercih edin.
 • Güneş kremi kullanarak cildinizi koruyun.
 • Burun çevresini Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve jojoba gibi ürünlerle nemlendirin.

Burnunuza yönelik doğru çözümlere başvurmanız durumunda sağlıklı sonuçlara kapı aralayabileceğinizi de unutmayın!