1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Kolda Platin Ağrı Yapar Mı?

Son güncelleme: 7 Eylül 2021
kolda platin ağrısı

Platin, bir implanttır. Kemik ve iskelet sistemini desteklemek için kullanılır. Bu materyal; çelik, vitalyum, titanyum ve krom kobaltlı bileşikten oluşan bir alaşımdır. Kol kırıkları için kullanılan bu materyal, bazı durumlarda ağrı yapabilir. Bu, beklenen bir etkidir. Örneğin; soğuk havalarda sızlama hissi oluşabilir. Ayrıca, kırığın yol açtığı travma, kemik dokusunda bütünlük kaybına yol açar. Bunun yanında kırık, yumuşak dokuya da zarar verir.

Dolayısıyla platinli kol ağrısı oluşabilir ve bu ağrı sadece kırık bölgesinde değil çevredeki daha geniş bir alana da yayılabilir. Ameliyat sonrası ağrı ise normal bir etkidir. Ancak ağrı kesicilerle ağrı azalmazsa, kemik erimesi, dolaşım bozukluğu ya da platin alerjisi gibi komplikasyonların semptomu olabilir. Bu ağrılar geçmezse çeşitli egzersizler ya da tıbbi müdahale önerilebilir.

Platinli Kol Eskisi Gibi Olur Mu?

Kol kırıklarında en sık kullanılan materyallerden biri olan platin, etkisi ve faydası kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir. Ancak hastalar, platin takılan kolun eskisi gibi kullanılıp kullanılamayacağı konusunda endişe duyabiliyor. Her kol kırığında platin takılmaz. Bu karar belirleyici faktör, kırığın kişinin hayatındaki etkisidir. Kırık günlük aktiviteleri olumsuz etkileyecekse, kemiğin doğal anatomik yapısı ve bütünlüğü bozulmuşsa ve kemik eski formuna doğal süreç ile kavuşamıyorsa platin takılması kararı verilebilir. Ayrıca, kolda kırıktan kaynaklı şiddetli ağrılar görülüyorsa platin takılması gerekebilir.

Kırık sonucu kol kemiklerine platin takılması ile kol eskisi gibi olur mu sorusu, en çok cevabı aranan sorulardan biridir. Kemiğin doğal yapısı ile kırık sonrası platin takılması sonucu ortaya çıkan yeni kemik formu arasında bazı farklılıklar gözlenebilir. Özellikle platinli kolun eskisinden daha güçlü olacağı algısı doğru değildir. Çünkü kemik dayanıklılığı ve kırık sonrası platinli kolun kaynama hali arasında herhangi bir ilişki yoktur. Bu sebeple platin takılan kol eskisinden daha güçlü olmayacaktır.

Kola Platin Takıldıktan Sonra Ağrı Olur Mu?

Kola platin ameliyatı sonra anestezinin etkisinin geçmesi ağrı hissi oluşacaktır. Reçete edilen ağrı kesici ilaçların düzenli kullanılması ile ağrılar hafifleyecektir. Ayrıca, platinli ameliyat bölgesinin zorlanması, bölgeye darbe gelmesi ve ağır egzersiz yapılması gibi sebeplerle de ağrı oluşabilir.

Koldaki Platinin Zararları

Platin bir metal olarak tehlikeli değildir. Kola takılan platin, bazı kişilerde aşağıda zararlara yol açabilir;

  • Alerjik reaksiyonlar
  • Platin zehirlenmesi
  • Platinin kayması veya yerinden çıkması
  • Soğuk teması ile sızı yapması
  • Vücuda uyum sürecinde ağrı

Platin Takılan Kol Kaç Günde İyileşir?

Platin takılan kol iyileşme süreci, kırığın durumu, kemiğin formundaki bozukluk ve kişinin metabolizması gibi bir takım faktörlere göre değişebilir. Kola platin takılması sonrası alışma süreci yaklaşık 1 aydır. Bu sürenin ardından kişi günlük aktivitelerini yerine getirmeye başlayabilir.