1. Ana Sayfa
  2. Faydalı Bilgiler

Gözlük Camında Çıkmayan Lekeler Nasıl Geçer?

Son güncelleme: 14 Nisan 2022
gözlük camında çıkmayan lekeler

Gözlük camı, sürekli kirlenen ve temizlik gerektiren bir detaydır. Temizliğin daha kaliteli bir görüş elde etmek adına düzenli bir şekilde yapılması gerekse de gözlük kullananların cevaplamak zorunda kaldığı yaygın bir soru vardır. Gözlük camında çıkmayan lekeler nasıl geçer? Gerçekten de her gözlük kullanıcısı için önemli bir soru işaretidir. Camın berraklığı ve temizliğini sağlayacak önerilerle inatçı lekelerle başa çıkmaya koyulun.

Gözlük camını temizlerken farklı çözümler olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle de inatçı lekelere karşı bütün yöntemleri deneyerek en doğru çözümü bulabilirsiniz.

Gözlükteki Lekeler Nasıl Çıkar?

Gözlükteki lekeler için tercih edeceğiniz ilk yöntem su, sabun ve yumuşak bir bez ile temizlik olmalıdır. Ellerinizi sabunla köpürttükten sonra sabunu gözlük camınıza uygulayarak iyice ovun. Ovma işlemini bir süre devam ettirdikten sonra gözlük camını suyun altına tutarak durulayın. Durulama işlemini takiben yumuşak ve çizilmeye neden olmayacak temiz bir bez kullanın. Kurulama işlemi sonrasında gözlüğünüzün camı tertemiz olacaktır.

Gözlükteki inatçı lekelerden kurtulamadıysanız gözlük camı spreyi tercih edebilirsiniz. Gözlük camlarının temizlenmesi adına üretilen bu spreyler etkili içerikleri sayesinde gözlüğün camında oluşan lekelerle başa çıkmanızı sağlamaktadır. Spreyi hafifçe gözlük camına uyguladıktan sonra mikro fiber gözlük bezi ile temizliği gerçekleştirebilirsiniz. Hafifçe sileceğiniz gözlük camınızın ilk günkü kadar temiz olacağını göreceksiniz.

Gözlük camında çıkmayan lekeler için evinizde uygulayabileceğiniz pratik yöntemlerle çıkmayan lekelere elveda edebilirsiniz.

Numaralı Gözlük Camı Çizik Giderme

Gözlük camlarında ortaya çıkan lekeler kadar can sıkıcı bir durum da numaralı gözlük camı çizikleridir. Pek çok gözlük kullanıcısı için çizik camı değiştirmek için bir nedendir. Ancak camı değiştirmek yerine numaralı gözlük camı çizin giderme yöntemlerini tercih etmelisiniz. Böylelikle hem masraftan kurtulacak hem de gözlüğünüzün kalitesini arttıracaksınız.

Çizik Giderme için Özel Karışım

Numaralı gözlüğünüzdeki çiziklere karşı bir çay kaşığı karbonat ile tuzu karıştırarak macun formuna gelmesini sağlayın. Bu karışımı hazırladıktan sonra gözlüğünüzün camına sürün. Çiziklerin olduğu noktaya sürdüğünüz macunu ovma hareketi ile cama iyice yedirin. Bir süre ovma işlemini devam ettirdikten sonra ılık su ile gözlük camını durulayın. Kullanacağınız bu yöntem numaralı gözlüğünüzdeki çizikleri ortadan kaldıracaktır.

Sirkeli Su ile Yıkama

Çiziklere karşı başarılı bir yöntem de sirkeli su ile gözlük camlarınızı ovmak olacaktır. Çiziklerin çok derin olmadığı durumlarda giderilmesini sağlayan bu yöntem aynı zamanda temizlikte de tercih edilmektedir. Sirke bulamadığınızda bebek şampuanı da gözlük camında çizik giderme ve temizlemede işinize yarayacaktır.

Su ve Sabun ile Çizik Giderme

Numaralı gözlüğünüzde bulunan çizikler için su ve sabun ile temizleme yöntemini tekrar edebilirsiniz. Sabunu iyice köpürttükten sonra elinizle çizik kısımlara uygulayın. Çizik kısımlara uyguladığınız sabunun iyice emildiğini anladıktan sonra gözlük camını ılık su ile durulayın. Bu yöntem gözlüğünüzdeki çiziklerden kurtulmanızı sağlayacaktır.