1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Ağız Çevresinde İltihaplı Sivilce Neden Olur? Nasıl Geçer?

Son güncelleme: 20 Şubat 2023
ağız çevresinde iltihaplı sivilce

Ağız çevresinde iltihaplı sivilce oluşumu zaman zaman yaşam kalitesini düşüren problemlerden bir tanesidir. Hassas bir bölge olan dudaklar ve ağız çevresinde görülen sivilceler sadece ağrı yapmakla kalmaz, aynı zamanda kötü bir görüntüye neden olur.

Ağız çevresinde görülen sivilcelere yoğunlukla üst ve alt dudak kenarında ve çene bölgesine yakın bölgelerde karşılaşılmaktadır. Bu sivilceler dudakta şişlik gibi sorunlara neden olmaktadır.

Ağız Çevresinde Sivilce Neden Çıkar?

Ağız çevresinde sivilce ortaya çıkmasında genetik ve çevresel faktörlerin çok büyük etkisi vardır. Genellikle alın ve burunda görülen sivilcelerin ağız çevresine ulaşmasına aşağıda sıralanan faktörlerin önemli olduğunu bilmelisiniz. Bu sayede tetikleyici faktörlere karşı önlem alabilirsiniz.

1. Hormonal Değişiklikler

İnsan yaşamında ciddi bir sorun olan sivilcenin ortaya çıkmasında en önemli faktör hormonal değişikliklerdir. Özellikle ergenlik döneminde vücuttaki değişikliklerin tetiklediği sivilceler ağız çevresinde görülmektedir. Ergenliğin yanı sıra regl(adet), menopoz, hamilelik ve polikistik over sendromu da sivilcelere neden olur. Bu tür değişimlere karşı hazır olmak sivilcelerin ağız çevresini sarmasının önüne geçmeyi sağlar.

2. Cilt Kremleri

Cilt kremleri genellikle daha sağlıklı bir cilde sahip olmak adına tercih edilmektedir. Ancak içeriğinde cildinize iyi gelmeyecek maddeler olan kremlerin dudak çevresinde sivilce oluşmasına yol açabileceğinden söz etmek gerekir. Bu nedenle de cilt kremi kullanımı sonrasında ağız çevresinde sivilcelenme olduysa krem kullanımını durdurmalısınız.

3. Tıraş Olmak

Tıraş olmak her erkek için daha güzel görünmek için tercih edilmektedir. Ancak kullanılan tıraş kremlerinin gözenekleri tıkaması ve ağız çevresinde iltihaplı sivilce oluşumuna neden olduğu bilinmektedir. Bu tür durumlardan kurtulmak adına tıraş kremini titizlikle seçmek gerekir. Tıraş olduktan sonra bölgede bir hassasiyet ya da sivilcelenme gerçekleşmişse kremi mutlaka değiştirmelisiniz.

4. Kask Kayışları

Motosiklet sürücüleri için kask hayat kurtarıcı bir unsur olsa da bazen sivilceleri de tetikler. Kaskın kayış kısmı genellikle çene ve ağız çevresine temas eder. Kayış üzerinde biriken bakterilerin bu bölgeye teması sonrasında alt dudak kenarında sivilce ortaya çıkması mümkündür. Bu nedenle de kask kayışlarının temizliğini sağlamak sivilcelenme ile ilgili etkin bir çözüm olur.

Ağız Çevresinde Sivilce Nasıl Geçer?

Cilt problemleri arasında kabul edilen sivilcelerin vücuttan uzaklaştırılmasında en önemli tedavi yöntemi cilt temizliğidir. Doğru bir cilt bakımı sayesinde sivilcelerden kurtulabilirsiniz. Üstelik daha güzel bir cilde de sahip olabilirsiniz. Peki, sivilce oluşumunu önleyecek yöntemler nelerdir?

 • Cilt temizliğini günde en az 2 kere olacak şekilde gerçekleştirin,
 • Yüzünüze sık sık dokunmayın,
 • Sivilce ve aknelere müdahale etmeyin,
 • Terlemenize neden olacak aktiviteler sonrasında mutlaka duş alın,
 • Dudak kremi kullanıyorsanız kremin dudak dışına taşmamasına özen gösterin,
 • Yağlı ürünlerin cildinizle temasını önleyin.

Bu yöntemleri deneyerek ağız çevresinde ortaya çıkan iltihaplı sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

Dudak Çevresinde Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer?

Sivilce ve aknelerle başa çıkmak hemen her birey için ciddi bir mücadeleye işaret eder. Her yeni günde vücudun farklı noktalarında beliren kırmızı can sıkıcı noktalardan kurtulmak adına etkili tedavi yöntemlerinden fayda sağlamanız gerekir. Aksi takdirde yaşamınızın bir kısmını sivilcelerle geçirmek durumunda kalırsınız.

Bir dermatoloğa başvurarak çeşitli ilaçlarla çene ve dudak çevresindeki sivilceye yönelik tedavi başlatabilirsiniz. Ancak ilaç kullanmanın yanı sıra ilaçsız tedavi yöntemini de deneyebilirsiniz. Peki, bu yöntemde izlenecek adımlar nelerdir? İşte cevapları!

 • Ağız çevresindeki sivilceli kısmı günde en az 2 kez olacak şekilde soğuk su ve sabunla yıkamalısınız,
 • Yıkama işlemi sonrasında temiz bir havlu ile bölgeyi kurulamalısınız,
 • Temizlikten sonra içeriğinde yağ olmayan kremlerle bölgeyi yumuşatmalısınız,
 • Gözeneklerin açılmasını sağlamak ve bölgede oluşan sivilceyi gidermek adına sıcak kompres uygulayabilirsiniz,
 • Makyaj yaparken gözenekleri tıkama özelliği olan ürünler kullanmamaya özen göstermelisiniz,
 • Makyajınızı mutlaka temizlemeli ve cilt bakımınızı yapmalısınız.

Ağız Çevresindeki İltihaplı Sivilce Sıkılır mı?

Sivilceyi sıkmak en ciddi problemlerden bir tanesidir. Çünkü bu durum sadece sivilcenin olduğu alanda problemi çetrefil kılmakla kalmaz. Aynı zamanda sivilcenin başka bölgelere de yayılmasına yol açabilir. Bu nedenle evde kendi yöntemlerinizi kullanarak sivilceden kurtulmak yerine yukarıda detaylarıyla anlatılan yöntemleri tercih etmelisiniz. Aksi takdirde sivilcelerden kurtulmanız zorlaşacaktır.

Dudak kenarında iltihaplı sivilce ile alakalı kullanacağınız ilaçları reçetesiz kullanmamanız gerekir. Aksi takdirde daha ciddi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.