1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

El Titremesine İyi Gelen 7 Bitki!

Son güncelleme: 16 Eylül 2021
el titremesi yiyecek

Günlük hayatı önemli derecede etkileyen el titremesi için doktorlar çeşitli tedavi yöntemleri uygulayabilmektedir. Ancak el titremesi problemi olan kişilerin beslenmelerine de dikkat etmeleri gerekir. El titremesi problemini en aza indirmek için beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Bu noktada tüketilmesi gereken bazı önemli bitkilerden bahsetmek gerekir. Şimdi, gelin el titremesine iyi gelen 7 bitkiyi hep birlikte inceleyelim.

  • Tarçın: Son derece lezzetli ve insan sağlığı için faydalı olan gıdalar arasında yer almaktadır. Çubuk tarçının yanı sıra toz halinde ki tarçında son derece yararlıdır. Özellikle Parkinson hastalığının tedavisinde sık sık tercih edilen tarçının farklı kullanım şekilleri vardır. Bitki çaylarında, yoğurt ile birlikte ve tatlılarda tarçını bol bol kullanarak ellerde ki titremenin en aza indirilmesini sağlayabilirsiniz.
  • Kara Üzüm: Tam bir şifa kaynağı olan kara üzüm içeriğinde ki yararlı maddeler ile pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Kara üzümün tedavi ettiği sağlık problemlerinden bir tanesi de ellerde ki titremedir. Doktorlar tarafından uygulanan tedavi yöntemlerine ek olarak kara üzüm tüketerek de Parkinson hastalığının etkilerini en aza indirmek mümkündür.
  • Bakla: El titremesine çok iyi gelen bir diğer besin ise bakladır. Kökten bir çözüm önerisi sunamayan bakla vücutta ki olumlu etkileri ile iyileşme sağlayabilmektedir. Bu nedenle aşırıya kaçmadan bakla tüketmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra bakla tüketirken doktorunuza danışmanızda da fayda vardır.
  • Kediotu Bitkisi Kökü: Kediotu bitkisi geçmişten beri sık sık tercih edilen bitkilerden bir tanesidir. Endişe, gerginlik, huzursuzluk ve uykusuzluk gibi problemlerin tedavisinde kullanılan kediotu bitkisi kökü, rahatlamaya yardımcı olmaktadır. İçeriğinde bulunan etken maddeler ile antidepresan etkisi yaratmaktadır. Bu nedenle el titremesine de iyi gelmektedir.
  • Çarkıfelek Bitkisi: Tıpkı kediotu bitkisi gibi anksiyete, sinir bozukluğu ve kaygı bozukluğu gibi çeşitli psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde çarkıfelek bitkisinin kullanıldığını söylemek mümkündür. Doğal bir antidepresan olarak da bilinen çarkıfelek bitkisi uyku düzeninin sağlanmasına yardımcı olmaktadır. El titremesini geçirmek için çarkıfelek bitkinin 3-4 kez tüketilmesi gerekir.
  • Adaçayı Yaprağı: Adaçayı yaprağı doğal bir enerji kaynağıdır. Yorgunluğu önleyen ve hafızayı zinde tutan adaçayı yaprağı, aynı zamanda Alzheimer hastalığına da iyi gelmektedir. Bunun yanı sıra kanın temizlenmesi konusunda da büyük bir avantaj sağlar. Bu doğrultuda el ve vücut titremesine de iyi geldiği bilinmektedir.
  • Sedef Otu: Yatıştırıcı özelliğe sahip olan sedef otu, titremeye iyi gelen önemli bitkiler arasında yer almaktadır. Çay olarak demlenerek tüketilen sedef otu tüm vücudun titremesinin önüne geçebilmektedir.

Siz de el titremesi sorunu ile baş etmek durumundaysanız tedavi yönteminize ek olarak yukarıda bahsedilen bitkileri tüketebilirsiniz. Bu sayede el titremesi sorununuzu çok daha hızlı bir şekilde çözebilirsiniz.