1. Ana Sayfa
  2. Faydalı Bilgiler

Sabahları Soğuk Suyla Yüzü Yıkamanın Faydaları Nelerdir?

Son güncelleme: 14 Nisan 2022
sabahları soğuk suyla yüzü yıkamak

Sabah uyandığımızda günlük bir rutin olarak yüzümüzü yıkarız. Ancak yüz yıkama sırasında pek çoğumuz sıcak su tercih ederiz. Özellikle kış aylarında hava sıcaklığının düşük olması nedeniyle soğuk su tercih edilmemektedir. Ama sabahları soğuk suyla yüzü yıkamak farkında olmadığımız pek çok avantajı sağlar. Bu nedenle de sabahları neden soğuk suyu tercih etmeniz gerektiğine bir göz atmalısınız.

Sabah uyandığınızda yüzünüzü yıkarken hiç cildinizi iyileştirecek bir bakım yaptığınızı düşündünüz mü? Genellikle ayılmak ve çapakları gidermek için tercih ettiğiniz yüz yıkama işleminin pek çok fayda sağladığını bilmelisiniz. İşte yüzünüzü soğuk suyla yıkadığınızda sizi bekleyen avantajlar.

Cildinizdeki Ölü Tabakayı Temizlersiniz

Soğuk su, ciltte şok etkisi yaratarak arınmayı sağlar. Bu çerçevede farkında olmadığınız ölü tabaka ve kirlerden kurtulmak için sabah uyandığınızda soğuk suyu tercih etmek oldukça önemlidir. Pek çok insan temizliğin sıcak suyla olacağını düşünür. Ancak soğuk su da temizlikte oldukça etkilidir.

Sebum Miktarını Dengeler

Cilt tarafından salgılanan sebum, kuruluğu engeller. Ancak sebum miktarının aşırı ya da çok az olması ciltte problemleri de tetikler. Her sabah uyandığınızda yüzünüzü soğuk suyla yıkayarak sebum miktarının dengede kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem kuruluğa hem de aşırı yağlanmaya karşı önlem almış olursunuz.

Cilt Yenilenmesini Tetikler

Soğuk suyun ciltte yarattığı şok etkisi yenilenmenin başlamasına katkı sağlar. Gözeneklerin açılmasını ve cildin ferahlamasını sağlayan bu çözüm sayesinde siz de yüzünüzde harika bir değişimi hissedebilirsiniz. Sıcak su yerine soğuk suyu tercih ettiğinizde yaşayacağınız değişime canlı canlı şahit olun.

Siyah Nokta Oluşumunu Engeller

Yüzünüzde canınızı sıkan siyah noktalardan kurtulmanın bir yolu da sabahları soğuk suyla yüz yıkamak! Gözeneklerin küçülmesini sağlayan bu uygulama aynı zamanda cildinizde oluşan siyah noktalardan kurtulmanızı sağlar. Pürüzsüz ve kaliteli bir yüze sahip olmak istiyorsanız bu mucizevi yöntemi siz de kullanmalısınız.
Sabahları soğuk suyla yüzü yıkamak uzun vadede size daha güzel bir cilt sunarken farkında olmadığınız bir mucizeyi de keşfetmenizi sağlayacak. Soğuğa meydan okuyarak güzelliğinizi ön plana çıkarın.