1. Ana Sayfa
  2. Faydalı Bilgiler

Uyurken Belin Altına Yastık Koymanın Faydaları Nelerdir?

Son güncelleme: 14 Nisan 2022
uyurken belin altına yastık koymak

Uyurken belin altına yastık koymak pek çok birey tarafından faydalı bir uygulama olarak kabul edilse de zararlı olabilmektedir. Genellikle bel ağrılarının ortaya çıktığı durumlarda tercih edilen bu yöntemin kanıtlanmış bir faydası bulunmaz. Aksine omurga yapısında çeşitli bozulmalara neden olması, uyurken belin altına konan yastığın sakıncalı olabileceğini göstermektedir.

Bel ağrıları olan bir insanın istirahat ederken doğru pozisyonda olması gerekir. Doğru yatış pozisyonu seçilirken bel kaslarının ve tendonların gevşek olduğu bir pozisyonun seçilmesi en önemli konulardan biridir. Sırt üstü pozisyonda uyuyan bir kişinin bel çukuru adı verilen bölgesi boşlukta kalmaktadır. Boşluğu gidermek isteyen bireyler bel altına bir yastık koyar. Ancak böylesi bir uygulama omurganın düz olmasından ziyade yatay S şeklinde olmasına neden olmaktadır.

Bel çukurunda oluşan boşluğu gidermek için yastığın dizlerin altına konması gerekir. Böylelikle bel yer ile temas eder ve omurga dümdüz bir pozisyonda olur. Kullanılan yastığın çok yüksek ya da alçak olmaması vücut postürünün doğru pozisyonda bulunmasını sağlamak için önemlidir.

Uyurken Belin Altına Yastık Koymak Sakıncalı mı?

Uyku anında insan bedeninin en büyük beklentisi gevşemedir. Ancak bel altına konan yastık omurganın gergin bir pozisyonda olmasına neden olur. Belin boşlukta olmaması hatta bir yastıkla desteklenmesi bu durumda çok sağlıklı değildir. Uyuma pozisyonunda bel altına yerleştirilecek olan yastık aşağıdaki çeşitli sorunları da beraberinde getirecektir.

  • Omurga yapısının bozulması,
  • Bel ağrılarının şiddetlenmesi,
  • Günlük yaşamda yürümenin zorlaşması,
  • Uyku sırasında dinlenememe ve buna bağlı gün içinde yorgunluk.

Bel altına konacak yastık yerine sırt üstü pozisyonda dizlerin altına yastık konabilir. Ayrıca yana doğru yatan bir kimse için iki diz arasına yastık koymak da bel sağlığı açısından ideal olacaktır.

Bel Altına Yastık Koymanın Faydası Var mı?

Beli desteklemek adına yastık kullanmak çoğu durumda faydalı kabul edilmektedir. Ancak omurganın düz olmamasına neden olan her yöntem sakıncalı olabilmektedir. Bu çerçevede uyurken yastık kullanmak bel için saptanmış bir fayda göstermez. Siz de sağlık sorunlarına neden olacak bu durumu dikkate alarak uyuma pozisyonuna geçmelisiniz.