1. Ana Sayfa
  2. Faydalı Bilgiler

Sol Ayağın Kaşınması Ne Anlama Gelir?

Son güncelleme: 8 Ağustos 2023
sol ayak kaşınması

Sol ayağın kaşınması, nadiren de olsa karşılaşılan durumlardan biridir. Birçok kaşınma noktası gibi sol ayak altı kaşınması da farklı sebeplerden dolayı gerçekleşmektedir. Alerjik ya da bir hastalığa bağlı olarak gelişebilen bu kaşıntı, bir kere başladıktan sonra sıklıkla daha da büyüyerek devam edebilir.

Ayak kaşınması batıl inançlarda kişinin cennet ya da cehenneme gitmesi durumunu ele almaktadır. Sol ayağın kaşınması kişinin cehenneme gideceğini, sağ ayak kaşınması ise cennete gideceğini ifade ettiği söylenmektedir. Ayrıca bu kaşıntının bir uyarı niteliğinde olduğu da dile getirilmektedir. Elbette bu duruma yüklenen anlam batıl inançtır.

Sol Ayak Altı Kaşınması Ne Anlama Gelir?

Ayak altında oluşan kaşınmalar, farklı sebeplerden kaynaklı olabilmektedir. Bir batıl inanca göre de sol ayak altı kaşınması kişinin yolculuğa çıkacağının habercisidir. Tıbbi ve bilimsel açıdan sol ayak altı kaşınması için farklı nedenler saptanmıştır. Bu nedenlere bağlı olarak sol ayağın kaşınması gerçekleşebilir. Sıklıkla gözlemlenen nedenler arasında ise şunlar bulunmaktadır.

Kuru ciltli kişiler, ciltlerini nemlendirmediklerinde vücutlarının kurumaya daha yatkın bölgelerinde kaşınma yaşayabilmektedir. Sol ayak altı da her ne kadar terleyen bir bölge olsa da kuruluğun etkisiyle kaşınmaktadır.

Yaz aylarında ayaklar normalden daha fazla terlemektedir. Bu durum kişinin duş almaması sonucu kirliliğe bağlı olarak kaşıntı oluşturmaktadır. Özellikle yaz aylarında terleyip kuruyan ayaklarda mantar gözlenmektedir.

Yiyeceğe ya da polene karşı alerjisi olan kişilerde kaşıntı yaygın olarak görülmektedir. Sol ayak altı kaşınması da bu sebepten kaynaklı olarak gelişebilmektedir.

Sedef, mantar ya da egzama gibi cilt problemleri, vücudunun birçok noktasında görülmektedir. Özellikle ayakta mantar yaygın olarak gözlemlenen bir olgudur.

Bahar ve yaz aylarında böceklerin sayısı daha da artar. Kişiler genellikle bahçe gibi yerlerde vakit geçirdiği için böceklerle sık sık karşılaşır. Özellikle kolların ve bacakların açık alması böcek ısırığı vakalarını artırır. Bu durumda, sol ayağın kaşınması böcek ısırıkları kaynaklı gelişebilir.

Sol Ayak Kaşınmasına Ne İyi Gelir?

Ayak kaşınması yaşayan kişiler, kendini tutamaz ve sürekli kaşıma isteğinde bulunur. Bu sebeple evde geçici çözümler takip etmek önemlidir. Bunlardan biri soğuk kompres uygulamasıdır. Bölgeye belirli bir süre buz tutularak kaşıntının dinmesi beklenmektedir. Aynı zamanda evde kaşıntı giderici merhemler varsa bunlar ilgili bölgeye uygulanabilir.

Sol ayak altı kaşınması için elma sirkesi, tuzlu su ve karbonat da etkilidir. Bunlardan herhangi birini ayak altına uygulayıp kaşıntıyı önleyebilirsiniz. Eğer bunları yapmanıza rağmen kaşıntı geçmiyorsa ve uzun süredir devam eden bir kaşıntı durumunuz varsa doktora başvurarak ilgili testlere girmeniz gerekmektedir.