1. Ana Sayfa
 2. Faydalı Bilgiler

Teknolojinin Sağlık Alanındaki Yararları Maddeler Halinde!

Son güncelleme: 7 Ekim 2022
teknolojinin sağlık alanındaki yararları

Teknolojinin sürekli gelişim ve değişim içerisinde olması pek çok alanda avantajlar elde edilmesini sağlamıştır. Söz konusu avantajlardan bir tanesi de sağlık sektörüdür. Teknolojik gelişmeler gelenek olarak hastaların hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik çözümler üretmektedir. Son zamanlarda meydana gelen teknolojik gelişmeler ve uygulamalar bu durumun en iyi göstergesidir.

Günümüzün teknolojisi insan hayatının hemen her yerini kuşatmıştır. Bu doğrultuda internetin bilgilere kolay erişim imkanı sağlaması sağlık sorunları ile ilgili insanların daha kolay bilgi edinmesine olanak tanımaktadır. İşte bu noktada bireylerin sağlık ile ilgili çeşitli alanlarda teknolojinin avantajlarından yararlandığını ifade etmek mümkündür.

Tıbbi tedaviler ile ilgili karar verme süreci, sağlık sorunları ile ilgili önleyici tedbirlerin alınması ve daha fazlası teknolojinin sağladıkları yararlar arasındadır. Şimdi gelin, teknolojinin sağlık sektöründe kullanımı ile ilgili detayları inceleyelim.

Sağlık Alanında Teknolojinin Kullanımı

Kaliteli sağlık hizmetlerinin sunulması için teknolojinin aşağıdaki alanlarından yararlanmak mümkündür.

 • Teknolojik tıbbi cihazlar
 • Teknolojik malzemeler
 • İlaç, aşı ve serumlar
 • Yöntem ve teknikler
 • Destek ve yönetim sistemleri

Tıbbi teknoloji kullanım alanlarına göre yukarıda ki gibi sınıflandırılmaktadır. Son dönemlerde meydana gelen bazı sorunlar dahilinde tıbbi cihazlar ile malzemeler risk gruplarına göre de ayrıştırılmaktadır.

Teknolojinin Sağlık Alanındaki Yararları ve Faydaları

Sağlık teknolojilerinin sağladığı yararlardan genel olarak aşağıdaki gibi bahsedebiliriz.

 • Sağlık problemlerinin çözülmesini ve yaşam kalitesinin artırılmasını sağlamaktadır.
 • Teknolojinin sağlık alanlarındaki yararları kapsamında ilaçlar, cihazlar, prosedürler ve sistemlerde gelişme sağlandığından bahsedilmektedir.
 • Sağlık hizmetlerini kolaylaştırmak ve maliyetlerini düşürmekte sağlık teknolojilerinin amaçları arasında yer almaktadır.
 • Söz konusu teknolojilerin kullanımı sağlık hizmetlerinin kalitesini artırmaktadır. Bu teknolojik gelişmeler kapsamında sağlık personellerinin çok daha kolay bir şekilde bilgilere erişimi mümkün hale gelmektedir.
 • Bilgisayar, tablet ve telefon gibi cihazlarda bulunan sağlık yazılımları sağlık hizmetlerinin kolaylaştırılmasını sağlamaktadır.
 • Sürekli meydana gelen yenilikler hastalıkların çok daha önceden teşhis edilmesini sağlamaktadır. Bu noktada tedavi oranları ve kalitesi artırılmaktadır. Bu da çok daha karmaşık ve hassas ameliyatların dahi başarılı olarak gerçekleşmesini sağlamaktadır.
 • Bilgi teknolojisinin tıp endüstrisine sağladığı faydalar da oldukça büyüktür. Tablet, telefon ve akıllı cihazların kullanımının artması hem doktorlar hem de hastalar için fayda sağlamaktadır.

Sağlık teknolojileri doktorların ve sağlık personelinin yeni ekipmanları ile tanışmasını sağlamaktadır. Bu sayede telekomünikasyon aracılığı ile binlerce mil uzaklıkta bulunan bireylerin birbirleri ile iletişim kurabilmesi mümkün hale gelmiştir. Bu da bireylerin sağlık hizmeti alması için hem zaman hem de para harcayarak seyahat etmesinin önüne geçmektedir.

Covid-19 Pandemisinde Sağlık Teknolojilerinin Faydaları

Covid-19 pandemi sürecinde sağlık teknolojilerinin son derece önemli bir desteğinden bahsedebiliriz. Bu dönemde dünyanın pek çok ülkesinde teletıp hizmetlerine geçilmiştir. Bu noktada Türkiye’de de teletıp hizmetlerinin de geliştiğini ifade edebiliriz. Özellikle HES uygulamasının geliştirilmesi ile birlikte Covid-19 risk durumu ve diğer tüm detaylar bireylere sunmaktadır.

Teknolojinin sağlık alanındaki yararları içeriğimiz bu kadar. Dilerseniz sağ beyin baskın olması içeriğimizi okuyabilirsiniz.