1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Ayak Hastalıkları ve Ayak Baş Parmağı Şişmesi

Son güncelleme: 17 Eylül 2021
ayak parmağı şişmesi

Ayak hastalıkları, günlük yaşamı olumsuz anlamda etkileyen en ciddi sağlık sorunları olarak kabul edilmektedir. Bu yönüyle ayaklarda ortaya çıkan hastalıklara erken müdahale edilmesi yaşam konforunu düşürecek durumların önüne geçilmesini sağlar. Bu noktada ayak hastalıklarını bilmek ve buna uygun bir şekilde hareket etmek gerekir. Aşağıda ayak baş parmağı şişmesi sorununu da kapsayan en önemli ayak hastalıklarına göz atabilirsiniz.

Düşük Ayak Deformitesi: Trafik kazası ya da yaralanma gibi ciddi travmalar sonrasında ortaya çıkan kas ve sinir kaynaklı bir problemdir. Bireylerin ayaklarını ya da parmaklarını hareket ettirmeleri bu sorun nedeniyle zordur. Travmanın ciddiyetine göre kalıcı ya da geçici sorunların ortaya çıkması mümkündür. Tedavisi mümkün olan bir hastalık olsa da yaşamsal fonksiyonları ve konforu ciddi manada düşürmektedir.

Baş Parmak Problemleri: Ayak baş parmağı şişmesi olarak da bilinen problem tıp literatüründe ‘Halluks Valgus’ olarak anılmaktadır. Baş parmağın diğer parmaklara doğru yamulması sonrasında kemikte bir çıkıklık oluşur. Ayak baş parmağı şişmesi olarak da ifade edilen bu durum sonrasında hareket imkânı kısıtlanmaktadır. Ağrı oluşumuna da neden olan bu durum genellikle kadınlarda ortaya çıkar.

Orta Ayak Kireçlenmesi: 60 yaşından sonra ortaya çıkan problemlerden bir tanesi olan orta ayak kireçlenmesi eklem ve ayak ağrılarına yol açar. Tarak kemiklerinde görülen bu sorunlar parmakların etkilenmesine ya da taban düşüklüğü sorununun ortaya çıkmasına neden olabilir. Orta ayak kireçlenmesine yönelik belirtileri takip ederek erken teşhisle tedaviye başlamak oldukça önemlidir.

Topuk Ağrıları: Ayaklarda görülen en ciddi sorunlardan bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Topuk dikeni olarak ortaya çıkan ağrıların yanı sıra sinir sıkışması ya da romatizmal problemler olması da muhtemeldir. Eski kırıklara bağlı ağrıların yanı sıra bazı kimselerde tendon iltihaplanmalarının da topuk ağrılarına yol açtığından söz etmek gerekir.

Topuk Kırıkları: Ayak parmağı şişmesi kadar ciddi problemlerden bir tanesi de topuk kırıkları olarak kabul edilmektedir. Kırıkların iyi tedavi edilmediği durumda ayakta ciddi deformasyona yol açabilir. Yürüme bozukluklarına neden olacak topuk kırıkları iş gücü kaybının da temel nedenlerindendir. Topuk kırıklarına yönelik ortopedik müdahale şarttır. Aksi takdirde sorunun daha ciddi noktalara ulaşması söz konusu olur.

Diyabetik Ayak: Diyabet hastası olan bireylerin en sık yaşadığı sorunlardan bir tanesi de Diyabetik Ayak hastalığıdır. Yaraların bir türlü kapanmamasına ek olarak kemiklerde kırılmalar ve çıkıklar oluşması muhtemeldir. Başlangıçta ayak parmak şişmesi gibi şişlikler oluşması muhtemeldir. Hastalığın yanlış teşhis nedeniyle zaman zaman iltihaplanma olarak kabul edildiği bilinmektedir.

İnsanlar için ayaklarda görülebilecek problemler hayli fazla olduğundan sağlık problemleri ile alakalı bütün riskleri dikkate alarak hareket etmek gerekir. Ayakların insan yaşamını çok ciddi manada olumsuz etkileyeceği düşünüldüğünde ayaklardaki sorunları ihmal etmeniz yaşamınızı olumsuz etkileyecektir.