Ana Sayfa Sağlık

Vücutta Beyaz Lekeler (Vitiligo) Nedir, Neden Oluşur?

Giriş: 31.08.2021 Güncelleme:
vücutta beyaz lekeler

Vücutta beyaz lekeler ya da vitiligo, renk kaybı şeklinde ortaya çıkan bir deri hastalığıdır. Vücutta beyaz lekeler, herhangi bir bölgede ve herhangi bir yaşta görülebilmektedir. Etkilediği alan ve yoğunluğu farklılık göstermektedir. Peki, vücutta beyaz lekeler nedir, nasıl oluşur? Vitiligo neden ortaya çıkar? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını makalemizde bulabilirsiniz!

Vitiligo Nedir?

Vitiligo, cilt pigmentlerinde ortaya çıkan bir deri sorunudur. Halk arasında “beyazlama hastalığı” veya “ala hastalığı” olarak da bilinmektedir. Cilt rengini “melamin” pigmenti belirler. Melamin, cilt hücreleri tarafından üretilir. Pigment üreten hücreler melanositler, melamin üretimini durduğunda vücutta beyaz lekeler ortaya çıkmaya başlamaktadır. Bu lekeler genel olarak “vitiligo” olarak adlandırılmaktadır.

Vücutta beyaz lekeler, tüm cilt tiplerini etkileyebilir; ancak yaygın olarak koyu tenli kişilerde daha belirgindir. Her yaşta görülebilen vitiligo, yaygın olarak 20 yaşından itibaren etkisini göstermektedir.

Vitiligo Neden Oluşur?

Vitiligo, sadece bir cilt rahatsızlığı olarak görülse de farklı sorunların belirtisi de olabilmektedir. Genetik gerekçelerle ortaya çıkabilen vitiligo, bir hastalığın semptomu da olabilmektedir. Ayrıca, stres, anksiyete ve üzüntü gibi duygu değişimlerinin de vitiligo’yu tetiklediği belirtilmektedir.

Temelinde bağışıklık sistemi olan otoimmün bir hastalığın tetiklediği sorun olarak da ortaya çıkmaktadır. Bağışıklık sisteminin melanositlere saldırması ya da çeşitli sebepleler tahrip etmesi sonucu da vitiligo görülmektedir. Endüstriyel kimyasallara maruz kalma gibi bir tetikleyici de vücutta beyaz leke sorununa yol açabilmektedir.

Vitiligo Belirtileri Nelerdir?

Cilt rengindeki düzensizlik, vitiligo’nun en belirgin semptomları arasındadır. Ancak her beyaz leke, vitiligo olarak değerlendirilmez. Vitiligo’da ilk belirtiler, güneşe doğrudan maruz kalan el, ayak, kol ve yüz gibi bölgelerde görülmektedir. Saçlarda, sakalda, kirpiklerde ve kaşlarda beyazlama veya grileşme de vitiligo belirtilerindendir. Göz retinası, ağız ve burundaki mukoza dokularındaki renk değişikliği de semptomlar arasındadır.

Vücutta Beyaz Lekeler Riskli Mi?

Vücutta beyaz lekeler, bulaşıcı ya da yaşam riski doğuran bir sorun değildir. Görünüm olarak kişinin kendini kötü hissetmesine ya da özgüven kaybına yol açabilmektedir. Sosyal ve psikolojik sorunlarda da ortaya çıkarabilen vitiligo’nun ciltte etkilediği bölgelerde güneş yanıkları daha fazla olabilmektedir. Ayrıca, cilt kanseri gibi ciddi cilt sorunlarına da bir temel oluşturma ihtimali bulunmaktadır.

Vücutta Beyaz Lekeler Nasıl Tedavi Edilir?

Yeni teknolojiler sayesinde vücutta beyaz lekelerin tedavisi mümkün kılınmaktadır. Cilt tedavisi prosedürleri sayesinde cilt yeniden doğal rengini kazanmaktadır. Vitiligo tedavileri cilt rengi kayıplarını tamamen engellemez. Ayrıca, vücutta beyaz leke oluşumu tamamen önlenememektedir.

Vitiligo tedavisinde dermatit sorunların ortadan kaldırılması gibi prosedürler önceliklidir. Vitiligo teşhisi, ultraviyole ışınlar yayan özel bir ışık ile konulmaktadır. Ancak periyodik bir tedavi prosedürü uygulanması ve kişinin bu prosedürlere harfiyen uyması önemlidir.

Vitiligo tedavi süreci genel olarak kısaca şöyledir;

  • Kişinin ailevi ve genetik hikayesinin değerlendirilmesi
  • Ultraviyole ışın ile teşhis
  • Deri beyaz leke olan bölgeden biyopsi için örnek alınması
  • Otoimmün sebepler için kan örneği alınması
  • Teşhis sonrası dermatit tedavi prosedürlerinin uygulanması

Yukarıdaki prosedürler, vücutta beyaz leke boyutuna ve bölgesine göre değişebilmektedir. Uzman doktor, kişinin hikayesi ve leke durumuna göre gerekli tedavi prosedürlerini uygulayacaktır!