1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Epilepsi Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

Son güncelleme: 8 Eylül 2021
epilepsili beyin

Epilepsi hastalığına iyi gelen yiyecekler, epilepsi hastalarının en çok araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Halk arasında sara hastalığı olarak da bilinen epilepsi hastalığında doğru beslenme son derece büyük bir öneme sahiptir. Tedavi sırasında düzenli kullanılan ilaçlar kadar yiyeceklerinde büyük bir öneme sahip olduğunu ifade edebiliriz. Şimdi, gelin epilepsi hastalığına iyi gelen yiyecekleri hep birlikte detaylı bir şekilde inceleyelim.

Epilepsi Hastasına İyi Gelen Yiyecekler

Epilepsi hastasına iyi gelen yiyecekleri genel olarak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Somon: Omega 3 kaynağıdır. Tıpkı uskumru gibi soğuk denizlerde bulunan somon beyni koruyarak gelişmesini sağlamaktadır. Omega 3 kaynağı olması nedeni ile yoğun bir şekilde kullanılan somon, beyin hücrelerinin gelişimini sağlamaktadır. Bu nedenle epilepsi hastalarının dışında çocuklara da önerilmektedir. Epilepsi hastalarının haftada en az 2 kere somon yenilmesi önerilmektedir.
  • Tahıllar: Beynin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için tahılların önemi son derece büyüktür. Bunun yanı sıra beynin yiyecekler ile vücuda aldığı enerjinin %20’si harcandığı göz önüne alındığında yenilen yiyeceklerin önemi de artmaktadır. Bu noktada tahıllı gıdalar ve özellikle yulaf ezmesi beyin için önemlidir. Tahıllı gıdalar gün boyunca beyninizin çok iyi çalışmasını sağlar. Bunun yanı sıra epilepsi hastalarının tahıllı gıda tüketmesi kendilerini iyi hissetmelerini de sağlamaktadır.
  • Hindistan Cevizi Yağı: Epilepsi hastalığının tedavisinde son derece büyük bir öneme sahiptir. Hindistan cevizi yağında yer alan yağ asitleri beyin hücrelerinin üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra Hindistan cevizi yağı enerji kaynağı olarak da bilinmektedir. Günde 3 kez 1’er çay kaşığı tüketilen Hindistan cevizi yağı tüm bu faydalardan yararlanmanızı sağlayacaktır.
  • Epsom Tuzu: Epilepsi hastalığı ve beslenme ile ilgili yapılan çalışmalar sonucunda epsom tuzunun epilepsi nöbetlerini azaltmada etkili olduğuna varılmıştır. Epsom tuzunun içeriğinde bulunan magnezyum sülfat ile beyindeki fizikokimyasal hücreler ile ilişkinin gelişmesi sağlanmaktadır. Epsom tuzunu portakal suyu ya da su ile birlikte tüketebilirsiniz.
  • Limon: Epilepsi hastasına iyi gelen yiyecekler arasında limon da yer almaktadır. Limon, beyinde ki kan dolaşımını artırmaya yardımcı olan önemli bir yiyecektir. Bunun yanı sıra aşırı kalsiyum beyinde ki işlevselliği normale döndürmektedir. Karbonat ve limon suyunu birlikte tüketebilirsiniz.
  • Sarımsak: Epilepsi hastalığının tedavisinde bir diğer önemli yiyecek sarımsaktır. Antioksidan ve anti enflamatuar özelliklerine sahip olması nedeni ile vücutta ki serbest radikalleri yok ederek beynin çok daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Bu da epilepsi nöbetlerini ve diğer tüm semptomları engellemektedir. Yarım bardak süte 5 diş ezilmiş sarımsağı ekleyerek tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra epilepsi hastalarının günlük epilepsi takviyeleri alması da gerekebilmektedir.
  • Çarkıfelek: Epilepsi nöbetlerini azaltmaya yardımcı olan bir diğer yiyecektir. Beyinde fama amino butirik asit miktarını artıran çarkıfelek, epilepsi nöbetlerini azalmanın yanı sıra kaygıyı da azaltmaktadır.
  • Kış Kavunu: Yapılan araştırmalar doğrultusunda kış kavunu olarak da bilinen kül kabağı epilepsi için son derece etkili bir çözüm sunmaktadır. Sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan kış kavunu, beyin hücrelerinin de düzgün çalışmasına yardımcı olmaktadır.