1. Ana Sayfa
  2. Faydalı Bilgiler

Soğuk Suyla Duş Almak Neden Önemlidir?

Son güncelleme: 15 Nisan 2022
soğuk suyla duş almak

Soğuk suyla duş almak neden önemli sorusuna geçmeden önce suyun cildimiz ve organlarımız için mucizevi etkilerinden kısaca bahsedelim.

Su tükettiğimizde vücudumuzun nemli kalmasını sağlarız. Bunun yanı sıra su ile cildimiz daha parlak görünür ve vücudumuzun birçok işlevini daha kolay yapmasını sağlamaktadır. Ancak suyun faydaları iç tüketimin ötesine geçmektedir. Su ile dış temasın da sağlığımız için birçok faydası olduğunu bilmeliyiz.

Duş almak hepimizin günlük olarak sahip olduğu bir hijyen alışkanlığıdır. Genel olarak, özellikle stresli bir günün ardından, bizim için daha rahatlatıcı olduğu için ılık veya sıcak suyla duş almayı tercih ederiz.

Soğuk Suyla Duş Almanın Önemli Faydaları

Soğuk suyun cildimiz için büyük faydaları olduğu kanıtlanmıştır. Yavaş yavaş soğuk suyla duş alırsanız, vücudunuz yavaş yavaş buna alışacak ve soğuk suyla duş almak artık ıstırap olmaktan çıkacaktır. Peki, soğuk duş almak kalori yaktırır mı, soğuk suyla duş almak hasta eder mi?

Şimdi gelin soğuk suyla duş almak ile ilgili tüm merak edilenleri inceleyelim.

Kan Akışını İyileştirir

Soğuk su, dolaşım sorunları olan kişiler için çok etkili bir terapi olmaktadır. Sıcaklık değişimi vücudumuzun iç organ ve dokulara daha fazla kan pompalamaya başlamasına neden olmaktadır. Sonuç olarak, daha iyi kan akışına sahip olarak, organlar hedeflerinde çok daha etkilidir.

Ayrıca kan basıncını artırarak vücudumuzu oluşturan hücrelerin her birine çok daha fazla oksijen ve besin getirmektedir. Soğuk su ile varisli damarların ortaya çıkmasını önlenmekte veya gözle görülür şekilde azalmaktadır.

Daha Sağlıklı Cilt

Ilık veya sıcak su cildin gözeneklerini genişletir ve yüzeyde biriken yağları ve toksinleri atmamıza yardımcı olmaktadır. Bu sayede cildimiz kurur ve mat ve hatta pullu bir görünüm almaktadır. Bu nedenle zorunlu değilse de soğuk su kullanımıyla değiştirmek çok uygundur.

Soğuk su ile elde edeceğimiz bir diğer fayda gözeneklerin boyutunu küçültmek hatta kapatmaktır. Bu sayede cildimiz doğal parlaklığına kavuşacağı için görünümünü iyileştirmiş oluruz. Ek olarak, cilt sıkılığını ve elastikiyetini korumaktadır. Bu sıcak su ile olmaz. Dolayısıyla sıcak su cildin sarkık görünmesine neden olur ve sanki bu yetmezmiş gibi, erken yaşta kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Artan Enerji

Sizi uyandırmak için tatlı su gibisi yoktur. Soğuk duşlar, cildinizdeki sinir uçlarını aktive ettiği için enerji seviyenizi artırmaktadır. Ek olarak, düşük sıcaklıktaki su toksinlerin ve kirlerin gözeneklere akmasına ve serbest kalmasına yardımcı olduğu için iç organların tıkanıklığını giderirsiniz. Daha genç, daha taze ve daha enerjik hissedeceksiniz. Öte yandan, yoğun fiziksel egzersizden sonra daha hızlı iyileşeceğiniz için soğuk su banyosu yapmanız önerilmektedir.

Bağışıklık Sistemini Aktive Eder

Soğuk suyla duş aldığımızda vücudumuz bağışıklık sistemini uyararak anında tepki vermekte ve bu sayede daha da güçlenmektedir. Bu faydayı alarak vücudumuz enfeksiyonlara ve virüslere karşı daha iyi yanıt vermektedir.

Soğuk Suyla Duş Almanın Saça Faydaları

Soğuk su, ılık ve sıcak suya nazaran gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle durulama suyunu soğuk kullanmanız sıcak suyla temizlenmiş saç köklerinin sıkılaşmasına yardımcı olacaktır. Bu durum ise saç köklerinize kir ve yağ gibi maddelerin ulaşmasını engelleyip daha sağlıklı saçlara kavuşmanıza yardımcı olacaktır.